Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Štv, 28.03.2024, 19:43
Dnes je štvrtok 28. marca 2024, meniny má Sona a zajtra Miroslav




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 10 ] 
 ..buchnutie pri stlačení spojky.. 
Autor Správa
Čumil

Registrovaný: Ned, 08.11.2015, 12:59
Príspevky: 5
Odpoveď s citáciou
Pekný deň.
Mám nivku 1.7i r.2000 a mám na nej dosť vážny problém:

Pri stlačení spojky mi to cele poriadne buchne a zabrzdí.
Robí to len keď už som rozbehnutý a podľa rýchlosti stúpa intenzita. Zaradím a rozbehnem sa bez problému, aj uzávierka a prídavna fungujú. Neviem presne či to je brzdami, nápravámi, rozvodovkou, alebo spojkou, lebo to buchnutie ide zo stredu a potom brzdí zadok. Rýchlosti sa dávaju normálne. Chcem sa opýtať či sa niekto s niečim podobným nestretol. Potrebujem auto opraviť a nemám veľa možností, pretože s ním nemôžem veľmi hýbať a čas mám len do konca roka. A do servisu pojde až ked to určite nebudem schopný spraviť sám.

Menil som na nej ľavú prednú poloos, lebo bola strihnutá, spravilo mi to na rovnej ceste, keď som jemne ubral, išiel som cca 60. Našťastie nevyskočila tak som potom zapol uzávierku a pomaly došiel k bytovke, dúfam že sa kvoli tomu niečo nepokazilo, ale vtedy mi to ešte nerobila. a určite by som si to po asi 2km ceste všimol. Potom skoro mesiac stála a čakala na diel. Na poloosi neboli známky dlhodobého poškodenia.
Po výmene som chcel vyskúšať ale bola zaseknutá zadná pravá brzda, tú som povolil (lanko ručnej ale musel som zasahovať aj do bubna) Odvtedy čo stála mám tento problém. Mohlo sa mi to pokaziť aj keď auto stálo? (čo pochybujem), alebo to má niečo spoločné s brzdou. Od výmeny poloosi som na nej prešiel cca 300m. Tá poloos s tým určite tiež súvisý. Ja nemám veľa skúseností a kamarát čo sa v autách veľmi dobre vyzná tiež len krúti hlavou..

Za každú radu budem vďačný a keby sa mi to podarilo spraviť napíšem, lebo je to záhada..


Ned, 08.11.2015, 13:15
Profil
Mašinista
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 19.12.2006, 4:39
Príspevky: 1112
Odpoveď s citáciou
Té nejaký zmätený popis poruchy...
Dobre, buchne to a začne to brzdiť, jak moc, natvrdo do šmyku, alebo len pribrzďuje? Jak vieš že len zadek? Obe kolá či len jedno? A čo ďalej, zastaví to? Ako sa s tým potom rozbehneš?

Spojka, prevodovka, prídavka s medzidifom, kardany nápravy - tam spojka, keby jej bolo čokolvek, nemá ako ovplyvňovať zadnú nápravu, by blokla obe, ale to by bol asi docela rachot.
Prvé čo ma napadlo, nechytá ti niektorá (teda, nábežná najskorej) pakňa vzadu? Esli je tam uhrdzavená/vyhodená/nap.ču nasadená strunka napríklad, tak by to mohlo byť. Buchnutie môže súvisieť nepriamo, niekde nejaké voľné púzdro alebo bárčo.
Alebo potom niečo v prídavke, ale to by boli strašné zvuky si myslím, a pochybujem že by sa to dalo robiť opakovane.

A neni mi jasné, jak sa ti strihla poloos na rovnej ceste, tam nejaké info chýba, žeano.

Jako prvé by som zhodil bubny a pečlivo skontroloval/vyčistil/namazal brzdy. A keď už pod tým budeš ležať, pozri a vyskúšaj (pajser atp.) veškeré súvisiace veci, či sa to čo sa má hýbať hýbe a čo sa nemá nehýbe.
Teoreticky to môže byť aj tak nepravdepodobná vec že je lanko ručnej o niečo zavesené a za určitých okolností ho to prišponuje, ale to je hodne divoká teória.

_________________
Bežný automobil v základnej výbave.
Nóóikdyž.. :smt077


Ned, 08.11.2015, 13:32
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Pon, 28.12.2009, 20:22
Príspevky: 1037
Bydlisko: Pezinok Lošonec
Odpoveď s citáciou
mne blokovalo zadne kolesa ked sa dostal olej na zadne brzdove oblozenie z napray spravil taku pastu a ked som len pribrzdil tak zadne kolesa hned do fleku ale rozbeh bol bezproblemovy

_________________
Jeep zj 4.0 1994
Jeep xj 4.0 H.O.1996
Mazda 323 bf turbo 4wd
Multipla CNG
Ex. Jeep cherokee 2.1
Ex.LKT 81 T
Ex.UKT 6340
Ex .suzuki samurai 1,3 sj510
0904976223


Ned, 08.11.2015, 23:09
Profil
Čumil

Registrovaný: Ned, 08.11.2015, 12:59
Príspevky: 5
Odpoveď s citáciou
MoostanQue:
Neviem to lepšie popísať, rozbehnem sa normálne, ale už keď je auto v pohybe a stlačím spojku tak to celým autom trhne, poriadne to buchne a auto zastaví (do šmyku), motor ostane bežať.. Pod autom ide všetko ako má a nikde nič nepreteká. A ešte jedna vec, včera som to bol pozrieť, pri zapnutej uzávierke to nerobí..

Poloos mi ozaj utrhlo na rovnej ceste, bola asi oslabená pár krat som chytil dieru na lesnej ceste, ale sa čudujem že sa to neodtrhlo už tam. Sem tam som zničoho nič počul veľmi piskľavé zvuke od kolesa ale ževraj len brzda že to nemám riešiť, no asi som mal. Ale to ako bola odtrhnutá je zvláštne, v najslabšom mieste krásny lom, ako keby odpílená..

Klokan:
Brzdy boli rozobraté a vyzerajú v poriadku.

Volal som s otcom, vravel že to môže byť spojkovým valcom, alebo už potom lamelou. Na starej vojenskej technike sa stretal s týmto problémom. Poriadne to ešte prezrem a dám vedieť.

Obidvom vám ďakujem za rady..


Pon, 09.11.2015, 8:47
Profil
Čumil

Registrovaný: Ned, 08.11.2015, 12:59
Príspevky: 5
Odpoveď s citáciou
Tak už sme s kamošom pravdepodobne našli príčinu. Predný diferenciál kaput. Múdrejší budeme keď ho odpojíme a uvidíme.. Chvíľu bude nivka chodiť len na zadných..


Uto, 10.11.2015, 18:39
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 12.10.2006, 20:37
Príspevky: 3267
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
A Niva nema zadny nahon a predny sa pridava?Alebo ako to ma? :smt017 Nikdy som pod Nivou nelezal.

_________________
Patrol GR, kde neprejdem tam pretiahnem!!!


Uto, 10.11.2015, 22:09
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 11.09.2012, 15:10
Príspevky: 514
Bydlisko: Ružomberok
Odpoveď s citáciou
niva je stala 4x4 ci ?

_________________
| pajero 2,8TD intercooler 3dv. r.97 + M/T toyo | facebook |


Uto, 10.11.2015, 22:15
Profil ICQ
OFFROAD Expert

Registrovaný: Pon, 28.12.2009, 20:22
Príspevky: 1037
Bydlisko: Pezinok Lošonec
Odpoveď s citáciou
a nejazdil si na zamknutom stredovom diffe ?
len tak nahodou by sa dalo vysvetlit to s poloosou
ine ma nenapada

_________________
Jeep zj 4.0 1994
Jeep xj 4.0 H.O.1996
Mazda 323 bf turbo 4wd
Multipla CNG
Ex. Jeep cherokee 2.1
Ex.LKT 81 T
Ex.UKT 6340
Ex .suzuki samurai 1,3 sj510
0904976223


Uto, 10.11.2015, 23:08
Profil
Čumil

Registrovaný: Ned, 08.11.2015, 12:59
Príspevky: 5
Odpoveď s citáciou
Nivka je permanent 4x4, avšak v zlom postavení môže byť poháňané len jedno koleso. Po zapnutí medzinápravovej uzávierky budú hnané aspoň dve (jedno vpredu, jedno vzadu).. Stredný diff som zapol až potom čo utrhlo poloos vďaka tomu som sa vlastne dostal z miesta so zlámanou poloosou.. A ju odtrhlo kvoli prednému diferenciálu, ale čo s ním je zistím až ked ho rozoberem. Každopádne budem musieť zohnať funkčný. Ale predtým sa musím dostať na východ, tak hádam zvládnem tých 500km na zadnej náprave..


Str, 11.11.2015, 13:53
Profil
Čumil

Registrovaný: Ned, 08.11.2015, 12:59
Príspevky: 5
Odpoveď s citáciou
Pricina odhalena aj opravena.. Skoro suchy diferenecial, rozsypal sa a narobil pekne diery, chvala bohu ze nic horsie sa nestalo.. Dal by som aj obrazok alebo video ale maju viac ako 1mb a na toto zastarane forum ich nemozem pridat.. ak by mal niekto zaujem to vidiet napiste, vyzera to hrozostrasne :)


Str, 16.03.2016, 10:42
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 10 ] 

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: