Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Pia, 19.04.2024, 5:28
Dnes je piatok 19. apríla 2024, meniny má Jela a zajtra Marcel




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 698 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47  Ďalší
 Aku CB do auta na zaciatok ? 
Autor Správa
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 25.04.2015, 19:06
Príspevky: 67
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Ok ďakujem za rady. Už len posledná otázka. Ako je lepšie ťahať kábel k anténe ? Verzia A alebo B ?
Samozrejme to budem ťahať vnútrom auta =D

Obrázok 

_________________
Kia Sportage 2.0td, 31x10.5 r15 Insa Turbo Sahara, TTI 771+ sirio turbo 2000, naviják 5,5 ton, ...
http://www.jafholz.sk


Štv, 27.08.2015, 17:46
Profil
Mašinista
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 19.12.2006, 4:39
Príspevky: 1112
Odpoveď s citáciou
Tam kde sa ľahšie dostaneš :-D
tomu káblu je to jedno kde leží

ja by som to skúsil vrchom najprv
samozrejme to ťahaj bez konektoru na konci

mne sa náramne osvedčilo pero z plynu zo škodovky, s háčikom na konci
to prstrčíš niekam, a na koaxe si zletuj oplet so živým tak, aby si mal očko, zaves za ono pero, omotaj izolačkou, a opatrne ťahaj a zároveň strkaj koax. potom ten požuvaný konec ustrihneš a naletuješ PLko.

Ale takto vzadu umiestnená anténa bude vysielať hlavne dopredu, ti je jasné
Lepšie by jej bolo v strede strechy (ale na spojenie na pár km je to skoro jedno)

_________________
Bežný automobil v základnej výbave.
Nóóikdyž.. :smt077


Štv, 27.08.2015, 17:54
Profil
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 25.04.2015, 19:06
Príspevky: 67
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Vysielanie do predu mi uplne vyhovuje...
...vacsinou je to aj tak ze volam aby ma prisiel ten predo mnou vytiahnut :smt126

_________________
Kia Sportage 2.0td, 31x10.5 r15 Insa Turbo Sahara, TTI 771+ sirio turbo 2000, naviják 5,5 ton, ...
http://www.jafholz.sk


Štv, 27.08.2015, 18:00
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 24.01.2014, 16:38
Príspevky: 268
Bydlisko: Košice, Nad Jazerom
Odpoveď s citáciou
Ja to mám riešené tak ako si to označil žltou farbou, ale to ako radí MoostanQue je najlepšie riešenie :smt023

A aj na ceste je veľká výhoda vysielania dopredu, najmä kvôli kamiónovej doprave, aby si mal prehľad čo sa deje na ceste pred Tebou.

Ale teraz neviem. Videl som tu aj ten obrázok s umiestnením antény na aute a jej vyžarovaním, ale mne maník, čo ladil vysielačku povedal že vysielanie z antény putuje smerom do hora, kde sa odrazí od ionosféry a ďalej si už nepametám. A ďalej, že 27 Mhz je už odpadové pásmo a preto ho uvoľnili pre CB, lebo mám pocit, že niekedy na tej frekvencii lietali RC modely so spaľovacím motorom, ale to už je iná téma..

_________________
Suzuki Grand Vitara AUT FTD82V, N1G, CB AE 6891, INSA TURBO DAKAR / G012 AT-S, 4xfourart 3" sus kit extreme, záhradka Rhino - Rack, nejaké to pracovné svetlo. .


Štv, 27.08.2015, 19:59
Profil
Mašinista
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 19.12.2006, 4:39
Príspevky: 1112
Odpoveď s citáciou
Vysielanie z vertikálnej CBčkovej antény určite nejde dohora :wink:

Ide relatívne vodorovne a (závisiac od typu a dĺžky antény, okrem iného) trochu dohora
Väčšina CB antén potrebuje protiváhu, teda ukostrenú vodivú plochu pod sebou, preto nejde dosť dobre namontovať na laminátovú nadstavbu (v nebohom trabante som mal bakelitovú strechu podlepenú alobalom, práve skrzevá toto) a tým že je veškerá protiváha pred anténou, vysiela ďaleko lepšie dopredu ako dozadu.
Ale na spojenie v kolóne alebo v partii pri offroudení je to jedno, kilometer dva sa dokričíš skoro vždy.

K tým odrazom, ano, ony tie vlny nakoniec k ionosfére doputujú a nejaká časť sa odrazí, ale k zemi sa vráti bohviekde v španielsku, je to silne závislé na všetkom možnom (počasie, konkrétna lokalita vysielania i príjmu, typicky sú odrazy silné v lete za pekného počasia, takmer nulové v zime, a ešte to má do činenia so 7 či 11 či koľko ročným slnečným cyklom) a nedá sa na to spoľahnúť - v praxi to funguje tak že je ťa počuť v okolí a potom niekde v barcelone, ale medzitým nie, takže je to k hovnu akurát. Skús si v lete odsqelčovať vysielačku a v tom šume budeš počuť kdejaký bordel, rusky taliansky, niekedy len pár sekúnd, niekedy pol dňa.

Prečo zrovna 27MHz a prečo 40 (80) kanálov a prečo FM je na dĺĺhú debatu a stejne to nikoho nezaujíma; ale v podstate je to chujové pásmo a preto ho dali ľuďom na hranie.

_________________
Bežný automobil v základnej výbave.
Nóóikdyž.. :smt077


Štv, 27.08.2015, 20:42
Profil
koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 06.10.2006, 9:35
Príspevky: 4310
Bydlisko: ZA
Odpoveď s citáciou
2Volod: áno, letalo sa na tom ale tuším to bola ešte amplitúdová modulácia (AM) , nie FM.
Toto hľa: Obrázok

a dnešné čínske hračky to používajú stále - napríklad
http://www.peckamodel.cz/produkt/rc-modely-a-prislusenstvi/rc-stroje-a-prislusenstvi/rc-stroje/hem0808-mining-truck-dulni-nakladak-rc-set-27mhz


Mustang squelo napísané :smt023
Len si zabudol na tetu Táňu z Kyjevskej taxislužby a niektorých kamiňónistov čo do toho pražia 5kW kúrením a ešte sa im to aj rozlaďuje. To je potom každé ladenie na hov...nanič.

a oné...možno by to chcelo zmeniť názov témy na "vysielačky všeobecné"
Lebo ak zoberiem pôvodný názov Aku CB do auta na zaciatok ? tak odpoveď bude asi šo najjednoduchšiu, najspoľahlivejšiu, blbovzdornú, s čo najmenej gombíkmi a hlavne slušne namontovanú a naladenú

_________________
www.facebook.com/jeepparts , www.jeepparts.sk , www.spinsro.sk


Štv, 27.08.2015, 20:57
Profil WWW
Mašinista
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 19.12.2006, 4:39
Príspevky: 1112
Odpoveď s citáciou
hasic1 píše:
dobry vecer poradite mi nejaku kvalitnu radiostanicu ? nejaka do 200 €


To máš v podstate fuk. Kvalitou sú všetky použiteľné, vééľmi zriedka sa dopočujem že by niekomu umrela CBčka pre chybu vysielačky - pre prepólovanie, urvatie mikrofónu, utopenie v ľubovoľnej tekutine, atď., to ano - ale chybou vysielačky nie.
Parametricky sú (a musia byť, zo zákona) rovnaké, všetky smú mať max. 4W v FM, a tie isté kanály. Niektoré vedia alebo sa dajú presvedčiť aby vedeli, aj viac kanálov, ale to ti neni k ničomu, jednak tam vysielať nesmieš, a zadruhé a hlavne tam nikto neni, takže nemáš ani komu vysielať, ani čo počúvať. Ja nejakú "roztiahnutú" mám a je to strašný opruz, bo tr trvá asi pať minút, než scanner prejde z jednoho konca na druhý.

Cena sa odvíja od značky (President napr.), alebo od množstva funkcií. Ale do auta je veľa funkcí kontraproduktívnych, pretože veci ako RFgain v živote nepoužiješ, ale za jazdy po hmate nenájdeš ten správny gombík, pokrútiš nesprávnym, a môžeš akurát zastaviť a štelovať to celé spátky.
Vysielačka s veľa funkciami (a veľa gombíkmi) je fajn na doma na dlhé zimné večery, kde máš čas sa s tým hrať. Do auta chceš jednoduchú, najlepšie takú čo má Volume a Squelch a nič vyše, aby sa to dalo potme a za jazdy nájsť.

A 200é je zbytočne moc si myslím.

EDIT: Jo, a bacha na CBčky z Polska! Nie že by boli špatné alebo čo, ale Poliaci chodia v nulkách (iné frekvencie ako štandardné európske, ktoré máme aj na SK) a polská vysielačka ktorá vie len nulky, sa so slovenskou nedohovorí.

_________________
Bežný automobil v základnej výbave.
Nóóikdyž.. :smt077


Pon, 07.12.2015, 8:28
Profil
Ťažký Profík

Registrovaný: Str, 16.06.2010, 20:49
Príspevky: 305
Bydlisko: Strezenice-City
Odpoveď s citáciou
To je pravda, vysielačku kúpiš aj za 50-70€ ale základ je mať dobrú anténu, dobre umiestnenú, dobre ukostrenú a naladenú. Čo mám odskúšané, tak slušné antény sú sirio. Pozri vysielačky shop.sk a tam niečo nájdeš. Pokým nemáš doma stabilku tak nepotrebuješ rádio za 200€

_________________
5,2 plyňák V8, postupne sa začína podobať na auto ;)


Pon, 07.12.2015, 17:51
Profil
Mašinista
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 19.12.2006, 4:39
Príspevky: 1112
Odpoveď s citáciou
Ja som kóóónečne zohnal a namontoval dualbandovú anténu, a dokonca takú čo by mala aj čosi vydržať.

http://www.amazon.com/OPEK-DB-1-DUAL-AN ... B00KY6JGMI

_________________
Bežný automobil v základnej výbave.
Nóóikdyž.. :smt077


Štv, 10.12.2015, 6:31
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Ned, 21.10.2007, 18:48
Príspevky: 2491
Bydlisko: LIPT.MIKULAS
Odpoveď s citáciou
Dobre je mat na vysielacke funkciu scan-vyhladavanie kanalov,na ktorych sa prave keca.Kym som pouzival danity,tam to bolo,teraz mam harryho,co ma funkcii pokokot,len ten scan nema.No a zistil som,ze z funkcii pokokot nevyuzijem ziadnu(okrem jednej,ked skusam zohnat info od poliaka,lebo slovenski kolegovia nato seru :-D ),ale ten scan bohove chyba.


Štv, 10.12.2015, 8:36
Profil
Začínajúci koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 01.07.2014, 8:39
Príspevky: 110
Bydlisko: Skalica
Odpoveď s citáciou
Našiel som obrázok k tejto téme :)
trochu na uvolnenie...
Nieje dôležité akú máš anténu, ale kolko ich máš :mrgreen:

Obrázok 

_________________
Mišáček zerzáček Pajero II 2.5 TD


Štv, 10.12.2015, 9:05
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 12.10.2006, 20:37
Príspevky: 3268
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
Na tie anteny musi chytit aj chripku :-D

_________________
Patrol GR, kde neprejdem tam pretiahnem!!!


Štv, 24.12.2015, 22:46
Profil
Velky Kraken
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 16.11.2007, 23:01
Príspevky: 7906
Bydlisko: mesto vychadzajuceho slnka Tornala City
Odpoveď s citáciou
:D mozno to ma namontovany miniaturny HARP... :smt017 :smt121

_________________
EX Suzuky Samuraj1.3
EXJeep Cheroke 2.1TDI
EX Jeep Grand Cheroke Limited 4Liter
EX Mitsubishi Pajero2,5TDI GLS
EX Jeep Grand Cheroke WJ 3.2 TDI Limited
EX Nissan Patrol 2.8 TDI Y60
EX Jeep Grand Cheroke 2.5TDI laredo
EX Jeep Grand Cheroke2,5TDI Limited


Pia, 25.12.2015, 0:06
Profil
Mašinista
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 19.12.2006, 4:39
Príspevky: 1112
Odpoveď s citáciou
Čus chlopi

Potreboval by som CBčku na doma, a nič čo by sa mi páčilo neviem nájsť

Požiadavky
- AM aj FM 4W
- multiband, EU a nulky (s prepínaním, nie sprosto roztiahnutá na 400)
- RFgain (nutne), Mic Gain (ideálne)
- zobrazenie frekvencie na displeji
- prepínanie kanálov na majku
- nejaké pamäte, samozrejme scan a DW
- iné než modré podsvietenie!
- automatický squelch

Niekto nejaký nápad?

_________________
Bežný automobil v základnej výbave.
Nóóikdyž.. :smt077


Ned, 17.01.2016, 16:55
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 12.10.2006, 20:37
Príspevky: 3268
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
Co ich mas v obchode malo?Prides,vyskusas,kupis,odides :-D

_________________
Patrol GR, kde neprejdem tam pretiahnem!!!


Ned, 17.01.2016, 16:58
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 698 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron