Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Uto, 23.04.2024, 23:58
Dnes je utorok 23. apríla 2024, meniny má Vojtech a zajtra Juraj




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 34 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3
 Optima yellow top 

Kolko z vas ma optima baterku v aute?
ano 19%  19%  [ 11 ]
nie 41%  41%  [ 24 ]
rozmyslam nad kupou 40%  40%  [ 23 ]
Celkom hlasov : 58

 Optima yellow top 
Autor Správa
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
Troska ozivim temu:

V ramci korona nudy som si kupil tester baterii Ring RBAG500. https://www.ringautomotive.com/en/product/RBAG500. Odhliadnuc od toho, ze je to pekny sunt a smejd, ktory nikomu neodporucam, zmeral som si nim 2x 55 Ah Optima Yellow top, ktore mam v Patrolovi od jeho kupy, myslim ze ich tam daval este Rado offroad. Baterky maju podla stitku datum vyroby November 2009, robene v Mexiku :)

Zmeral som jednu z bateriek tym merakom, zrejme mera vnutorny odpor, treba mu pri zaciatku merania nastavit stitkovy CCA a podla napatia naprazdno a nejakej tabulky spolu s vnutornym odporom odhadne aktualny CCA a podla toho vyhodnoti stav baterie. Mne napisal 12.55 V, 414A CCA, 5.41 mOhm a stav baterie 32%. Odporucal vymenu.
Nezdalo sa mi to, ale zobral som baterku z auta na cyklus vybitia a nabitia. Nabil som ju obycajnou suntovou nabijackou s nabijacim prudom cca 2.5 A asi 24 hodin na 13.1V co ma mat pri plnej kapacite. A potom som ju skusil vybit zapojenim autochladnicky s odberom stabilne 4.25A, je to kombinacia elektromotorcek a peltier clanok. Baterka udrzala odber cca 12 hodin 20 minut, ked som ju pri poklese pod 10.5V odpojil. V prilohe vybijacia charakteristika pri zatazi a spotrebovana kapacita, podla vypoctu dodala kapacitu cca 52 Ah, takze urcite nie je KO.
Nemam moznost spolahlivo zmerat startovaci prud, ono to v domacich podmienkach ani dobre nejde, ale auto startuje bez mihnutia oka a ani navijaky sa nestazuju.

Takze tolko ku spolahlivosti Optima Yellow top, musim povedat ze som ich nikdy nevybijal do hlbokeho vybitia, v aute mam voltmeter takze stale vidim uroven napatia, ale po 10 rokoch od vyroby som s nimi teda nadmieru spokojny. Dufam ze este dlho posluzia.
/EDIT Pridal som upraveny obrazok aby sa v tom malom rozliseni lepsie cital.


Prílohy:
Poznámka: Vybijacia charakteristika
charakteristika.png
charakteristika.png [ 98.16 KiB | Zobrazené 2380 krát ]


Naposledy upravil local.sk dňa Pia, 17.04.2020, 17:49, celkovo upravené 1

Pia, 17.04.2020, 12:20
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 25.12.2013, 16:15
Príspevky: 557
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
veru, mozem potvrdit - optima yellow top je naozaj top :smt023

_________________
Jeep Cherokee XJ 5.3


Pia, 17.04.2020, 13:16
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Uto, 17.04.2012, 18:31
Príspevky: 2593
Bydlisko: Vychod
Odpoveď s citáciou
Mne po priblizne 4rokoch ako druha baterka na navijak a svetla klakla a staral som sa o jej pravidelne nabijanie aj vybijanie. Ze aj optima uz bude kvalita kus od kusu tak ako ine vyrobky


Pia, 17.04.2020, 20:54
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 12.10.2006, 20:37
Príspevky: 3268
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
Mam Tourana v ktorom baterka taha 8 rok.Este som ju nemal ani vytiahnutu preto neviem ani co je zac.Ale bola akoze bezudrzbova a nasiel som pod nalepkou stuple.Pred par rokmi bola sucha.Dolial destilku a taha stale.

_________________
Patrol GR, kde neprejdem tam pretiahnem!!!


Sob, 18.04.2020, 20:01
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 34 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron