Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Pia, 19.04.2024, 5:25
Dnes je piatok 19. apríla 2024, meniny má Jela a zajtra Marcel




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 51 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
 Frekvencie CB 
Autor Správa
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
inak ešte takto ... nepleťte si CB vysielačku a 11m rádioamatérsku stanicu.

CB vysielačka je preto CB, že vyhovuje predpisom pre CB vysielačky. T.j. výkon max 4W, krokovanie po kanáloch určených pre CB vysielačky, FM modulácia a kdesi čosi.

11m rádioamatérska vysielačka má väčší výkon (mám v skrini jednu 10W), oveľa viac kanálov(trebárs aj niekoľko stoviek), možnosť prepínať päťky a nuly, clarifier (možnosť plynulého doladenia), rôzne režimy prevádzky (AM, FM, SSB) a kadejaké iné vymyslenosti. Lenže dľa kadejakých zákonov k takému rádiu už treba mať aj licenciu.

Pre prípadných záujemcov, zvolávací kanál pre SSB DX sú tri päťky (27,555 MHz USB) Talijáni, Španieli, Irčania a kadekto iný tam za dorých podmienok drmolia celé noci. Ale nie je to žiaden zábavný pokec. Výmena volacích znakov, report a toť vše.

_________________
SLOW & FURIOUS


Ned, 30.08.2009, 0:32
Profil WWW
OFFROAD Expert

Registrovaný: Ned, 21.10.2007, 18:48
Príspevky: 2491
Bydlisko: LIPT.MIKULAS
Odpoveď s citáciou
Poslať 
rado nd píše:
bahno píše:
k tym polsskim cb,neviem ako to maju zostelovane ale rusia najmenej 3kanale hore a 3 dole.a ked sa nahodou prepnu do am tak rusia komplet cele pasmo.

Nerád by som sa mýlil, ale pokiaľ viem, takv PĽR idú CB na AM a FM je nepovolené.

tak to sa trocha mylis,am sa pouziva na kratke vzdialenosti ked auta idu za sebou.mame to aj my,akurat nase nerusia vsetko naokolo.ak sa pozres na predny panel len trocha lepsej cb,mas tam prepinac am_fm.


Ned, 30.08.2009, 7:29
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 21:15
Príspevky: 2569
Bydlisko: Handlová
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Ja chcem iba pochvalit Pata ze mi vzdy poradil pri vybere :smt023 M4 za lokalizaciu chyby v kabli (to bolo daaavno), a povedat len tolko ze na CH 9 som este nikdy nikoho nepocul.. a to som nemal naladene iba par minut. ale asi som nebol vo vhodnej lokalite...

Kapo niekde v CZ su pri cestach normalne modre (informativne) tabule s cervenym krizom a napisom CB CH9.

_________________
Jeep Grand Cherokee 4,7 V8 - zatial sa zoznamujeme


Ned, 30.08.2009, 9:33
Profil
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Milos píše:
Kapo niekde v CZ su pri cestach normalne modre (informativne) tabule s cervenym krizom a napisom CB CH9.


videl som. je to tak

výňatky z "všeobecného povolenie VPR-02-2005" (celé znenie tu : http://www.teleoff.gov.sk/index.php?ID=375 )

ad AM vysielanie :

telekomunikačný úrad SR píše:
Vo frekvenčných kanáloch podľa bodu 1 je povolené vysielať telefóniu s frekvenčnou alebo fázovou moduláciou (trieda vysielania F3E, resp. G3E, ak ďalej nie je uvedené inak) s maximálnym vysokofrekvenčným výkonom koncového stupňa vysielača občianskej rádiostanice do 4 W. Technické vlastnosti týchto občianskych rádiostaníc musia byť v súlade s požiadavkami európskej normy EN 300 135, resp. inými ekvivalentnými technickými špecifikáciami.

Vysielanie s amplitúdovou moduláciou s dvomi postrannými pásmami (trieda vysielania A3E) je povolené do 31.12.2005, pričom maximálny vysokofrekvenčný výkon koncového stupňa vysielača občianskej rádiostanice nesmie prekročiť 1 W. Technické vlastnosti týchto občianskych rádiostaníc musia byť v súlade s požiadavkami európskej normy EN 300 433, resp. inými ekvivalentnými technickými špecifikáciami.


ad kanál 9

telekomunikačný úrad SR píše:
Kanál č. 9 je vyhradený na prenos informácií so zvláštnou dôležitosťou (tiesňové volania, oznámenia trestných činov a pod.). Na prenos digitálnych údajov (druh vysielania F2D, F3D) sú určené kanály č. 24, 25, 76 a 77. Na prevádzku opakovačov sú určené kanály č. 3, 15 a 33. Kanál č. 1 sa odporúča využívať ako zvolávací kanál.



a aby nedošlo k omylu ... aj keď posledný kanál má č. 80, z tabuľky v citovanom odkaze vyplýva, že kanálov je iba 50. Kanály 41 až 69 sa nepoužívajú.

to bahno : ... je to ešte trocha inak ... AM letí presne tak isto ďaleko ako FM. Veď napr. lietadlá komplet fičia v AM (to preto, že keď na FM zavysielajú dve stanice naraz, tak sa zmažú a nerozumieť ničomu. Keď sa to stane v AM, tak silnejšej stanici rozumieť a slabšia ide v pozadí. Preto sa lietadlo v núdzi vie dovolať cez inú prevádzku)

Kto je veľmi ohľaduplný, tak na spojenia v kolóne použije PMR, alebo ak má takú možnosť, stiahne výkon vysielača na minimum.

_________________
SLOW & FURIOUS


Ned, 30.08.2009, 14:28
Profil WWW
OFFROAD Expert

Registrovaný: Ned, 21.10.2007, 18:48
Príspevky: 2491
Bydlisko: LIPT.MIKULAS
Odpoveď s citáciou
Poslať 
mt4,dik za vysvetlenie.to znamena ze keby am sla na 4watty bolo by ju pocut rovnako daleko ako fm?


Ned, 30.08.2009, 15:29
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 7:51
Príspevky: 1759
Bydlisko: SK
Odpoveď s citáciou
Poslať 
bahno píše:
rado nd píše:
bahno píše:
k tym polsskim cb,neviem ako to maju zostelovane ale rusia najmenej 3kanale hore a 3 dole.a ked sa nahodou prepnu do am tak rusia komplet cele pasmo.

Nerád by som sa mýlil, ale pokiaľ viem, takv PĽR idú CB na AM a FM je nepovolené.

tak to sa trocha mylis,am sa pouziva na kratke vzdialenosti ked auta idu za sebou.mame to aj my,akurat nase nerusia vsetko naokolo.ak sa pozres na predny panel len trocha lepsej cb,mas tam prepinac am_fm.

Bahno, čítaj pozorne.
Ja sa nebavím o tom, čo vysielačky umožňujú alebo aké sú praktické zvyklosti pri používaní CB, ja sa bavím o legislatíve (v PĽR).
Neviem, koho myslíš tým "my", z Tvojho textu vyplýva, že ste nejaká vybraná skupinka so špeciálne upravenými CB prístrojmi, ktoré jediné v režime AM nerušia okolie.
Lebo pochybujem, že "vy" máte prístup k niečomu lepšiemu než zvyšok sveta.


Ned, 30.08.2009, 16:12
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 21:15
Príspevky: 2569
Bydlisko: Handlová
Odpoveď s citáciou
Poslať 
ja by som skor polozil otazku ci je a ak nie je, tak preco nie je 9 kanal monitorovany ked je ako emergency??? lebo volat na nom v nudzi mozem kolko chcem ,ale co z toho ked nikto nepocuva???

_________________
Jeep Grand Cherokee 4,7 V8 - zatial sa zoznamujeme


Ned, 30.08.2009, 20:30
Profil
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
bahno píše:
mt4,dik za vysvetlenie.to znamena ze keby am sla na 4watty bolo by ju pocut rovnako daleko ako fm?


áno ... je to to isté. Rozdiel je v tom, že u FM sa ľahšie robí odstup kanálov (raz sa nastaví frekvenčný zdvih, ktorý sa potom nemení a nehrozí preliezanie do susedných kanálov. U AM je s tým problém, ktorého riešenie stojí peniaze, resp. lacné riešenia sú nespoľahlivé)

Preto je pre ľudové použitie vyhradená len FM.

Kto používa AM je nielen protizákonný, ale aj protispoločenský, pretože AM z lacnej vysielačky (pre predstavu, čokoľvek pod 50 000 SKK je lacné) sa rozlieza širinou marinou a vopchá sa aj psovi pod chvost.

_________________
SLOW & FURIOUS


Naposledy upravil Martin 4 dňa Ned, 30.08.2009, 20:44, celkovo upravené 1



Ned, 30.08.2009, 20:41
Profil WWW
OFFROAD Expert

Registrovaný: Ned, 21.10.2007, 18:48
Príspevky: 2491
Bydlisko: LIPT.MIKULAS
Odpoveď s citáciou
Poslať 
nevravim ze mame nieco specialne.my,to myslim vodicov kamionov ked kecame na 10tke,tak na 11tke sa mozu bavit kolegovia a nerusime s navzajom.ked kecaju dajme tomu na 19tke poliaci,rusia komplet od 15 do 25.zato som sa pytal skusenejsich ci je to chyba cb alebo co.myslim ze cb s am-fm sa v polsku normalne predava ako aj u nas takze to asi nie je

zakazane.ja mam teraz konkretne prezident harry,predtym danita,allamat a myslim ze najviac zalezi na zostelovani s antenou a tie ostatne srandicky su zbytocne ak ich nema aj kolega.am nepouzivame lebo moc rusia,kanalov je dost a ked je niektory obsadeny,nerobi problem skocit o kanal hore alebo dole.ale ked niekto rusi cez 10 kanalov tak to je na pikacu.


Ned, 30.08.2009, 20:42
Profil
Recyklovaný teaneger
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 26.12.2006, 17:21
Príspevky: 3601
Bydlisko: MY/BA
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Milos píše:
ja by som skor polozil otazku ci je a ak nie je, tak preco nie je 9 kanal monitorovany ked je ako emergency??? lebo volat na nom v nudzi mozem kolko chcem ,ale co z toho ked nikto nepocuva???


V dnešných protelefónných časoch to určite nie je efektívne /financie, technika, pracovná sila.../.
Výnimka by sa dala urobiť napríklad vo vysokohorských oblastiach, kde operuje horská služba.
Okrem neefektívnosti je tu taktiež nemožnosť si spätne overiť hlásenie.
/Snáď Fefek by vedel viac ./

_________________
JAK BY TADY BYLO KRÁSNE, KDYBY SEM TU NEBYL JÁ.Obrázok


Naposledy upravil Kapo dňa Ned, 30.08.2009, 20:47, celkovo upravené 1



Ned, 30.08.2009, 20:46
Profil
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
bahno píše:
ale ked niekto rusi cez 10 kanalov tak to je na pikacu.


ano ano ... presne na to je dobrá AeMka z lacnej vysielačky.

ad CH9 ... onehdá nitriansky CB rádioklub ukecal profi hasičov, aj vysielačku a anténu sme im dodali aj namontovali ... ale neviem o tom, že by to niekedy bolo na niečo dobré.

Naposledy čo viem že bola devina použitá bolo ešte za dôb slovakie alfa (ak si niekto pamätá čo to bolo...)

_________________
SLOW & FURIOUS


Ned, 30.08.2009, 20:47
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 16.11.2008, 20:51
Príspevky: 1052
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Poslať 
CH9 tiesňová linka si myslím, že bude-je dobrá ak zlyhá mobil alebo nie je signál. Nemám informácie, že by hasiči alebo niekto iný fachčil na CB CH9 alebo by niekto monitoroval tento kanál.

Viem, že celú sieť by mala monitorovať rádiotelekomunikačný úrad alebo kio frasa sa volá.

_________________
Nissan Pathfinder R51 2005 128kW malá "expedičná" úprava: ASFIRpredný nárazník + ochrana spodku, IRON MANpodvozok, BFG KO2pneu,navijáčik


Ned, 30.08.2009, 23:45
Profil
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
kým nepríde sťažnosť, TÚ SR na CB pásmo kašle. Nejaký sústavný monitoring nehrozí. Možno ešte tak merajú, či niekto nejde nehorázne veľkým výkonom mimo pásmo.

Poniekde sa na CH9 usídlili sekuritné služby, ale inak prd.

Ozajská núdzová frekvencia je 121,500 . To je frq SAR, monitorovaná aj zo satelitov.

_________________
SLOW & FURIOUS


Pon, 31.08.2009, 1:07
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 10.01.2008, 23:34
Príspevky: 2183
Bydlisko: Prakovce, Myjava a Vrbové
Odpoveď s citáciou
Poslať 
MHZ? Predpokladám , že hej. A je jedno akou moduláciou tam vysielaš?

_________________
ARO m461 2.5TD CactusEdition .... Trooper 2.2TD (RIP)
.... alebo ....
*Čo z auta odpadáva ,to tam nepatrí*


Pon, 31.08.2009, 8:23
Profil
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Nie je. AM a je to urené pre lietadlá. Takže sa tam ani vysielať nepokúšaj.

_________________
SLOW & FURIOUS


Pon, 31.08.2009, 11:21
Profil WWW
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 51 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Google [Bot]


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron