Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Štv, 28.03.2024, 11:27
Dnes je štvrtok 28. marca 2024, meniny má Sona a zajtra Miroslav




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 80 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
 SWR/POWERMETER-ladenie antény 
Autor Správa
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 06.02.2008, 20:07
Príspevky: 743
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
citam ze kdekto tu ma tolko spominany PSW geret
viete mi doporucit jednotlivca alebo firmu co by mi vedel naladit antenu a neofrfle montaz na preliezke vpredu.
mam allamat 296
sirio turbo asi 1000 /cca 130cm/
a pocujem bacov sifon.

idealne BA alebo NR ... nitriansku CB firmu som zatial vynechal koli podozreniu na frflanie.

este mala otazka
som len fyzik teoretik takze sa nesmejte
pri ladeni sa meraju stojate nevyziarene vlny.
to treba koli tomu medzi vysielacku a antenu zapojit ten geret /tj vysrobovat konektor z vysielacky alebo sa to mera nejako bezkontaktne?/

_________________
GR Y60 W IM C BFG MT HiLift IM Spulka


Str, 24.06.2009, 23:02
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 8:47
Príspevky: 4612
Bydlisko: Hlavná dedina
Odpoveď s citáciou
no medzi cb a kábel od antény sa našrobuje pws meter a ladíme. v ba mno je firma v meste čo robí toto u mna neuspeli, ale z iných dovodov a bez ladenia mi to funguje

_________________
WJ 2004 4,0l Laredo, 242 štandartne vo výbave - cestná leštenka 2" lift, Bilsteiny
Toyota Auris Tourist Sports 1,6Valvematic, multidrive S
EX Honda Civic 1,5 VVTI
EX JGCH 4l - trochu off
EX JGCH 5,2l - cestná leštenka

email: andrej.durda@gmail.com


Str, 24.06.2009, 23:11
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 06.02.2008, 20:07
Príspevky: 743
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
Poslať 
no toho som sa zlahka obaval pretoze dostat sa u mna ku konektoru vzadu na vysielacke je ako porod jezka proti srsti.

_________________
GR Y60 W IM C BFG MT HiLift IM Spulka


Str, 24.06.2009, 23:24
Profil WWW
OFFROAD Expert

Registrovaný: Str, 18.10.2006, 1:17
Príspevky: 2388
Bydlisko: Zálesie
Odpoveď s citáciou
Poslať 
http://www.mur.sk/kontakty.htm

_________________
Nissan Patrol GR Y60 "Listnatý les" :smt159

http://www.aloha.sk/
http://www.excursion.sk/
http://picasaweb.google.sk/michi4x4


Str, 24.06.2009, 23:35
Profil WWW
Učeň

Registrovaný: Pia, 07.10.2011, 20:43
Príspevky: 27
Bydlisko: Zilina
Odpoveď s citáciou
Zdravím pani potreboval by som naladiť svoju CB Lafayette TRUCKER a anténu mam Sirio turbo 2000
je tu niekto zo žiliny pripadne okolia co by mi to vedel naladiť.Pripadne ak by som si zakúpil toto http://www.tme.eu/sk/details/frn.m.fs22 ... 43fe3c907a
dokázal by som to s týmto a vašou pomocou naladiť?

_________________
Nissan patrol 4.2l petrol


Pia, 03.01.2014, 20:02
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 10.01.2008, 23:34
Príspevky: 2183
Bydlisko: Prakovce, Myjava a Vrbové
Odpoveď s citáciou
Mobilná anténa nie je od výrobcu naladená. Jej dĺžka zodpovedá predpokladanému naladeniu na +/- cca 15cm. Kedže sa nedá dopredu určiť, kde si ju ctený užívateľ pricapí, nechávajú tam rezervu na naladenie.

Ako na to.

Vysielačku treba riadne nainštalovať. Prepojovací kábel (koaxiálny) k anténe by mal byť už na svojom stabilnom mieste. Jeho dĺžka by mala byť násobkom 3.64m. Ak je však anténa hneď pri vysielačke, môže byť aj krátky prepojovací. Na účely bežného spojenia sa medzi autami niesú dĺžky káblov príliš kritické.Pri prísnejšom ladení by sa na koniec káblu napojila umelá záťaž namiesto antény, a ladil by sa najprv.

Odpojíme koax od vysielačky a pripojíme ho ku PSV metru (na konektor ANT) Z PSV metra na vysielačku prepojíme konektor RX s anténnym konektorom vysielačky.

Anténa má dole obvykle upevnený žiarič (prút) pomocov malého červíka. tam treba zaistiť spoj proti korózii a prút nech nedosadá na dno päty antény (medzi pružinou) Poriadne dotiahnuť. (neroztrhať :smt010 )

Nastavť na CB kanál 1 a na PSV metri treba prepnúť, že meriame výkon do 10W. No a prepnúť prepínač PWR-SWR na stranu PWR (power - výkon) Hneď zapneme vysielanie (PTT) ručička prístroja sa vychýli niekde ....... treba ju nastaviť (kalibračným potenciometrom) na max výchylku na stupnici (teda na 4W) Netreba brať ohľad na stupnicu. Je na nej podelené na 10W, ale meriame pomerovú veličinu takže je jedno čo tam je . Prepneme prepínač PWR-SWR do pozície SWR. Ručička meráku by sa mala presunúť niekde nižšie …. Čím nižšie, tým lepší pomer vyžiareného výkonu z antény voči odrazenému späť do vysielačky.

Prepneme na kanál 40. a zopakujeme meranie. Ak je tu horší pomer a na kanáli 1 bol lepší, znamená to, že žiarič antény je dlný. Treba z nej štiknúť kliešťami. (štikať po centimetri sa oplatí)
Pomalým postupným oštikávaním žiariča sa dostane anténa do rezonancie. Meriame pomer striedavo na kanáli 1 a 40. Môžeme zájsť aj na iné, ale tie dva sú prvoradé.

Dobre naladená anténa má na kanáli 1 a 40 rovnaký pomer a na strede pásma (kanál 20) mierne menej.

Dá sa ešte zistiť približne presne aj presne aký. A to tak, že namiesto plnej výchylky pri kalibrácii prístroja na začiatku merania nastavíme ručičku presne na číslo zodpovedajúce výkonu vysielačky.
Potom pri meraní pomeru (po prepnutí na SWR) ukazuje ručička cca dobre.
Dosiahnutý výsledok okolo 1,1 – 1,3 je v norme. Treba sa ale snažiť dosiahnuť 1,1.

Jó! A nezabudnite po doladení na koniec žiariča nastoknúť taký nejaký gumený čudlík, poprípade zahnúť pár milimetrov z neho o 360˚ aby tvoril slučku. Predídete prípadnému zraneniu o koniec oščikaného :-) prútu.


Tu je to popísané oveľa krajšie, pre tých, čo sa s tým chcú drbať až do bezvädomia.
:smt155
http://www.cbdx.cz/clanek290-7-miniseri ... antenu.htm


Prípadné námietky sem rýchlo dopíšte, nech môžem včas upraviť príspevok. Ešte predtým než si lamovia doštikajú žiarič až po cievku. =)) . Aj tak ale bude furt treba chodiť každému na počkanie ladiť antény :smt157


Skopíroval som si ten príspevok so svojím dovolením, lebo vidím, že sa asik už nikomu nechce hľadať :(

http://www.4x4nazory.sk/diskusia/viewto ... ladenie+CB

_________________
ARO m461 2.5TD CactusEdition .... Trooper 2.2TD (RIP)
.... alebo ....
*Čo z auta odpadáva ,to tam nepatrí*


Sob, 04.01.2014, 11:01
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 10.01.2008, 23:34
Príspevky: 2183
Bydlisko: Prakovce, Myjava a Vrbové
Odpoveď s citáciou
Ešte doplním svoj predchádzajúci príspevok.......... Náhradný žiarič k anténe je dostať kúpiť. Takže žiaden strach pri skracovaní :mrgreen: Ale ja som mal na aute aj nadvarenú anténu. Zlakomil som sa totiž na inštrument z druhej ruky, a ten bol naladený na inom aute "odborne" a kvalitne nefungoval.

_________________
ARO m461 2.5TD CactusEdition .... Trooper 2.2TD (RIP)
.... alebo ....
*Čo z auta odpadáva ,to tam nepatrí*


Pon, 06.01.2014, 0:37
Profil
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 29.09.2012, 20:56
Príspevky: 69
Bydlisko: BA
Odpoveď s citáciou
viete mi poradit ktoru norma ma byt u nas nastavena CE alebo EU? Pytam sa preto lebo pri skuske pocujem vacsinou rustinu... je to normalne ? Antena je v prednej casti strechy presne v strede. Hodnoty PSV - CH1 -1.1, CH40 1.1. Pripadne ako inac mozem zistit ze je to dobre nainstalovane :-)


Pon, 06.01.2014, 13:33
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 10.01.2008, 23:34
Príspevky: 2183
Bydlisko: Prakovce, Myjava a Vrbové
Odpoveď s citáciou
CE je nastavenie pre normu CEPT. To je naša norma. 4W a 40 kanálov modulácia F3E. EU je norma pre európu a francúzov to znamená CEPT + 40 kanálov 1W A3

_________________
ARO m461 2.5TD CactusEdition .... Trooper 2.2TD (RIP)
.... alebo ....
*Čo z auta odpadáva ,to tam nepatrí*


Pon, 06.01.2014, 21:57
Profil
Učeň

Registrovaný: Pon, 29.01.2018, 12:22
Príspevky: 15
Odpoveď s citáciou
Zdravim ,ktoru normu mam naladit na vysielacke? Samozrejme ze to chcem pouzivat tu na Slovensku, dakujem za pomoc


Prílohy:
freeband.jpg
freeband.jpg [ 101.12 KiB | Zobrazené 5840 krát ]
Pia, 23.08.2019, 8:58
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
Nechaj si ju na DE default, tak je to spravne.

CB rádio je na Slovensku na pasme 26,850-27,410 MHz občianske rádiostanice; (všeobecné povolenie)
Vid narodne frekvencne tabulky.


Sob, 24.08.2019, 7:47
Profil
Učeň

Registrovaný: Pon, 29.01.2018, 12:22
Príspevky: 15
Odpoveď s citáciou
A nevadi, ze mne pasmo zacina az pri 26.965 a konci 27.405 ? Neviem presne ako CB pasmo funguje tak dakujem za vysvetlenie. :smt006


Ned, 25.08.2019, 4:04
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 10.01.2008, 23:34
Príspevky: 2183
Bydlisko: Prakovce, Myjava a Vrbové
Odpoveď s citáciou
local.sk píše:
Nechaj si ju na DE default, tak je to spravne.

CB rádio je na Slovensku na pasme 26,850-27,410 MHz občianske rádiostanice; (všeobecné povolenie)
Vid narodne frekvencne tabulky.

Odkedy sú nulky na konci? To je dajaká podivná CB.

Euronorma bola vždy a je 26 965 - 27 405 t.j. 40 kanálov po 10kHz

(Alebo neviem čo zase kde odgrcali)

_________________
ARO m461 2.5TD CactusEdition .... Trooper 2.2TD (RIP)
.... alebo ....
*Čo z auta odpadáva ,to tam nepatrí*


Uto, 10.09.2019, 19:44
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
https://www.teleoff.gov.sk/data/files/25761.pdf
precitaj si tam.

V skratke, mas pravdu co sa tyka cisiel kanalov, pasmo pod 26,960 MHz je pre FM a PM, norma CB uvadza center frekvencie a sirku kanalov, ja som uviedol start-stop frekvencie pre cele pasmo. Je to to iste, len povedane inak.


Str, 11.09.2019, 9:13
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 10.01.2008, 23:34
Príspevky: 2183
Bydlisko: Prakovce, Myjava a Vrbové
Odpoveď s citáciou
No jasné ... že sme sa nepochopili. Frekvenčný rozsah kanálov je daný na papieri tak , jak píšu. Ale CB vysialačka musí pracovať uprostred rozsahu kanála s frekvenčným zdvihom 2kHz. Čiže v päťkách a s minimom zabrania rozsahu kanála.

Nečuduj sa, že sa niekedy stanice na jednom kanáli nepočujú, keď nesedia ich frekvencie. A ak sa počujú a pommeriaš ich nosné, tak to len svedčí o ich "kvalite"

_________________
ARO m461 2.5TD CactusEdition .... Trooper 2.2TD (RIP)
.... alebo ....
*Čo z auta odpadáva ,to tam nepatrí*


Str, 11.09.2019, 20:14
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 80 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: