Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Štv, 28.03.2024, 13:40
Dnes je štvrtok 28. marca 2024, meniny má Sona a zajtra Miroslav




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 41 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
 Kotucove brzdy na Uaz 
Autor Správa
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 30.12.2007, 20:23
Príspevky: 35
Bydlisko: PN
Odpoveď s citáciou
Konecne som dotiahol do konca to nad cim som na mojom Uaze uz davno spekuloval - kotucove brzdy.
Urcite vsetci uazisti, gazisti a aristi poznaju problem originalnych bubnovych brzd v predu aj v zadu. Pokial sa clovek o tieto brzdy stara a udrzuje ich tak ako treba, tak funguju bezchybne, ale problem nastava pri vjazde do vody, resp. riedkeho blata, ked toto zatecie do bubnov. Brzdny ucinok vyrazne klesne. Kedze samotna konstrukcia bubnovej brzdy ja taka, ze neumoznuje "samoocistenie", tak blato resp. prach po zdlhavom vyschnuti sa stale dookola miesi v bubne a len tazko sa sam z neho dostane. V takomto stave brzda ani z daleka dobre nebrzdy.
Jedinym riesenim je odmontovat koleso a bubon a brzdu najlepsie wapkou vystriekat. A to este nehovorim, ze treba obcas nastavit pakne na excentroch a dorazovych "slimakoch". Po tomto ukone je brzda zasa uspokojivo fungujuca.
Strucne povedane, bubnova brzda je na udrzbu dost (hlavne casovo) narocna.
Mna ale uz prestalo bavit po kazdej akcii alebo nejakom jazdeny rozoberat a vystriekavat brzdy, tak som sa razne rozhodol - vymena za kotucove. U tohoto typu brzdy vsetky tieto problemy odpadaju. Kotuc sa v podstate ocisti sam, blato z neho odpadne jednoducho pod auto a je po problemoch. A uplne odpadaju starosti s nastavovanim pakien na excentroch, aby kolesa na naprave aspon ako-tak na rovnako brzdili.
A v neposlednom rade je aj chod pedalu ovela kratsi a tvrdsi.
Kotuce som pouzil zo Suzuki Samurai a strmene su z Lady Nivy.
Este ma caka trochu prerobit rozvody trubiek, ale to uz je do pohody.
V blizkej dobe chcem este podobnu upravu urobit aj na zadnej naprave, s tym, ze kotuc zostane zo Samuraia a aj strmen bude tak istro zo Samuraia. To preto, lebo Niva ma spolu vacsiu plochu piestikov (ono su tam 3 male piestiky) nez Samurai.
Priebezne doplnim foto.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

originalne brzdy - pred upravou
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok


Sob, 14.03.2009, 1:03
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 23:06
Príspevky: 775
Bydlisko: slovensky grob
Odpoveď s citáciou
Poslať 
klobuk dolu - taky uzitocny a do detailu premakany prispevok tu este asi nebol :wink:

_________________
discovery td5


Sob, 14.03.2009, 1:22
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 18.03.2007, 10:25
Príspevky: 1808
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Pekna praca...u mna za jedna :smt023
Okrem toho drziaku na brzdic bolo treba este daco ine vyrabat? Alebo ten kotuc sadne na naboj bez nejakeho medzikusa? To len zo zvedavosti sa pytam...

_________________
Jeep Grand Gherokee WJ 4,7 V8 Limited QadraDrive + LPG


Sob, 14.03.2009, 9:49
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 12.09.2007, 18:24
Príspevky: 1379
Bydlisko: Púchov
Odpoveď s citáciou
Poslať 
pekne si to popísal a velmi pravdivo ,a máš to aj velmi pekne zdokumentované fotkami :smt023 ..

co sa týka toho brzdenia ked prejdes vodou mám velmi peknu skusenosť,,
v januari, tohto roku sme isli vecer ku dedovi,,kedze nemáme spz-tky tak sme to zobrali krízom cez rieku a ku dedovi je to uz iba kusok ale do kopca,,,, prisli sme tam vsetko OK,,, ale horise bolo ked sme isli naspet od neho dolu tým kopcom,, auto vobec nebrzdilo v bubnoch zamrzla voda a ako som vyhádzal z dvora tak som to hned oprdel do plota :roll: naštastie to iba zohlo trochu z predného nárazníka :-D

_________________
~`<| _________ oooo __
~~ | / ../ …\ … \ \ _|____\
~~~[_ - - - ______ --- _ \ - \\\\\\ -\
~~~~( o) ) – o - - - ( o ) ) – o ---) )

Jeep ZJ 5.2 V8,nápravy patrol Y61, 7.5" long arm,flowmaster a kopec iného..
Jeep XJ 4.0 cestná leštenka


Sob, 14.03.2009, 12:54
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 04.01.2007, 13:10
Príspevky: 857
Bydlisko: vinosady
Odpoveď s citáciou
Poslať 
klobuk nabok

_________________
starý dobrý uaz-469, nejaké sipaky a zivy .... za kniplom


Sob, 14.03.2009, 14:12
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 01.05.2008, 22:19
Príspevky: 431
Bydlisko: Modra
Odpoveď s citáciou
Poslať 
super plnohodnotny off ma mat kotuce :-D Psiho s kolkatky platne je vyrezany ten drziak brzdica?


Sob, 14.03.2009, 15:45
Profil ICQ
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 30.12.2007, 20:23
Príspevky: 35
Bydlisko: PN
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Medzi naboj a kotuc nebolo treba davat ziaden medzikus. Jedine co bolo treba na kotuci upravit, tak zvacsit diery na kolesove sroby a o nejaku tu desatinku zvacsit stredovu dieru, aby sadol presne na osadenie naboja.
Drziak je z 5mm hrubej platne. Povodna bubnova bzrzda je uchytana na 3mm plechu, takze si myslim, ze by to malo stacit. Ale samozrejme to budem hlavne teraz zo zaciatku kontrolovat. Kryci plech z vnutornej strany som vyrobil a upravil z povodnej brzdy.


Sob, 14.03.2009, 16:18
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 01.05.2008, 22:19
Príspevky: 431
Bydlisko: Modra
Odpoveď s citáciou
Poslať 
ja prerabam na samcovy kotuce dozadu a tie drzaky mam 10mm hmm 5mm sa mi zda malo, sak uvidis co to spravy inak super robotka :smt023


Sob, 14.03.2009, 21:20
Profil ICQ
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 27.04.2008, 19:18
Príspevky: 309
Bydlisko: Humenné
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Skvela praca :smt023 :smt158 , klobuk dolu. Len tak dalej.


Ned, 15.03.2009, 17:49
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 27.05.2008, 18:49
Príspevky: 692
Bydlisko: TN
Odpoveď s citáciou
Poslať 
tu hrubku by som dal tak na 12mm, tensie by som neriskoval. ale videl som ze niektore brzdove kity z ameriky maju drziaky z 1/4 a niekedy aj 3/16 plechu alebo aj duralu...


Ned, 15.03.2009, 19:21
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Uto, 25.12.2007, 15:32
Príspevky: 647
Bydlisko: Ko PD
Odpoveď s citáciou
Poslať re
dal by som tam minimalne 10mm material - sa mi to vidi subtilne,celkom fajn sa mi vsak zdaju tie brzdiče z nivy,inac pekna robota ;-)

_________________
UAZ,,Wrangler CRD


Ned, 15.03.2009, 19:47
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 18.02.2007, 18:42
Príspevky: 566
Bydlisko: senk
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Perfektne :smt023 klobuk dolu, mozno malu otazocku nerozmislal si to urobit grand vitary, mislim ze by brzdilo silnejsie?


Ned, 15.03.2009, 19:58
Profil
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 30.12.2007, 20:23
Príspevky: 35
Bydlisko: PN
Odpoveď s citáciou
Poslať 
rustycj píše:
tu hrubku by som dal tak na 12mm, tensie by som neriskoval. ale videl som ze niektore brzdove kity z ameriky maju drziaky z 1/4 a niekedy aj 3/16 plechu alebo aj duralu...


Ako som si uz davnejsie vsimal uchyty brzdicov na roznych inych autach, tak ich hrubka bola tak mozno od cca 12-20mm, ale boli to vzdy len dve male uska o priereze nie viac ako 20x15mm. Ja som sice pouzil tensi material,ale sila sa rozklada na ovela vacsiu plochu.
Treba si uvedomit este, ze aj ked Uaz je schopny z lahka prekrocit rychlost 100 km/h. ale max. cestovna rychlost je asi 70-80 km/h. Takze brzdy nemusia byt dimenzovane na prudke brzdenie z trebars 150 km rychlosti ako je to u dnesnych novych SUV.
No a v neposlednom rade este zopakujem, ze povodny plech na ktorom drzali origo brzdy je len 3 mm hruby.


Ned, 15.03.2009, 20:03
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 27.05.2008, 18:49
Príspevky: 692
Bydlisko: TN
Odpoveď s citáciou
Poslať 
ide skor o to ake velke mas gumy, strmene a posilovac nez o to z akej rychlosti spomalujes. bubnove brzdy maju bezne 3mm plech od vyroby na ktorom drzia, lenze na nich je sila inac rozlozena ako na diskovych, ktore ti vlastne drzia len na dvoch okach.


Ned, 15.03.2009, 22:03
Profil
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 30.12.2007, 20:23
Príspevky: 35
Bydlisko: PN
Odpoveď s citáciou
Poslať 
rustycj píše:
ide skor o to ake velke mas gumy, strmene a posilovac nez o to z akej rychlosti spomalujes. bubnove brzdy maju bezne 3mm plech od vyroby na ktorom drzia, lenze na nich je sila inac rozlozena ako na diskovych, ktore ti vlastne drzia len na dvoch okach.


Pakne u bubnovej brzdy su tiez uchytene len na dvoch bodoch - uchytenie pakne na excentri a brzdovy valcek. A ja som ten uchyt strmena neriesil ibe ako oka, ale sucast ocelovej platne.


Ned, 15.03.2009, 22:41
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 41 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: