Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Uto, 16.04.2024, 22:18
Dnes je utorok 16. apríla 2024, meniny má Dana, Danica a zajtra Rudolf




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 698 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 43, 44, 45, 46, 47  Ďalší
 Aku CB do auta na zaciatok ? 
Autor Správa
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 03.03.2016, 21:42
Príspevky: 67
Bydlisko: Zakamenne
Odpoveď s citáciou
a ako ju naladim? alebo by mi to niekto vedel naladit orava, liptov.


Štv, 14.07.2016, 21:16
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 29.12.2012, 21:30
Príspevky: 676
Bydlisko: Trenčín-Opatová
Odpoveď s citáciou
medzi cb a kábel od antény sa našrobuje pws meter

tu máš citáciu ak ti to pomôže ak to nevieš nechaj to na niekoho kto to už robil

Vysielačku treba riadne nainštalovať. Prepojovací kábel (koaxiálny) k anténe by mal byť už na svojom stabilnom mieste. Jeho dĺžka by mala byť násobkom 3.64m. Ak je však anténa hneď pri vysielačke, môže byť aj krátky prepojovací. Na účely bežného spojenia sa medzi autami niesú dĺžky káblov príliš kritické.Pri prísnejšom ladení by sa na koniec káblu napojila umelá záťaž namiesto antény, a ladil by sa najprv.

Odpojíme koax od vysielačky a pripojíme ho ku PSV metru (na konektor ANT) Z PSV metra na vysielačku prepojíme konektor RX s anténnym konektorom vysielačky.

Anténa má dole obvykle upevnený žiarič (prút) pomocov malého červíka. tam treba zaistiť spoj proti korózii a prút nech nedosadá na dno päty antény (medzi pružinou) Poriadne dotiahnuť. (neroztrhať :smt010 )

Nastavť na CB kanál 1 a na PSV metri treba prepnúť, že meriame výkon do 10W. No a prepnúť prepínač PWR-SWR na stranu PWR (power - výkon) Hneď zapneme vysielanie (PTT) ručička prístroja sa vychýli niekde ....... treba ju nastaviť (kalibračným potenciometrom) na max výchylku na stupnici (teda na 4W) Netreba brať ohľad na stupnicu. Je na nej podelené na 10W, ale meriame pomerovú veličinu takže je jedno čo tam je . Prepneme prepínač PWR-SWR do pozície SWR. Ručička meráku by sa mala presunúť niekde nižšie …. Čím nižšie, tým lepší pomer vyžiareného výkonu z antény voči odrazenému späť do vysielačky.

Prepneme na kanál 40. a zopakujeme meranie. Ak je tu horší pomer a na kanáli 1 bol lepší, znamená to, že žiarič antény je dlný. Treba z nej štiknúť kliešťami. (štikať po centimetri sa oplatí)
Pomalým postupným oštikávaním žiariča sa dostane anténa do rezonancie. Meriame pomer striedavo na kanáli 1 a 40. Môžeme zájsť aj na iné, ale tie dva sú prvoradé.

Dobre naladená anténa má na kanáli 1 a 40 rovnaký pomer a na strede pásma (kanál 20) mierne menej.

Dá sa ešte zistiť približne presne aj presne aký. A to tak, že namiesto plnej výchylky pri kalibrácii prístroja na začiatku merania nastavíme ručičku presne na číslo zodpovedajúce výkonu vysielačky.
Potom pri meraní pomeru (po prepnutí na SWR) ukazuje ručička cca dobre.
Dosiahnutý výsledok okolo 1,1 – 1,3 je v norme. Treba sa ale snažiť dosiahnuť 1,1.

_________________
Sex je pre chudobných,My bohatí jazdíme OFF-ROAD

keby niečo,treba volať na 0948 718 350






Škoda 125 L
Felícia 1.3 BMM

EX Hyundai Galloper 2.5 tdi
Felícia 1.6 mpi


Štv, 14.07.2016, 21:32
Profil
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 03.03.2016, 21:42
Príspevky: 67
Bydlisko: Zakamenne
Odpoveď s citáciou
dik super rozpisane ale asi to radsej necham na niekoho kto to uz robil :smt023


Štv, 14.07.2016, 21:44
Profil
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 03.03.2016, 21:42
Príspevky: 67
Bydlisko: Zakamenne
Odpoveď s citáciou
servus nasla by sa nejaka dobra dusa ktora by mi vedela spojazdnit vysielacku v aute? najlepsie orava alebo liptov.dik


Uto, 28.02.2017, 20:20
Profil
Začínajúci koumák

Registrovaný: Uto, 16.02.2010, 23:02
Príspevky: 137
Bydlisko: LM
Odpoveď s citáciou
vobec nejde alebo naladit mozes volat 0907558478


Uto, 28.02.2017, 22:11
Profil
Čumil

Registrovaný: Sob, 03.03.2018, 14:31
Príspevky: 1
Odpoveď s citáciou
Zdravicko chalani. Nepremyslali ste niekto aj nad CB s vysielanim SSB? Je povolene az 12W bez licencie. Co som pochopil tak dosah tohoto vysielania je omnoho lepsie a do vacsich vzdialenosti ako klasicke CB. Predtym som mal Pathfindera a Cb som mal President Wilis myslim a antenu Sirio 5000. Namontovanu v strede strechy. Teraz mam Touareg 4Xmotion s teraintech paket. Premyslam nad novym CB. Antenu by som chcel na klemu na prednu kapotu a do auta bud Albrech AE 5890 EU alebo Albrecht rucku s CB+SSB prepojit na externu antenu. V mojom bordel sklade som nasiel asi mesiac pouzivani antenu President Alabama. Dost jazdim po cestach a po terene asi len 20%. Tak co vy na to?


Sob, 03.03.2018, 14:54
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 12.10.2006, 20:37
Príspevky: 3268
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
muxo300 píše:
Nepremyslali ste niekto aj nad CB s vysielanim SSB? Je povolene az 12W bez licencie. Co som pochopil tak dosah tohoto vysielania je omnoho lepsie a do vacsich vzdialenosti ako klasicke CB.

A na co?Mam Allamat a chytam z cca 10 kilometrov.Zda sa ti to malo?Aj tak kolkokrat nie je s kym kecat.

_________________
Patrol GR, kde neprejdem tam pretiahnem!!!


Ned, 04.03.2018, 8:54
Profil
Velky Kraken
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 16.11.2007, 23:01
Príspevky: 7906
Bydlisko: mesto vychadzajuceho slnka Tornala City
Odpoveď s citáciou
Milan,,, Alamatky su jedny z najlepsich, som mal viacej z nich 296 stky, teda v kazdom terenaku co som mal, a lepsie nepoznam aj ked su ,, President atd,, ale tieto su veru spickove,,mal som s nimi aj viac nez 10 km dosah, teda viac desiatok a anteny som pouzival Syrius turbo 3000,,cos uz su pekne na vykon a prikon a kvalitu hovoru a prijmu signalu,, samozrejma vec ze za predpokladu doladenia k cb cku.. ale v podstate co pises plny suhlas,,ne ceste som spravidla vacsinou drzal kontakt s kamionistami a to ze ake su cesty kde su kontorly atd,, :smt139

_________________
EX Suzuky Samuraj1.3
EXJeep Cheroke 2.1TDI
EX Jeep Grand Cheroke Limited 4Liter
EX Mitsubishi Pajero2,5TDI GLS
EX Jeep Grand Cheroke WJ 3.2 TDI Limited
EX Nissan Patrol 2.8 TDI Y60
EX Jeep Grand Cheroke 2.5TDI laredo
EX Jeep Grand Cheroke2,5TDI Limited


Ned, 04.03.2018, 12:14
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 12.10.2006, 20:37
Príspevky: 3268
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
efendi píše:
samozrejma vec ze za predpokladu doladenia k cb cku.

A toto je ta najdolezitejsia vec ktoru treba mat urobenu. :smt023

_________________
Patrol GR, kde neprejdem tam pretiahnem!!!


Ned, 04.03.2018, 13:43
Profil
Koumák

Registrovaný: Ned, 23.01.2011, 23:22
Príspevky: 190
Odpoveď s citáciou
nevyznam sa v tomto tak sa chcem spitat. vacsina vysielaciek ma pisane 4W vykon. no nasiel som aj take ktore maju viac INTEK M-799 POWER 20w, SSB vysielačka CRT SS 7900 30w na fm, ALLAMAT 298 10w
chcem sa spytat ten vykon ma vplyv na vzdialenost prijmu?alebo vysielana? alebo ani na jedno ? oplati sa ist do drachsich s vacsim vykonom?


Ned, 04.03.2018, 17:14
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 12.10.2006, 20:37
Príspevky: 3268
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
qikso5 píše:
vacsina vysielaciek ma pisane 4W vykon.
Ved to staci.Aj ked ma vysielacka 150 kanalov naladenu mas len 10 kamiony alebo my Off 16.A z Watmi je to iste.ak by si bol v Australii a potrebujes chytat na 50 km,dajme tomu.Ale aj ty druhy musia mat nieco podobne aby ta aj oni poculi.Tebe samemu je to zbytocne.

_________________
Patrol GR, kde neprejdem tam pretiahnem!!!


Ned, 04.03.2018, 17:37
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
qikso5 píše:
nevyznam sa v tomto tak sa chcem spitat. vacsina vysielaciek ma pisane 4W vykon. no nasiel som aj take ktore maju viac INTEK M-799 POWER 20w, SSB vysielačka CRT SS 7900 30w na fm, ALLAMAT 298 10w
chcem sa spytat ten vykon ma vplyv na vzdialenost prijmu?alebo vysielana? alebo ani na jedno ? oplati sa ist do drachsich s vacsim vykonom?


Najskor, na Slovensku a asi vsade v Europe je povolenych max 4W pripadne tych 12W s SSB (vid https://www.teleoff.gov.sk/data/files/25761.pdf)
Neviem ako v lukach a hajoch ale v Bratislave to telekomunikacny urad merava (vidavam casto ich meraci voz pred stanicou Nove Mesto) a za prekroceny vykon su pokuty. Ono by neslo o rusenie CB ale o vyzarovanie do susednych pasiem alebo harmonickych, takze to rusi ine aplikacie.
Najdolezitejsie pre dobre spojenie je:
- spravne naladena a dobre umiestnena kvalitna antena
- kvalita elektroinstalacie a dobre uzemnenie auta
Vysielacky su +- vsetky rovnake, od vysielaneho vykonu kvalita spojenia zavisi velmi malo. Len aby som pripomenul, bez samostatneho povolenia od telekom uradu su vysielacky ako CRT SS 7900 nelegalne. Ak mas zarusene CB pasmo a vies preco ju kupujes na to pasmo, co chces, tak tvoja vec. Ale ak nevies, daj si poradit od niekoho, kto tomu rozumie.
Ak chces studovat sam, odporucam vyborne polske forum https://cb-forum.pl/index.php snad polstinu preluskas. Pripadne rovno zacat knizockou
http://cb-forum.pl/CBFORUM.pdf

Ak niecomu nebudes rozumiet, pytaj sa, bud tu do fora alebo aj sukromne.


Ned, 04.03.2018, 23:58
Profil
Učeň

Registrovaný: Štv, 13.04.2017, 21:31
Príspevky: 63
Bydlisko: BB
Odpoveď s citáciou
Hoši zdar. Potreboval by som poradit aku vysielacku by ste mi odporucili? potrebujem nieco male a jednoduche nemam s cb ziadne skusenosti. Hlavnym ucelom vysielacky bude debata v kolone nepotrebujem to vyuzivat na extra dlhe vzdialenosti. antena asi bude sirio 2000.
nedari sa mi sem vlozit odkaz tak sem dam aspon nazvy.

President Truman ASC
President Barry AM/FM ASC
Midland M-10 DS
Albrecht AE6110 mini
Anytone Smart CB


Pia, 09.08.2019, 11:04
Profil ICQ
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 12.10.2006, 20:37
Príspevky: 3268
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
bmwsk46 píše:
Albrecht AE6110 mini
Anytone Smart CB

Z tychto 2 si vyber.Nepotrebujes 300 funkcii.Naladis 10 respektive my sme v kolonach na 16 kanali a viac sa do toho hrabat nebudes.
Antena je dobra.Aj ja mam taku a berem hovor na cca 10 km.Len ju nezabudni naladit.Aj to je tu popisane ako.

_________________
Patrol GR, kde neprejdem tam pretiahnem!!!


Pia, 09.08.2019, 20:35
Profil
Učeň

Registrovaný: Štv, 13.04.2017, 21:31
Príspevky: 63
Bydlisko: BB
Odpoveď s citáciou
Dakujem za radu. Naladit to dam niekomu kto bude vediet co robi.to bude asi najlepsie riesenie.


Ned, 11.08.2019, 11:38
Profil ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 698 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 43, 44, 45, 46, 47  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: