Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Uto, 23.04.2024, 20:07
Dnes je utorok 23. apríla 2024, meniny má Vojtech a zajtra Juraj




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 22 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
 Ako Maťko s Kubkom vysielačku používali 
Autor Správa
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 08.10.2006, 12:22
Príspevky: 408
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Svojho casu kamos spisal niecoo pouzivani vysielaciek v Airsoft, je to sice trosku odlysna oblast ael vacsina principov su vseobecne takze vyuzitelne aj per Offroad.

(Používanie vysielačky v airsofte)
Autor: floky
odborné a iné pripomienky: dufi, tom, tomy, whiskey

1. VOX
VOX (Voice Operated Relay or Transmit) je funkcia vysielačky, ktorá umožňuje automaticky prepínať medzí príjmaním a vysielaním signálu. Inými slovami, ak je aktivovaný VOX, vysielačka začne vysielať, keď v blízkosti mikrofónu začnete napr. rozprávať, strieľať alebo dychčať, bez nutnosti stlačiť PTT (Push-To-Talk) tlačidlo. Nepoužívajte túto funkciu v žiadnom prípade!!! Jedno stlačenie tlačidla vás nezabije. Nikto nie je zvedavý na to, ako dychčíte pri behu alebo ako vám to pekne strieľa. Okrem toho, že blokujete ostatným kanál, je to aj veľmi otravné. Hovoriť stále do vysielačky “vypnite si ten vox” už ľudí nebaví.

2. Call signál
Dalo by sa to nazvať aj prezvánanie, ale prezvánací tón. Táto funkcia je rovnako “populárna” ako funkcia VOX a za používanie tohoto tlačítka by som ordinoval 30 BB do zadku so zbraňou s upgradom M140 z piatich metrov. Na každej vysielačke je toto tlačítko umiestnené inde, preto si určite PRED ODCHODOM NA AKCIU prečítajte manuál a zistite, ktoré tlačítko to je. Hned nato ho buď vyoperujte (odrezať, takzvaná obriezka), ak neslúži na nič iné, alebo ho v žiadnom prípade nepoužívajte. Dokáže to naštvať este viac ako VOX, a naviac vie pekne ohlušiť. V airsofte nemá toto tlačidlo žiadne opodstatnenie, tak ho nepoužívajte. Do tejto časti by som zaradil aj tzv. roger beep, signál, ktorý niektoré vysielačky posielajú na konci prenosu. Skúste PRED AKCIOU pohľadať v manuále, ako sa vypína.

3. Kedy hovoriť do vysielačky a kedy nie
Veľa vecí, ktoré hovoríte do vysielačky, je úplne zbytočných. Dajú sa totiž povedať aj priamo. Samozrejme, keď potrebujete, aby vás nikto nepočul tak to poviete do vysielačky. Lenže niekedy je oveľa praktickejšie povedať to nahlas a najlepšie tak, aby to počul aj súper. Dokáže to byť výborná psychologická zbraň. Ak ste niekedy videli alebo zažili útok tímov ako je D-Force, Omega alebo HP90, tak pochybujem, že ste ich nepočuli “vrieskať” po sebe, kde kto je, kde je súper a podobne. Počas útoku, je už zbytočné čokoľvek tajiť, naopak je dobre ak vaši spoluhráči vedia čo sa deje. A to hovoriť im to do vysielačky je zbytočnosť. Treba im to proste zakričať.

4. Začiatok vysielania
O vysielačkách si treba uvedomiť jednu vec. Nefunguju ako rádio, že prijímajú stále, ale v naopak v určitých intervaloch kontrolujú frekvenciu, či na nej prebieha vysielanie. Preto je veľmi dôležité dávať na začiatky vysielania malinkatú pauzu. Stlačiť tlačidlo, chvíľku počkať, a potom začať. Ak začíname nejakú konverzáciu, ako prvé uvedieme kto volá koho. A pokojne aj dva krát, práva kvôli efektu spomínanému na začiatku tohoto odstavca. Príklad: “ Kremienok pre Chocholúšika, Kremienok pre Chocholúšika. ....”

5. Vysielanie
Hovorte pomaly, aby vám bolo rozumieť. Ak niekto hovorí príliš rýchlo, druhá strana má vačšinou veľký problém rozumieť o čo ide. Dopredu si premyslite, čo vlastne chcete povedať, aby z toho potom nebol guláš. Dôležité je aj rozlíšiť čo hovoriť do vysielačky a čo nie. Napr. správa “Lukáš hoď tam granát” veľký zmysel nedáva. Toto skor do vysielačky nepatrí. Čo tam patrí a čo nie, sa človek učí skusenosťami. Ale ako už bolo napísane v bode 3, kopec vecí sa dá a oplatí radšej povedať osobne. Jednoduchá rada. Nezahlcujte kanál zbytočnou komunikáciou.

6. Ukončenie vysielania
Niektorí dávajú dôraz aj na tento faktor, ale podľa mňa sa dá bez neho zaobísť. Zistiť, že niekto dovysielal by nemal byť problém. Ak sa vám chce, pokojne môžete používať niečo na konci. Ja som sa bez toho bez problémov zaobišiel. Ale aby sme urobili formalitám za dosť – OVER (prepínam) obvykle znamená, že vysielajúci ešte čaká odpoveď , OUT (končím) znamená, že vysielajúci odpoveď nečaká a s vysielaním skočil.

7. Vysielačky
Aj keď si dosť ľudí myslí, že je to zbytnočnosť časom sa presvedčia o opaku. Vysielačka je neoceniteľný nástroj na medzitímovú koordináciu a komunikáciu s velením a jej vhodné a dobré použitie veľmi zvyšuje efektivitu velenia a celkovú šancu na úspech operácie. Ak hráte nejaké lokálne hry, samozrejme, že vysielačka nie je až taká nutnosť. Na veľkej akcii ste bez nej ale v podstate stratení a takmer na 100% budete priradení k nejakému tímu ktorú takúto vysielačku má – teda často k úplne cudzím ľuďom, ktorých vy nepoznáte a ktorí nepoznajú vás, čo zase znižuje celkovú efektivitu takejto jednotky. PMR je na začiatok dobrá voľba, ale ak Vám niekto bude tvrdiť, že majú dosah 3 km v lese, tak buď klame, alebo sa v tom vôbec nevyzná. Ak to však myslíte s airsoftom vážne a chcete chodiť na veľké akcie, oplatí sa neskôr investovať do kvalitnejšej vysielačky. Nedá mi nespomenúť známu RF10, ktorú veľa ľudí považuje za dobrú vec. Áno je lacná a áno ma slušný dosah. Je ale tažká a hodne nepraktická na nosenie, nabíjanie a transport (na akciu a z akcie). Takže podľa môjho osobného názoru je nanič a radšej kupiť niečo iné. Samozrejme, že na RF10 existuje viacero názorov. Jedným z nich je aj ten že ako funkčný a atmosferický prostriedok na medzitímovu komunikaciu su neprekonateľné. na túto tému sa dá viesť veľmi dlhá diskusia a nebudem to tu viac rozvádať keďže to nie je cieľom tejto “príručky”. V každom prípade, ak si kúpite vysielačku je veľmi dobrou radou PREČÍTAŤ SI NÁVOD. Ako príklad lepšej vysielačky môže slúžiť Kenwood K4E.


8. Všetci na jednej frekvencii
Niekedy je lepšie, keď sa všetci na jednej strane nachádzajú na jednej frekvencii. Hlavne ak je málo hráčov alebo nie je úplne jasné, kto velí. V tomto prípade obmedzte tímovú komunikáciu podľa možnosti na minimum a špeciálnu pozornosť venujte bodu 4.

9. Baterky
Nie raz sa stalo, že ľudom došli počas akcie baterky vo vysielačke. Preto pred akciou poriadne skontrolovať, či je vysielačka nabitá. A určite mať zo sebou aj nahradné baterky. Ak sa vo vašej vysielačke dajú použiť nabíjateľné baterky, tak do nich investovat a kúpiť si nabíjačku a 2 x počet bateriek potrebných pre vašu vysielačku.

10. Všeobecná rada nie len k vysielačkám
Starší hráči už majú čo to odohrané a vedia alebo aspoň majú približnú predstavu o tom čo ako funguje. Nemyslím len starších vekovo, ale hlavne starších skúsenosťami. Nemajú žiadny dôvod alebo potrebu sa nad vás vyvyšovať a keď niečo na vás kričia, aby ste spravili, tak to myslia v dobrom, skúste im veriť. Treba dať nabok svoje ego a skúsiť to spraviť. Možno hrdinsky padnete a možno sa naučíte niečo nové.

Prebrate zo stranky:
http://www.hp90.sk/main.php?category_id=250&news_id=68

_________________
"Tým, ktorí za niečo bojujú, dáva život takú slasť, akú tí v úkryte nikdy nepoznajú." Nástenka v Khe Sanh, Vietnam, 1968


Pon, 15.01.2007, 12:38
Profil ICQ WWW
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
gratulujem.... výborné :smt038 :smt039

Možno by som si dovolil jednu malilinkatú poznámočku... že aj EN STN normou normalizované postupy pri nadväzovaní spojenia, aj predpis o rádiokomunikácii aj všeobecné zvykové právo hovrí, že pri volaní sa ako prvý povie volací znak volanej stanice (môže sa až tri krát opakovať... ale pri vzdialenostiach na aké sa bavíme my je to zbytočné a vyzeralo by to ako u mongolov na dvore) a ako druhý sa povie volací zank volajúceho.

Akože.... pri CB je nám nejaká norma u prdele.... ale možno raz niekto postúpi aj výš a aj z iných všeobecne prospešných dôvodov by sme sa toho asi mali držať.

Jednotný postup má svoje výhody, pretože potom nemusím počúvať celú reláciu a uvažovať komu je určená. Ak na začiatku nepočujem MARTIN4 alebo VŠETKÝM tak to ďalej príliš nevnímam.

Čiže ja budem Dufiho zhánať :arrow: Dufi, Dufi - Martin4


.....a.... v súvislosti z hlučnými okolnosťami prevádzky auta v teréne by som sa možno zastal funkcie CALL. Keď má niekto rádio vo vačku alebo čo, skôr započuje elektronické pípanie ako vyvolávanie.


Pon, 15.01.2007, 14:03
Profil WWW
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 16:11
Príspevky: 409
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Toto mi trosku pripomenulo vojencinu...ako radisti( morseovkari) sme pri zladeniach museli dodrziavat pravidla :) Rozdiel bol v tom ze sme nerozpravali, ale pipali.

_________________
Range Rover farma :)


Pon, 15.01.2007, 16:05
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 20:45
Príspevky: 3148
Bydlisko: VYCHOD PO
Odpoveď s citáciou
Poslať 
teslo píše:
Toto mi trosku pripomenulo vojencinu...ako radisti( morseovkari) sme pri zladeniach museli dodrziavat pravidla :) Rozdiel bol v tom ze sme nerozpravali, ale pipali.


Teslo ak si bol radista tak irčite pamataš na skratky ,ktore sa použivali a začinali na QT a podobne. No a ked sme mali zladenie napr. s inou stanicou tak sme vyslali QTW/myslim tak nejak/ a to zanamenalo ,,som rušeny atmosferickymi vplyvmi ,nemožem vysielat,, a kludne sme mohli v radiovoze :smt015 :smt015

_________________
My car is Cherokee-Jeep Grand Cherokee ! 5,2 V8,MT Goodrich,3"liftik,CB,gurtna a dobra duša za volantom.

ložiska a prislušenstvo http://www.martino-eshop.sk


Pon, 15.01.2007, 16:30
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 16:11
Príspevky: 409
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Poslať 
viem o com hovoris :-D , ale uz si velmi nepamatam...obcas si oprasim abecedu, ale zistujem, ze uz aj z nej som :shock:

_________________
Range Rover farma :)


Pon, 15.01.2007, 18:26
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 17:20
Príspevky: 4200
Bydlisko: St. George SVK
Odpoveď s citáciou
Poslať 
výborné, po takýchto informáciách teraz sliedim. :wink: Ešte by bodli nejaké zaužívané pravidlá slovosledu vo vysielaných vetách...identifikácia, identifikácia volaného atd.... niečo ako tady vorel, jak mě slišíš vole...pšepínam. alebo Tango volá Čárlího, výzva na kanálu....

kua Andrej ma zase odhalí... :oops:

_________________
Strieborný Šíp & Čierny Hawran


Pon, 15.01.2007, 19:04
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 8:47
Príspevky: 4612
Bydlisko: Hlavná dedina
Odpoveď s citáciou
Poslať 
diesel píše:
kua Andrej ma zase odhalí... :oops:


Kua tady jestrab co máte delat poručíku??? :-D

_________________
WJ 2004 4,0l Laredo, 242 štandartne vo výbave - cestná leštenka 2" lift, Bilsteiny
Toyota Auris Tourist Sports 1,6Valvematic, multidrive S
EX Honda Civic 1,5 VVTI
EX JGCH 4l - trochu off
EX JGCH 5,2l - cestná leštenka

email: andrej.durda@gmail.com


Pon, 15.01.2007, 19:56
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 12.10.2006, 20:37
Príspevky: 3268
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Andrej píše:

Kua tady jestrab co máte delat poručíku??? :-D

Hovno vidim,hovno pocujem,prepinam :shock: :smt020

_________________
Patrol GR, kde neprejdem tam pretiahnem!!!


Pon, 15.01.2007, 20:23
Profil
Pajero compatibile
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 11:04
Príspevky: 2172
Bydlisko: Licavca City
Odpoveď s citáciou
Poslať 
inak neviem, prečo som ešte v živote nevidel morzeovu abecedu, lebo je to zaujímavá vec...

_________________
:smt017 Krásnu blondínu, abo nadupaný off????? ..... :smt115 Poradím sa s tou brunetou v mojom pajero šport!!!!!... :smt025


Pon, 15.01.2007, 20:30
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 20:45
Príspevky: 3148
Bydlisko: VYCHOD PO
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Milan píše:
Andrej píše:

Kua tady jestrab co máte delat poručíku??? :-D

Hovno vidim,hovno pocujem,prepinam :shock: :smt020


Napadol ma rozhovor policajtov: Tu orol,tu orol Jastrab hlaste prijem :!: Tu Jastrab, tu jastrab prijem 7.000 čisteho :!: :o

_________________
My car is Cherokee-Jeep Grand Cherokee ! 5,2 V8,MT Goodrich,3"liftik,CB,gurtna a dobra duša za volantom.

ložiska a prislušenstvo http://www.martino-eshop.sk


Pon, 15.01.2007, 21:01
Profil
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
:lol: úplný zverinec....

...tak napr. hláskovanie písmen nie je lubovolné.

slovensky ........... NATO
A......Adam............Alfa
B......Božena..........Bravo
C......Cyril.............Charlie
Č......Čadca
D......Dávid............Delta
Ď......Ďumbier
E ......Emil..............Echo
F ......František.......Foxtrot
G......Gustáv...........Golf
H......Helena ..........Hotel
CH....Chopok
I.......Ivan ..............India
J ......Jozef..............Juliet
K......Karol..............Kilo
L......Ladislav...........Lima
Ľ .....Ľubochňa
M ....Mária...............Mike
N.....Norbert............November
Ň.....Nitra
O ....Oto..................Oscar
P .....Peter...............Papa
Q ....Quído...............Quebec
R......Rudolf..............Romeo
S......Svätopluk........Sierra
Š......Šimon
T......Tomáš.............Tango
Ť......Teplá
U......Urban..............Uniform
V......Václav.............Victor
W.....Dvojité W.........Whiskey
X .....Xaver..............X-ray
Y .....Ypsilon.............Yankee
Z .....Zuzana............Zulu
Ž .....Žofia


Pon, 15.01.2007, 21:16
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 20:45
Príspevky: 3148
Bydlisko: VYCHOD PO
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Martin ako vždy pekne napisane.Ešte by som si dovolil povedat ,že Morseovka sa neda naučit akože bodka čiarka a podobne ,ale podla melodie ,ktore pismeno ako melodicky zneje.Uf neviem ,či ste ma pochopili :oops:

_________________
My car is Cherokee-Jeep Grand Cherokee ! 5,2 V8,MT Goodrich,3"liftik,CB,gurtna a dobra duša za volantom.

ložiska a prislušenstvo http://www.martino-eshop.sk


Pon, 15.01.2007, 21:26
Profil
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
skúšal som morse, ale vzdal som. :(


Pon, 15.01.2007, 21:36
Profil WWW
Mašinista
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 19.12.2006, 4:39
Príspevky: 1112
Odpoveď s citáciou
Poslať 
toto som ja potreboval :-D hlaskovacia tabulka

pretoze povodnu som kdesi zasantrocil... a pri hlaskovani napr. espezetiek do telefonu ci vysielacky vznikali komplikacie a casto aj komicke slovne spojenia...
teentrisesstyribeje ... Dee Jee? ... Beeeeee ... Veejeeee? ... Beee kuwa jako Buldozer; 3 6 4 Boha Jeho, jasne? konecne

Martin 4 : mas za nu u mna kavu ;)

jo a ta espezetka je moja z 'verejnej bezpecnosti', keby mal niekto chut ma ukamenovat ciu ze to znacku takto verejne popotahujem

_________________
Bežný automobil v základnej výbave.
Nóóikdyž.. :smt077


Uto, 16.01.2007, 2:12
Profil
koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 06.10.2006, 9:35
Príspevky: 4310
Bydlisko: ZA
Odpoveď s citáciou
Poslať 
A .-

B -...

C -.-.

D -..

E .

F ..-.

G --.

H ....

I ..

J .---

K -.-

L .-..

M --
N -.

O ---

P .--.

Q --.-

R .-.

S ...

T -

U ..-

V ...-

W .--

X -..-

Y -.--

Z --..
0 -----

1 .----

2 ..---

3 ...--

4 ....-

5 .....

6 -....

7 --...

8 ---..

9 ----.

Fullstop .-.-.-

Comma --..--

Query ..--..


tak tutoky tá morzeovka :-) (kedysi som dokonca aj skoro ovládal.)

inak prepočuté z komunikácie orgánov - kua nesmejte sa:

- Zeňit 1, Zeňit 1, tu Zeňiť paesiatšesc
- Zenit 56, Zenit 1 rozumiem
- mame tu najebaneho šofera, ee.. teda vodziča pod fplivom aľkoholu
trubička zezeľenela, idzeme na odber krve
- Zenit 56, odber krvi, rozumiem
- a auto teho najeb - ee - ofplivňeneho mame zebrac ze sebu ???


Uto, 16.01.2007, 9:31
Profil WWW
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 22 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: