Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Sob, 20.04.2024, 2:37
Dnes je sobota 20. apríla 2024, meniny má Marcel a zajtra Ervín




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 162 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Ďalší
 PMR 
Autor Správa
Legenda Offroadu

Registrovaný: Pon, 20.11.2006, 12:05
Príspevky: 1316
Bydlisko: Wychod
Odpoveď s citáciou
Poslať 
A co sa týka PMR, neviem preco nam v nedelu medzi nami nefungovali. Asi sme boli každy na inom kanáli :-D


Pon, 22.01.2007, 12:07
Profil
Pajero compatibile
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 11:04
Príspevky: 2172
Bydlisko: Licavca City
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Martino, Andrej, Cico :smt147 a ďakujem;
(ako klasik povedal - zabijem sa, keď som dobrý? :smt127 ) :lol:
- ale aby som bol troška seriózny - aj včera som sa osobne spoznal s novým kamarátom - s Rudim, ktorého by som bez fóra a offroadenia ťažko spoznal; správny chlapák a verím, že vo fóre je kopa správnych a dobre je, že čo človek to individualita ;-)

_________________
:smt017 Krásnu blondínu, abo nadupaný off????? ..... :smt115 Poradím sa s tou brunetou v mojom pajero šport!!!!!... :smt025


Pon, 22.01.2007, 12:35
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 20:45
Príspevky: 3148
Bydlisko: VYCHOD PO
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Jano ešte k tomu dodam,že aby to nevyzeralo tak ,že Pato nema pravdu,resp. ma iny nazor tak ho zatracujeme. To v žiadnom pripade :!: Len ja by som to povedal tak ,že ja mam pri ,,offe,, ine priority ako PMR za niekolko tisic. :wink:

_________________
My car is Cherokee-Jeep Grand Cherokee ! 5,2 V8,MT Goodrich,3"liftik,CB,gurtna a dobra duša za volantom.

ložiska a prislušenstvo http://www.martino-eshop.sk


Pon, 22.01.2007, 12:41
Profil
Pajero compatibile
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 11:04
Príspevky: 2172
Bydlisko: Licavca City
Odpoveď s citáciou
Poslať 
MARTINO píše:
Jano ešte k tomu dodam,že aby to nevyzeralo tak ,že Pato nema pravdu,resp. ma iny nazor tak ho zatracujeme. To v žiadnom pripade :!: Len ja by som to povedal tak ,že ja mam pri ,,offe,, ine priority ako PMR za niekolko tisic. :wink:

...no a ja som to nemyslel ako uzemnenie Paťa, ale ako výzvu nech sa nevzdáva, veď keď niečo vie lepšie, tak sem s tým, aj my chceme vedieť...a že na tomto fóre je kopa správnych chlapákov neznamená, že ním nie je aj Paťo, však nech sa ukáže, nikto sa nad neho ani nad nikoho nevyvyšuje (s jedinou výnimkou - všetci ovládajú slovenčinu, len Kmoter píše neznámym jazykom :lol: :lol: :lol: - sorry, Kmoter, neodolal som :wink: )

_________________
:smt017 Krásnu blondínu, abo nadupaný off????? ..... :smt115 Poradím sa s tou brunetou v mojom pajero šport!!!!!... :smt025


Pon, 22.01.2007, 13:09
Profil
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
hehe... Jano... dobrééé :smt023

To cico :

By som si dovolil ešte jedno malé objasnenie.

PMR vysielačky majú zo zákona povolených 8 kanálov. Aby sa dala zvládnuť aj silnejšia prevádzka (viac ako 8 partií komunikujúcich na PMR odrazu) montuje sa do (najmä drahších rdst) takzvaný "tónovo riadený squelch" alebo tiež CTCSS (Continuous Tone-Coded Squelch System) Táto možnosť býva v popisoch a návodoch k vysielačkám označovaná ako "subkanál" alebo dokonca ako "kódovanie reči" (to som skutočne videl v Metre... je to ad 1 klamanie zákazníka pretože kódovanie reči je niečo úplne iné, ad 2 koledovanie si o prúser pretože telekomunikačný zákon akékolvek kódovanie, maskovanie alebo scramblovanie reči pre civilnú komunikáciu explicitne zakazuje)

V normálnom režime funguje vysielačka tak, že príjma všetky signály a tie ktoré sú silnejšie ako určité prednastavené minimum pustí do reproduktora. To minimum je tam zabudované preto, aby vysielačka furt nechrapčala. Na CB vysielačkách sa dá to minimum nastaviť knoflíkom SQ alebo Squelch ale na PMR býva nastavené napevno už pri výrobe (kvoli cene a jednoduchosti obsluhy) Čiže ak má lubovolný počet ludí v dosahu vysielačky nastavené na rovnaký kanál, počuje každý každého.

Aby na rovnakom kanáli mohlo kecať viac partií, môžu si aktivovať CTCSS alebo tiež "subkanál". V takom režime vysielačka pri vysielaní do signálu pridá subtón = dodatočný signál o frekvencii nižšej akú človek môže počuť. Pamätám si len že prvý je 67,0 Hz. Solupracujúca vysielačka nastavená na rovnaký kanál a subkanál síce príjma všetky signály, ale do reproduktora pustí iba ten signál, ktorý obsahuje správny subtón.

Čiže kto má v PMR zapnutý subkanál, bude počuť iba toho, kto vysiela zo zhodným subtónom. Tak sa na jednom kanáli môže nezávisle a bez vzájomného obťažovania a rušenia baviť viac partií (neviem presne kolko, ale je to niekolko desiatok)

Takže ak ste pri krosení omylom nevediac čo činíte na jednej stanici spustili CTCSS, tak tá stanica potom druhú odmietala počúvať.

Najlacnejšie PMR nevedia používať metódu CTCSS... a aby som pravdu povedal, nikdy mi to nechýbalo. Ba popravde je to dobré len na to, aby to niekto omylom spustil potom bol nasraný že ostatných nepočuje.


Pon, 22.01.2007, 13:10
Profil WWW
Pajero compatibile
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 11:04
Príspevky: 2172
Bydlisko: Licavca City
Odpoveď s citáciou
Poslať 
-kurňa, Martin, zas som múdrejší - nevieš, ako to robím? :smt126

_________________
:smt017 Krásnu blondínu, abo nadupaný off????? ..... :smt115 Poradím sa s tou brunetou v mojom pajero šport!!!!!... :smt025


Pon, 22.01.2007, 13:17
Profil
Legenda Offroadu

Registrovaný: Pon, 20.11.2006, 12:05
Príspevky: 1316
Bydlisko: Wychod
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Martin 4 píše:
hehe... Jano... dobrééé :smt023

To cico :

By som si dovolil ešte jedno malé objasnenie.


Takže ak ste pri krosení omylom nevediac čo činíte na jednej stanici spustili CTCSS, tak tá stanica potom druhú odmietala počúvať.

Najlacnejšie PMR nevedia používať metódu CTCSS... a aby som pravdu povedal, nikdy mi to nechýbalo. Ba popravde je to dobré len na to, aby to niekto omylom spustil potom bol nasraný že ostatných nepočuje.



Ahááá. :smt139 No ale ako vedieť,či napr. tie moje(mam ich z US) používajú metodu CTCSS alebo nie a ci nie je omylom spustena alebo nie? :smt122


Pon, 22.01.2007, 13:19
Profil
Legenda Offroadu

Registrovaný: Pon, 20.11.2006, 12:05
Príspevky: 1316
Bydlisko: Wychod
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Martino. Nemal si nahodou omylom stlacené CTSCSTCC? :-D Alebo ja? :roll:


Pon, 22.01.2007, 13:21
Profil
Legenda Offroadu

Registrovaný: Pon, 20.11.2006, 12:05
Príspevky: 1316
Bydlisko: Wychod
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Vyznám sa v tom tak, že ked chceš rozprávat, tak stlač toto na boku. A ked to nestlacis tak ťa nepocuju. A mna pocul len ten, čo mal moju druhu PMR :D Ale na buduce to skusime zistit to s tymi CTSSCSSTCSS :-D


Pon, 22.01.2007, 13:24
Profil
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
cico píše:

Ahááá. :smt139 No ale ako vedieť,či napr. tie moje(mam ich z US) používajú metodu CTCSS alebo nie a ci nie je omylom spustena alebo nie? :smt122


...obvykle sa to prejaví tým, že na displeji je okrem velkého čísla kanálu ešte menšie číslo subkanálu. Ak je CTCSS vypnutý, malé číslo je 0 alebo tam nie je nič.

Ale môže sa stať že aktivovaný CTCSS sa na displeji neprejaví a aj preto naliehavo doporučujem "READ MANUAL BEFORE USE!" - po slovensky "KEĎ ZLYHAJÚ VŠETKY POKUSY, PREČÍTAJ SI NÁVOD!"


Pon, 22.01.2007, 13:29
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 28.12.2006, 18:59
Príspevky: 586
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Poslať 
MARTINO píše:
Jano ešte k tomu dodam,že aby to nevyzeralo tak ,že Pato nema pravdu,resp. ma iny nazor tak ho zatracujeme. To v žiadnom pripade :!: Len ja by som to povedal tak ,že ja mam pri ,,offe,, ine priority ako PMR za niekolko tisic. :wink:


Hmm ...

Mám pocit, že je to tu stále o tom istom a motáme sa dokola. Ja poukážem (vysvetlím iba!!! technické možnosti) na to v čom sa vzhľadom k nedostku skúseností mýlite a hneď sa obhajujete vašimi potrebami. Tie vám predsa nik nebere, nedegraduje, nezatracuje a nevyhovára. Ak som niekedy na niečo zareagoval, tak len vzhľadom technickej stánke - nerád by som sa vyjadroval k niečomu čomu na 100% nerozumiem takže tam ostávam len v pozícii pozorného čitateľa. Takže skúsim ešte raz, snáď už napoledy. Ak na niečo reagujem, tak najskôr pozorne čítam, a ak už čítam, tak do konca. Kolego, ver mi, ak sedím v 4x4 tak mám tak isto, hlavne vzhľadom k skromnejšiemu povozu a jeho výkonu úúúúplne iné priority a starosti ako drahá stanica (mimochodom, do terénu aj tak nosím prevažne niečo lacné). Nie som ani predajca, ani agitátor nových techológii, len občasný nestranný prispievateľ do fóra, tak ma udivuje v niektorých prípadoch až kŕčovité obhajovanie toho čo je všetkým zúčastneným stranám diskusie známe.
Napriek všetkému .... Veľa zdaru .... ;-)

_________________
Z prúseru sa vytiahnem, po "svojich" však vždy domov dôjsť xcem.
Nikdy nesúťažte s debilom! Stiahne vas na jeho úroveň a tam vás prevalcuje svojimi skúsenosťami! :-)
ex. Lada Niva 1.6


Pon, 22.01.2007, 13:31
Profil ICQ
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 28.12.2006, 18:59
Príspevky: 586
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Poslať US
cico píše:
Martin 4 píše:
hehe... Jano... dobrééé :smt023

To cico :

By som si dovolil ešte jedno malé objasnenie.


Takže ak ste pri krosení omylom nevediac čo činíte na jednej stanici spustili CTCSS, tak tá stanica potom druhú odmietala počúvať.

Najlacnejšie PMR nevedia používať metódu CTCSS... a aby som pravdu povedal, nikdy mi to nechýbalo. Ba popravde je to dobré len na to, aby to niekto omylom spustil potom bol nasraný že ostatných nepočuje.



Ahááá. :smt139 No ale ako vedieť,či napr. tie moje(mam ich z US) používajú metodu CTCSS alebo nie a ci nie je omylom spustena alebo nie? :smt122


Ahojte ..

Tie s stanice z US vám nefungovali medzi sebou alebo alebo s inými PMR-kami ?? napr. kúpenými u nás. Ak nešli len vzhľadom na "našim" staniciam, môže to byť aj tým , že sú frekvenčne posunuté. Sused to pred cca 2r. doniesol s US a myslím, že v manuály boli aj frekvencie - a tie sa ani náhodou nezhodovali s našimi - nejakýcj pár 10 MHz boli posunuté vyššie, myslím, ale dušovať sa nebudem, keďže to už bolo dávnejšie. Ak stanice idú medzi sebou a nie s našimi, tak hold smola ... ak nejdú ani medzi sebou, tak napr. problém viď vyššie.

_________________
Z prúseru sa vytiahnem, po "svojich" však vždy domov dôjsť xcem.
Nikdy nesúťažte s debilom! Stiahne vas na jeho úroveň a tam vás prevalcuje svojimi skúsenosťami! :-)
ex. Lada Niva 1.6


Pon, 22.01.2007, 13:42
Profil ICQ
Legenda Offroadu

Registrovaný: Pon, 20.11.2006, 12:05
Príspevky: 1316
Bydlisko: Wychod
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Citácia:

Ale môže sa stať že aktivovaný CTCSS sa na displeji neprejaví a aj preto naliehavo doporučujem "READ MANUAL BEFORE USE!" - po slovensky "KEĎ ZLYHAJÚ VŠETKY POKUSY, PREČÍTAJ SI NÁVOD!"



Mne na displeji vedla kanalu nesvieti nic. tak som asi vypnuty CTCSSCCSSS.Mozno bol Martino zapnuty CTSCCSCC a preto to neslo. A co sa tyka "read manual before use" tak to neviem kto ma, lebo tie male čuda mi dali pred par rokmi do ruky a povedali:na a ked pojdes do lesa tak si pokecaj :D Ale dik za ozrejmenie problemu.


Pon, 22.01.2007, 13:43
Profil
Legenda Offroadu

Registrovaný: Pon, 20.11.2006, 12:05
Príspevky: 1316
Bydlisko: Wychod
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Tie z US medzi sebou komunikovali, len nekomunikovali s tymi inymi :smt017


Pon, 22.01.2007, 13:45
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 28.12.2006, 18:59
Príspevky: 586
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Poslať 
cico píše:
Tie z US medzi sebou komunikovali, len nekomunikovali s tymi inymi :smt017


Noo tak to bude asi ono čo som ti napísal, myslím, že v US tie naš freq. používa armáda, teda podľa toho rozpisu čo som objavil na NETe. Myslím, že ešte niekde doma mám manuál od tých staníc, tak to pozrem len tak zo zaujímavosti. Neviem či to nechodilo na na 456 MHz alebo 476 MHz, to je fuk, proste bolo to posunuté. Mimo toho páru je to asi nepoužiteľné čo sa kompatibility s okolím týka.

_________________
Z prúseru sa vytiahnem, po "svojich" však vždy domov dôjsť xcem.
Nikdy nesúťažte s debilom! Stiahne vas na jeho úroveň a tam vás prevalcuje svojimi skúsenosťami! :-)
ex. Lada Niva 1.6


Pon, 22.01.2007, 13:49
Profil ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 162 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Majestic-12 [Bot]


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: