Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Štv, 28.03.2024, 18:33
Dnes je štvrtok 28. marca 2024, meniny má Sona a zajtra Miroslav




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 83 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
 Vyprostenie - ked nie je navijak a uzavierka... 
Autor Správa
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 10.05.2007, 22:16
Príspevky: 1999
Bydlisko: Trencin
Odpoveď s citáciou
dostal som jeden napad, ale kym ho skusim nejak pretvorit do reallity, poprosil by som o diskusiu vsetkych koumakov, tazkych profikov a offroad expertov ktory tu su, aby som nahodou nieco nepo........

ked sa auto bez uzavierky skrizi, alebo zahrabe jednym kolesom do piesku alebo niecoho podobneho, tak mu zacnu pretacat volnejsie kolesa. aky by malo efekt, niecim zvonka zablokovat volne kolesa? zabrali by tie, co maju kontakt s podkladom? alebo by som utrhal poloosi, volnobezky a podobne veci?

v tejto suvislosti este jedna uvaha. ak by to fungovalo bez trapenia auta, co tak vyuzit to pretacajuce sa koleso ako navijak tym stylom, ze do otvorov v disku napr. bajonetovym uchytenim primontovat jednoduchy bubon na navijanie lana alebo gurtne. tym by sa koleso zatazilo, cim by sa dalo do pohybu druhe a zaroven by sa aj posuvalo zelanym smerom tahom lana, takze by neostalo natrdo zablokovane...

ked sa v blate uz stratia vsetky kolesa, je to nanic, ale inak.....

co vy na to?


Štv, 08.11.2007, 12:02
Profil ICQ WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 10.05.2007, 22:16
Príspevky: 1999
Bydlisko: Trencin
Odpoveď s citáciou
Poslať 
... ak sa to neujme, nech to kludne admin presunie do FUNNY :-D


Štv, 08.11.2007, 12:06
Profil ICQ WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 04.12.2006, 15:26
Príspevky: 1254
Bydlisko: Trenčín
Odpoveď s citáciou
Poslať 
s tym navijanim na koleso vcelku zaujimave ale neprakticke, ohladne blokovania pretacajuceho kolesa : sprav si smerove brzdy ako na starych traktoroch budes mat o jeden pedal na viac len pri vyjazde na cestu si ich nezabudni zopnut.
Inac smerove brzdy som videl spravene aj tak ze tam bol namontovany nejaky pakovy prepinac a ked bol v strede brydili vsetky tak ako maju a ked ho vodic dryal na jednej alebo na druhej strane tak brydila len ta strana. Ked paku prepinaca pustil tak sa sama vratila do strednej polohy.

_________________
na cestach umiera cim dalej tym viac ludi...budem radsej jazdit po chodniku...
Nikdy nesúper s blbcom.
Stiahne Ťa na svoju úroveň a tam Ťa prevalcuje svojimi skúsenosťami....
"Byť človekom nie je fakt, ale možnosť ..."


Štv, 08.11.2007, 12:28
Profil ICQ
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 27.09.2007, 12:05
Príspevky: 1818
Bydlisko: Trencin
Odpoveď s citáciou
Poslať 
neni som ani tazky profik ani koumat ani off expert :-D ale ten navijak s namontovanim dalsieho disku tym som si neni isty pretoze ak by to zabralo skoro urcite by lano sklzlo z disku koli tomu ze by to islo len do jednej strany nieco podobne sa pouzivalo este za komancov v armade napriklad dvojmontaz na v3ske sa medzi dve kolesa dala tycka na ktoru sa pripevnilo lano a zacalo sa namotavat na dvojmontaz ale to fungovalo samozrejme len pri duplakoch a to zablokovanie volnejsieho kolesa urcite funguje lebo na rovnakom principe su moderne systemy teda pribrzduju volnejsie kolesa a tym sa prenasa ucinok na uviaznute kolesa takyto system sa da velmi primitivne nahradit ak mas zadny nahon a rucnu brzdu ktora brzdi zadne kola takze ju pritiahnes o par zubkov tym sa pribrzdi pretacajuce sa koleso a vykon sa rozdeli rovnomernejsie na uviaznute aj volne koleso ale samozrejeme moc to nefunguje v extremnych pripadoch ked je jedno kolo uplne vo vzduchu a druhe na pevnom a napr na takom defenderi kde su rucnou brzdene vsetky styry kola by to bolo nieco podobne ako keby si mal samosvor vpredu aj vzadu :-D

_________________
"Bolesť trvá len chvíľu, víťazstvo trvá navždy"
Ex: JEEP CHEROKEE 4.0i, 4.5" lift
Ex: Patrol K260, 2.8D homemade pickup
Ex: Patrol W260, 2.8TD eMHaDecka na 33kach
Patrol Y61 3.0DTi - ma vsetko co treba


Štv, 08.11.2007, 12:28
Profil
Ťažký Profík

Registrovaný: Uto, 10.10.2006, 22:26
Príspevky: 322
Bydlisko: Benešovsko CZ
Odpoveď s citáciou
Poslať 
To jsem jednou kdysi udělal s náklaďákem, že jsem chytil lano mezi zadní dvojmontáž a vytáhl jsem se. Je to pěkně nebezpečný a bylo strašný to lano z té dvojmontáže vymotast. Uoppozorňuju, že zadní náprava měla uzávěrku, tak,že obě kola se točila současně.

_________________
Když auto tak 4x4, teď si pujčuju Patrol GRY61 4.2TD, Mondeo II, 1.8TD janskrceny@seznam.cz tel. +420 723 485 738


Štv, 08.11.2007, 12:35
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 27.09.2007, 12:05
Príspevky: 1818
Bydlisko: Trencin
Odpoveď s citáciou
Poslať 
o bezpecnosti nebola rec :-D no ale samozrejme je to nudzove riesenie a je to lepsie radsej dve hodiny frflat nad dolovanim toho lana ako cakat cely den na niekoho kto ma pride vytiahnut :-D

_________________
"Bolesť trvá len chvíľu, víťazstvo trvá navždy"
Ex: JEEP CHEROKEE 4.0i, 4.5" lift
Ex: Patrol K260, 2.8D homemade pickup
Ex: Patrol W260, 2.8TD eMHaDecka na 33kach
Patrol Y61 3.0DTi - ma vsetko co treba


Štv, 08.11.2007, 12:38
Profil
Pajero compatibile
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 11:04
Príspevky: 2172
Bydlisko: Licavca City
Odpoveď s citáciou
Poslať 
už ste to čiastočne naznačili, ale pre úplnosť doplním - pri chýbajúcej zadnej uzávierke (v dife zadnej nápravy) sa dá riešiť ak sa niekomu s tým chce baviť pribrzdenie pretáčaného kolesa efektívne tak, že miesto spoločnej páky ručnej brzdy pre obe kolesá sa namontujú páky dve - každá brzdí svoje koleso a použiješ ktorú treba; je to úplne iné ako pribrzďovanie oboch kolies naraz, lebo pri slabšom zatiahnutí sa aj tak volné kolo pretáča a pri silnom zas musí motor prekonávať odpor zabrzdeného kolesa...

už sa to na fóre písalo, že je možné vymyslieť aj iné - vonkajšie blokovanie volného kola reťazou či lanom, len to treba používať s citom, aby sa neurobilo viac zle, ale pomôže to hlavne pri takých ľahších zapadnutiach (ja sa chystám na zimu si vyrobiť dosky s vhodne trčiacimi klincami z druhej strany na pichnutie pod koleso pretáčajúce sa v záveji - niekedy stačí 30cm a je človek z prúseru von - a nie vždy pomôže navijak, čo keď ho niet o čo pripnúť a kotvu nemáš...

_________________
:smt017 Krásnu blondínu, abo nadupaný off????? ..... :smt115 Poradím sa s tou brunetou v mojom pajero šport!!!!!... :smt025


Štv, 08.11.2007, 13:35
Profil
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
... netreba nič nové vynachádzať...
Videl som knihu o náklaďákoch z prelomu pädesiatych a šesdesiatych rokov a tam písali o pretekoch nákladných áut v Rusku naprieč sibírou (dáááávno pradávno pred tým ako Thiery Sabine vymyslel Paríž-Dakar)
Mimo iné sa zaoberali špeciálnymi úpravami áut.
Jedna vychytávka bola presne to o čom tu točite.
Mali origo vyrobený taký fórichtung ktorý sa zacvakol do disku zadného kolesa a na tom bol bubon z lanom.
Na prednom aj zadnom nárazníku mali spravené také teleskpicko-sklopné výsuvné predĺženie v ktorom boli 4 kladky na spôsob rolní čo nosíme na nárazníku pred navijákom.
Na zadné kolo molodec zacvakol bubon, z nárazníka v smere ktorým sa chcel ťahať vysunul kladky a prevliekol lano skrz, ukotvil, zavrel špéru, zaradil redukovanú I alebo R a ťahal sa.
Je to jednoduchá myšlienka a asi aj funkčná.
Malo by to menej použití ako naviják (môžeš tým vyprostiť len seba... nie druhé auto) ale určite by to pomohlo.
Teraz jak mám plechové disky zase začínam uvažovať že niečo také poriešim.

_________________
SLOW & FURIOUS


Štv, 08.11.2007, 13:47
Profil WWW
CVOK HOBBISTA
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 14.06.2007, 22:53
Príspevky: 1442
Bydlisko: Západné čechy - okres ROkycany (pochádzam z Martina)
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Tak chlapci ja vám s tými diskovyjákami budem držať palec, inak som skeptický...

-ka-

_________________
Červená je tiež farba...
+420 604 240 223


Štv, 08.11.2007, 14:18
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 04.12.2006, 15:26
Príspevky: 1254
Bydlisko: Trenčín
Odpoveď s citáciou
Poslať 
a to mnozstvo lana a ta vaha na vozenie brrr. to uz radsej tie smerove brzdy alebo ta rucna zdvojena brzda.

_________________
na cestach umiera cim dalej tym viac ludi...budem radsej jazdit po chodniku...
Nikdy nesúper s blbcom.
Stiahne Ťa na svoju úroveň a tam Ťa prevalcuje svojimi skúsenosťami....
"Byť človekom nie je fakt, ale možnosť ..."


Štv, 08.11.2007, 15:10
Profil ICQ
OFFROAD Expert

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 7:51
Príspevky: 1759
Bydlisko: SK
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Martin 4 píše:
... netreba nič nové vynachádzať...
Videl som knihu o náklaďákoch z prelomu pädesiatych a šesdesiatych rokov a tam písali o pretekoch nákladných áut v Rusku naprieč sibírou (dáááávno pradávno pred tým ako Thiery Sabine vymyslel Paríž-Dakar)
Mimo iné sa zaoberali špeciálnymi úpravami áut.
Jedna vychytávka bola presne to o čom tu točite.
Mali origo vyrobený taký fórichtung ktorý sa zacvakol do disku zadného kolesa a na tom bol bubon z lanom.
Na prednom aj zadnom nárazníku mali spravené také teleskpicko-sklopné výsuvné predĺženie v ktorom boli 4 kladky na spôsob rolní čo nosíme na nárazníku pred navijákom.
Na zadné kolo molodec zacvakol bubon, z nárazníka v smere ktorým sa chcel ťahať vysunul kladky a prevliekol lano skrz, ukotvil, zavrel špéru, zaradil redukovanú I alebo R a ťahal sa.
Je to jednoduchá myšlienka a asi aj funkčná.
Malo by to menej použití ako naviják (môžeš tým vyprostiť len seba... nie druhé auto) ale určite by to pomohlo.
Teraz jak mám plechové disky zase začínam uvažovať že niečo také poriešim.
Čo tí Rusi nevymyslia, len aby nemuseli vyrábať kvalitné navijaky....


Štv, 08.11.2007, 15:11
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 13:24
Príspevky: 1209
Bydlisko: Ráztočno - PD
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Citácia:
ja sa chystám na zimu si vyrobiť dosky s vhodne trčiacimi klincami z druhej strany na pichnutie pod koleso pretáčajúce sa v záveji

Niečo obdobné som si svojho času vyrobil z duralového plechu cca. 1000x300x6 mm. po dĺžke som v rovnomerných odstupoch navŕtal otvory, cez ktoré som navliekol horolezecké lano, na snehu to fungovalo celkom dobre. (kde som ich vlastne zapatrošíl :smt139 )

Obrázok

_________________
Ludia požadujú aby ich život mal nejaký zmysel, život má presne toľko zmyslov, koľko sme ochotný doň vložiť. H. Hesse


Štv, 08.11.2007, 15:47
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 15.02.2007, 19:45
Príspevky: 679
Bydlisko: BA
Odpoveď s citáciou
Poslať 
u klokanov to normalne pouzivaju. menuje sa to wheel winch, alebo bushwinch

http://www.bushwinch.com.au/pdf/4WD.pdf

_________________
Patrol 3,0 TDi


Štv, 08.11.2007, 16:07
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Str, 18.10.2006, 1:17
Príspevky: 2388
Bydlisko: Zálesie
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Keďže sa dnes dá zohnať dobrý naviják za cca 13 tisíc slovenských dukátov, príde mi blbosť vymýšľať podobné veci. Ale keď niekto nemá čo robiť, tak nech sa páči.
Špéra to je iné /a drahé/, ale navijákovať sa za koleso??? To asi radšej origo špulku.

Súhlas s Karlitom
:wink:

_________________
Nissan Patrol GR Y60 "Listnatý les" :smt159

http://www.aloha.sk/
http://www.excursion.sk/
http://picasaweb.google.sk/michi4x4


Štv, 08.11.2007, 18:12
Profil WWW
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Tyky píše:
u klokanov to normalne pouzivaju. menuje sa to wheel winch, alebo bushwinch

http://www.bushwinch.com.au/pdf/4WD.pdf


to vonóóó.... :P

...len by to chcelo ešte to vodítko na predku.... páč by som sa bál že to bude auto ťahať bokom...

_________________
SLOW & FURIOUS


Štv, 08.11.2007, 18:16
Profil WWW
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 83 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: