Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Štv, 28.03.2024, 14:48
Dnes je štvrtok 28. marca 2024, meniny má Sona a zajtra Miroslav




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 51 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
 Frekvencie CB 
Autor Správa
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 10.01.2008, 23:34
Príspevky: 2183
Bydlisko: Prakovce, Myjava a Vrbové
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Efendi. USB :-D

NO pokiaľ si myslel SSB, tak to je AM modulácia modifikovaná na úsporu energie (asi ....šak odborníci ma opravia) kedy sa vlastne nevysiela časť amplitúdy nosnej frekvencie VF signálu, ktorá neprenáša žiadnu informáciu a tým vlastne šporí výkon.

Potom USB je vysielanie na Uper Side Band (horné postranné pásmo) a existuje aj LSB a to Lower Side Band (dolné postranné pásmo) Tie označenia vychádzajú z grafického znázornenia VF výstupu vysielačky na obrazovke osciloskopu.

A je pravda, že dosah vysielania na postranných pásmach (SSB) je o dosť lepší. Príjmač vysielačky je však potom mierne zložitejší a náchylný na chyby vo vyladení vnútorných obvodov pri používaní v mobilnej prevádzke. Za dobu, odkedy prišiel na svet tento spôsob troška prerobenej AM modulácie však technika pokročila.

_________________
ARO m461 2.5TD CactusEdition .... Trooper 2.2TD (RIP)
.... alebo ....
*Čo z auta odpadáva ,to tam nepatrí*


Pia, 28.08.2009, 9:44
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 06.02.2008, 20:07
Príspevky: 743
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Ako je to s AM modulaciou v EU?
mam za to ze AM je prakticky v CB pasme zakazana resp ze sa moze piect len 1W co je pre prakticke pouzitie malo.
aspot to som vytusil z browsovania po internete ze europska CB komunita sa snazi vyhandlovat od nejakeho regulacneho uradu aby sa povolila aj AM modulacia na 4W.



btw existuje na trhu zelezo ktore vie aj AM?

_________________
GR Y60 W IM C BFG MT HiLift IM Spulka


Pia, 28.08.2009, 10:31
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 06.02.2008, 20:07
Príspevky: 743
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
Poslať 
rdi píše:
Mam cb tti a v Polsku mi po telefone poradil RADOFFROAD ako to mam preladiť a fungovalo to tušim na am a ušetrilo mi to aspom 1 pokutu za rychlosť


tipujem ze neslo o prepnutie AM/FM modulacie ale o prepnutie z 5kovych frekvencii na 0kove

_________________
GR Y60 W IM C BFG MT HiLift IM Spulka


Pia, 28.08.2009, 10:33
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 28.12.2006, 18:59
Príspevky: 586
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
rdi píše:
Mam cb tti a v Polsku mi po telefone poradil RADOFFROAD ako to mam preladiť a fungovalo to tušim na am a ušetrilo mi to aspom 1 pokutu za rychlosť


Nooo, ja mám taký dojem, že AM a poľské 0-ky sú 2 odlišné veci.
Na to aby si regulérne bol naladený na poľskú normu treba mať MULTI-normovú stanicu, což asi stanice v SEToch kolo 100€ veľmi nembudú. Možno majú AM ale 0-ky zriedka.
A nemtreba si zamieňať to, že keď stanicu môžeš "PREjumperovať" HW zásahom do 0-liek, že máš plnohodnotnú MULTI-normovú stanicu, pretože do "normálneho - SK norma" stavu ju zas LEN HW zásahom "preklopíš". Plnohodnotná MULTI-normová stanica umožňuje "preskakovanie" z normy do normy pomocou ovládacích prvkov a nie HW zásahom.
Aby sme boli ešte úplní je aj niečo MEDZi tým. Napr. stanica Allamat 295, kde zatlačením istej kombinácie tlačidiel, a tuším odpojením a pripojením napájania za trvalého pridržania týchto tlačidiel ste v stave dostať stanicu do poľských 0-liek aj bez HW zásahu. Nie je to síce public funkcia, ale ide to :-D

_________________
Z prúseru sa vytiahnem, po "svojich" však vždy domov dôjsť xcem.
Nikdy nesúťažte s debilom! Stiahne vas na jeho úroveň a tam vás prevalcuje svojimi skúsenosťami! :-)
ex. Lada Niva 1.6


Naposledy upravil Pato Zvolen dňa Pia, 28.08.2009, 10:37, celkovo upravené 1



Pia, 28.08.2009, 10:35
Profil ICQ
Velky Kraken
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 16.11.2007, 23:01
Príspevky: 7899
Bydlisko: mesto vychadzajuceho slnka Tornala City
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Tunki, no nevieem,,,, viem len tolko ze je to ako som uz pisaaal, a dosah ma vraj cez100kma viac,,a pouzivaju to kamionisti, teda urcite firmy, ale ze ako to funguje nemam ani potuchy, zato sa pytam ze ci je to moznee, ci to nefunguje ako radio vysielac ?, ale skusim este sa na magyarov nakontaktovat a zistit daco blizsie...a este som pocul k tomu ze to vraj daako neni povolenee, alebo su proti tomu dake urady,,,, tak uvidim co zistiim k tomu..

_________________
EX Suzuky Samuraj1.3
EXJeep Cheroke 2.1TDI
EX Jeep Grand Cheroke Limited 4Liter
EX Mitsubishi Pajero2,5TDI GLS
EX Jeep Grand Cheroke WJ 3.2 TDI Limited
EX Nissan Patrol 2.8 TDI Y60
EX Jeep Grand Cheroke 2.5TDI laredo
EX Jeep Grand Cheroke2,5TDI Limited


Pia, 28.08.2009, 10:36
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 10.01.2008, 23:34
Príspevky: 2183
Bydlisko: Prakovce, Myjava a Vrbové
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Ono v zásade treba rozlišovať pracovnú frekvenciu na danom kanáli vysielača, a druh modulácie. Na jednom kanái môže byť použitá modulácia AM, FM, SSB a dosť nepraktická (ale ďalekonosná :-) CW..)

Vylučuje sa možnosť spojenia na jednej frekvencii s rozdielnou moduláciou ako aj rovnakou moduláciou na rôznych frekvenciách (toto musí byť jasné každému :-D). Jedine že by šlo o náhodu spojenú s javmi spojenými s parazitným vyžarovaním koncového stupňa alebo inou náhodou.

Asi najviac je náchylná na problémy AM modulácia. Pri vyššom výkone dokáže vysielanie demodulovať aj nevhodný káblik na aute a vzájomným pôsobením el.mag vĺn potom narobí paseku na iných pásmach alebo aj na CB pásme. Preto je aj jej výkon obmedzený na 1W. Proste pri AM , čím menší výkon tým lepšie. Len naozajstní profíci dokážu zabezpečiť kvalitné vysielanie pomocov AMmodulácie...........ale ak treba okričať na nejakom kanáli dotieravú protistanicu, tak je to jedno a každý kúri do antény kolko to dá :-D

SSB modulácia sa správa podobne.

FM modulácia je vzhľadom na princíp fungovania veľmi friendly voči ostatným kanálom a aj pásmam. Vysielaš pracuje s trvalým výkonom a mení sa (veľmi jemne..ak do toho niekto nevŕtal :twisted: ) nosná frekvencia a nevznikajú okrem harmonických frekvencií žiadne ďalšie nežiadúce produkty. Teda to umožňuje umiestniť na malom výseku CB pásma veľa kanálov. Aj u FM staníc vzniká nejaké to vzájomné ovplyvnenie. Ak stoja dva autá pri sebe a v každom z nich sa baví cez CB niekto s niekym na iných kanáloch , vzájomne si ovplyvňujú svoje kanály a aj trocha zarušujú pásmo...........ale to je vrámci normy. Nič nieje dokonalé.

CW modulácia sa v mobilnej prevádzke nepoužíva. Neviem si ani predstaviť operátora s telegrafným kľúšom na prístrojovke :roll: A to ani keby mal nejaký počítačom riadený .........

_________________
ARO m461 2.5TD CactusEdition .... Trooper 2.2TD (RIP)
.... alebo ....
*Čo z auta odpadáva ,to tam nepatrí*


Pia, 28.08.2009, 11:05
Profil
Recyklovaný teaneger
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 26.12.2006, 17:21
Príspevky: 3601
Bydlisko: MY/BA
Odpoveď s citáciou
Poslať 
...a mám na CBčke knofel, a tým sa prepína ANL, NB, ANL-NB a nič. Na čo to asi tak je? :roll:

_________________
JAK BY TADY BYLO KRÁSNE, KDYBY SEM TU NEBYL JÁ.Obrázok


Pia, 28.08.2009, 11:27
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 10.01.2008, 23:34
Príspevky: 2183
Bydlisko: Prakovce, Myjava a Vrbové
Odpoveď s citáciou
Poslať 
ANL je asi Automatic Noise Limiter ( automatický obmedzovač šumu)

A to NB je Noise Blanker ........to je Prerušovač šumu ..........je to zavedené do signálovej cesty ešte pred demoduláciou signálu.


ale istota je v Návode na obsluhu :-D

_________________
ARO m461 2.5TD CactusEdition .... Trooper 2.2TD (RIP)
.... alebo ....
*Čo z auta odpadáva ,to tam nepatrí*


Pia, 28.08.2009, 11:39
Profil
Velky Kraken
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 16.11.2007, 23:01
Príspevky: 7899
Bydlisko: mesto vychadzajuceho slnka Tornala City
Odpoveď s citáciou
Poslať 
no a este mi nejde do gebule, ze jak je moznee, ze ukrajincov pocujeme este aj unas pekne ciste ako ukrajinska operatorka keca ,pocut ju aj v nemecku dobre , je to zrejma dispecerka taxikarov alebo neco takee, ta musi vysielat aspon 1kw tom.
:smt017 , a ked je v prevozee, tak nase cb cka sa nechytaju a rusi to...

_________________
EX Suzuky Samuraj1.3
EXJeep Cheroke 2.1TDI
EX Jeep Grand Cheroke Limited 4Liter
EX Mitsubishi Pajero2,5TDI GLS
EX Jeep Grand Cheroke WJ 3.2 TDI Limited
EX Nissan Patrol 2.8 TDI Y60
EX Jeep Grand Cheroke 2.5TDI laredo
EX Jeep Grand Cheroke2,5TDI Limited


Pia, 28.08.2009, 17:19
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Ned, 21.10.2007, 18:48
Príspevky: 2482
Bydlisko: LIPT.MIKULAS
Odpoveď s citáciou
Poslať 
natasu pocut v celej europe,asi ma antenu na nejakej vezi,urcite ju nema skratenu a rve to tam cez daky zosilnovac.k tym polsskim cb,neviem ako to maju zostelovane ale rusia najmenej 3kanale hore a 3 dole.a ked sa nahodou prepnu do am tak rusia komplet cele pasmo.


Pia, 28.08.2009, 17:41
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 06.02.2008, 20:07
Príspevky: 743
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
Poslať 
a natasi este nikto nedal po paprciach?
ja som si myslel doteraz ze to je odraz od ionosfery ale zacinam pomaly planovat trestnu vypravu do vychodnych zemi.

_________________
GR Y60 W IM C BFG MT HiLift IM Spulka


Pia, 28.08.2009, 18:44
Profil WWW
Recyklovaný teaneger
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 26.12.2006, 17:21
Príspevky: 3601
Bydlisko: MY/BA
Odpoveď s citáciou
Poslať 
V rusku je bežné, že "rádioamatér" si to praží niekoko tisíc watt. S úsmevom sa chváli:"u miňjá balšoj usilítel..." .A k tomu má samozrejme aj patričnú anténku.
Rusi majú odjakživa inú predstavu o velkosti,vzdialenost a čase. :-)

_________________
JAK BY TADY BYLO KRÁSNE, KDYBY SEM TU NEBYL JÁ.Obrázok


Pia, 28.08.2009, 19:27
Profil
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
... ja len že sidebandy (SSB) sa ochotne odrážajú od ionosféry a preto sa s nimi dajú robiť ďaleké spojenia. Na pokec prízemnou vlnou majú trocha výhodu vo väčšej prieraznosti (reč sa dá lepšie rozoznať aj cez rušenie) ale nepríjemne sa to počúva. Pri spojení odrazom to ide celkom fajn, lenže prvý skok je tak 1000 km. Čiže spojenie trebárs do Írska alebo Portugalska je celkom reálne (pár krát som tak s kamarádom - kamiónistom z NR hovoril) ale do Zlatých Moravic by som sa nedovolal.

_________________
SLOW & FURIOUS


Sob, 29.08.2009, 21:40
Profil WWW
OFFROAD Expert

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 7:51
Príspevky: 1759
Bydlisko: SK
Odpoveď s citáciou
Poslať 
bahno píše:
k tym polsskim cb,neviem ako to maju zostelovane ale rusia najmenej 3kanale hore a 3 dole.a ked sa nahodou prepnu do am tak rusia komplet cele pasmo.

Nerád by som sa mýlil, ale pokiaľ viem, takv PĽR idú CB na AM a FM je nepovolené.


Sob, 29.08.2009, 21:55
Profil
Proviantak
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 30.07.2007, 20:32
Príspevky: 887
Bydlisko: trencin
Odpoveď s citáciou
Poslať 
AT KAPO :
kukni sa na slusnu CB a budes tam mat CH9 - emergency , to neni o nas ale o celom svete CB , a ak si este nepocul nic tohoto typu na 9viatke, staci ked pri horsom stave vozoviek prejdes cez TN-Ruzomberok trasu , mnoho krat som si takto pomohol...
AT Palo ZVOLEN :
CBciek ktore maju standartne zabudovane MULTINORM su mrte a urcite ich je kopa do 100eur aj v sade s antenou. Ma ich ako RADOFFRORAD , tak aj ja na www.shop3000.sk a taktiez C.B.ONE a vsetci dalsi predajcovia..

Chalani debata je super, vela vravna , konecne solidne vlakno..
len pls. nelakajte novacikov stylom ze nieco ako multinorm je vec nedostupna a ze treba sa vrtat v CBcke a porusit zaruku..
Dnes je vyber zariadeni tak siroky ze nieje problem nieco vybrat, akurat sa treba dotazat na to co to dokaze ., pripadne vyskusat co komu vyhovuje v ramci modulacie hlasu, obsluhy a rozmerov skrz umiestnenie....atd.

_________________
KAVA - strkova, nesca, bezkofeinova,
Varic - PB, el. konvica, ohnisko,


Sob, 29.08.2009, 23:08
Profil WWW
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 51 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: