Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Sob, 27.04.2024, 13:38
Dnes je sobota 27. apríla 2024, meniny má Jaroslav a zajtra Jarmila




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 40 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
 Káble k navijáku 
Autor Správa
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 17:20
Príspevky: 4200
Bydlisko: St. George SVK
Odpoveď s citáciou
Mám taký dotaz k skúseným...potrebujem tri káble od motora navijáka doviesť pod sedadlo vodiča cca 3m(tam budú selenoidy)...odtial jeden do kufra cca 2m(tam bude druhá baterka) a odtial jeden priamo k motoru navijáka cca 4-5m. Sú na to vhodné zváracie káble?

_________________
Strieborný Šíp & Čierny Hawran


Sob, 23.06.2007, 12:27
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:19
Príspevky: 1872
Bydlisko: Východ pri KE
Odpoveď s citáciou
diesel píše:
Mám taký dotaz k skúseným...potrebujem tri káble od motora navijáka doviesť pod sedadlo vodiča cca 3m(tam budú selenoidy)...odtial jeden do kufra cca 2m(tam bude druhá baterka) a odtial jeden priamo k motoru navijáka cca 4-5m. Sú na to vhodné zváracie káble?


...v prvom rade je to blbost...z elektrickej stranky ak nepouzijes kabel dostatocneho prierezu tak na nom budes mat zbytocne ubytky napätia co v konecnom dosledku znamena znizenie vykonu navijaku.

...podla toho co popisujes budes mat celkovu dlzku 11m kablov + kostra

...pojem zvarovacie kable je velmy obsirny nakolko aj zvaracky su rozne a maju rozne hrube kable

_________________
Ak mozem vytiahnem....potiahnem.


Sob, 23.06.2007, 12:41
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 17:20
Príspevky: 4200
Bydlisko: St. George SVK
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Tie dĺžky som možno prehnal...ale selenoid na navijáku nechcem(a ani sa nezmestí), v motorovom priestore niet kam, takže jedine interiér. baterka jedine do kufra. Žial ZJ ftédéíčku má velké problémy s priestorom. Zváračšké káble pochopitelne tie čo idú k elektródam...sú podobného priemeru ako navijákové. Presne to ale neviem preto sa pýtam a zdá sa mi že niekto to tu už spomenul.

A celková dĺžka plusovej vetvy by bola 5m a mínusovej tiež, tak neviem kde si napočítal tých jedenásť metrov. :roll:

_________________
Strieborný Šíp & Čierny Hawran


Sob, 23.06.2007, 14:06
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 7:51
Príspevky: 1759
Bydlisko: SK
Odpoveď s citáciou
Poslať 
diesel píše:
Tie dĺžky som možno prehnal...ale selenoid na navijáku nechcem(a ani sa nezmestí), v motorovom priestore niet kam, takže jedine interiér. baterka jedine do kufra. Žial ZJ ftédéíčku má velké problémy s priestorom. Zváračšké káble pochopitelne tie čo idú k elektródam...sú podobného priemeru ako navijákové. Presne to ale neviem preto sa pýtam a zdá sa mi že niekto to tu už spomenul.

A celková dĺžka plusovej vetvy by bola 5m a mínusovej tiež, tak neviem kde si napočítal tých jedenásť metrov. :roll:
V podstate má Dano pravdu, treba sa vyhýbať zbytočnej dĺžke.
Keď už inak nemôžeš, podstatný údaj je prierez kábla. Pre tieto prúdy je min. 50mm2, čomu v podstate zváračské káble vyhovujú. Môžeš potrebu dĺžky ojetrtkabátiť zväčšením prierezu, ale pri týchto prierezoch sú to už celkom dobré palby.


Sob, 23.06.2007, 14:46
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 17:20
Príspevky: 4200
Bydlisko: St. George SVK
Odpoveď s citáciou
Poslať 
No pekne ste ma vystrašili...ešte to poprehodnocujem. :?

_________________
Strieborný Šíp & Čierny Hawran


Sob, 23.06.2007, 15:04
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:19
Príspevky: 1872
Bydlisko: Východ pri KE
Odpoveď s citáciou
Poslať 
diesel píše:
A celková dĺžka plusovej vetvy by bola 5m a mínusovej tiež, tak neviem kde si napočítal tých jedenásť metrov. :roll:


...no ty si pisal, ze 3 kable krat 3 metre od motora k solenoidom a 2m kabel k baterke to je dokopy 11m a ziadna plusova a minusova vetva...treba si prestudovat cinnost navijakoveho motora...ten ma totiz dve vinutia jedno v rotore a dva v statote...do rotora vzdy ide rovnaka "polarita" a v statore sa meni "polarita" podla toho do ktorej strany sa ma motor tocit....prepinanie tejto polarity ti zabezpecuju tie solenoidy...takze v kratkosti....je jedno, ktorym smerom sa motor toci vzdy ti prud peteka vsetkymi vodicmi tj v tvojom pripade 11m

_________________
Ak mozem vytiahnem....potiahnem.


Sob, 23.06.2007, 15:44
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 16:11
Príspevky: 409
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Ja som na moj navijak pouzil povodne kable prierezu 75mm2. To bolo ked som mal jednu bateriu. Ked som nahodil druhu, tak som kupil kable 50mm2, ale z kazdej baterie mi ide samostatne kabel zhruba rovnakej dlzky, aby bol odpor kablov zhruba rovnaky a obe baterie zatazene rovnako( tzn. 2x50mm2 plus, 2x50mm2 minus). Na plusovych kabloch su odpojovace.

Andrej, vol co najkratsie a najhrubsie kable. Tak ziskas najmensi vnutorny odpor kablu, tzn. najmensi ubytok napatia. Cim tensi kabel tym vacsi ubytok napatia a tym nizsi vykon motora. Resp. Nizsie otacky motora, znamenaju, ze cez jednotlive vinutia motora prechadza prud dlhsiu dobu, nez na co su stavane a mozu sa zacat prehrievat. To moze paradoxne viest k poskodeniu motora

_________________
Range Rover farma :)


Sob, 23.06.2007, 16:07
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 17:20
Príspevky: 4200
Bydlisko: St. George SVK
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Teslo mne je jasná nutnosť čo najkratšej dĺžky ale mám ti ukázať moje možnosti umiestnenia druhej Baterky? :-D

_________________
Strieborný Šíp & Čierny Hawran


Sob, 23.06.2007, 16:21
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:19
Príspevky: 1872
Bydlisko: Východ pri KE
Odpoveď s citáciou
Poslať 
teslo píše:
Cim tensi kabel tym vacsi ubytok napatia a tym nizsi vykon motora.


...no s prizmurenym okom aj tak sa to da povedat

...cim tensi kabel tym väcsi ubytok napätia = nizsie napätie na motore a to sa rovna nizsiemu vykonu. kedze kabel bude tensi pretekajuci prud ho bude zohrievat...az sa roztopi izolacia

.... !!!! NEZABUDNUT na spoje tj kabelove ocka....veeelmy dobry zdroj tepla a ubytku napätie

PS. Teslo skus zmerat sublerou priemer tych tvojich kablov aj s izolaciou

_________________
Ak mozem vytiahnem....potiahnem.


Sob, 23.06.2007, 18:21
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 7:51
Príspevky: 1759
Bydlisko: SK
Odpoveď s citáciou
Poslať 
teslo píše:
Ja som na moj navijak pouzil povodne kable prierezu 75mm2.
Vidíš, teba v kráme neodrbali, ty nakupuješ na dobrom mieste.


Sob, 23.06.2007, 19:52
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 16:11
Príspevky: 409
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Poslať 
diesel píše:
Teslo mne je jasná nutnosť čo najkratšej dĺžky ale mám ti ukázať moje možnosti umiestnenia druhej Baterky? :-D


Diesel, ked to nejde, tak to nejde... :-D
Viem ze v "modernych" autach je vyuzity kazdy milimeter priestoru a naozaj je problem cokolvek dorobit...

Ale zvaz si ci naozaj potrebujes druhu bateriu...Patrik mal vo svojom starom jeepe iba jednu bateriu a tahalo mu to ako drak...podla mojho nazoru to bolo akurat.

A solenoidy...nikde nieje napisane, ze musia byt v tej krabicke...zalezi len na tom kolko s tym chces mat roboty...

Ja som kable kupoval za tazke prachy vo f. Hagard Hal...Andrej priprav sa na riadnu palbu :? ( teda aspon pre mna to bol sok)Ocka kup medene a daj si zalezat na nacviknuti koncoviek na kabel( ak budes potrebovat klieste, tak do 50 nieje vobec problem a nad 50 musim vediet dopredu ale tiez nieje problem)

_________________
Range Rover farma :)


Sob, 23.06.2007, 20:48
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:19
Príspevky: 1872
Bydlisko: Východ pri KE
Odpoveď s citáciou
Poslať 
teslo píše:
Ale zvaz si ci naozaj potrebujes druhu bateriu...Patrik mal vo svojom starom jeepe iba jednu bateriu a tahalo mu to ako drak...podla mojho nazoru to bolo akurat.


... druha bateria vobec nie je nutnost. Len si treba dat pozor na stav baterky.

teslo píše:
A solenoidy...nikde nieje napisane, ze musia byt v tej krabicke...zalezi len na tom kolko s tym chces mat roboty...


... predbehol si ma... :-D

... len podotknem pozor na izolovanie koncoviek ( da sa zvarat aj 12V )

teslo píše:
Ocka kup medene


... medene a pocinovane najlepsie s uzatvorenou dutinkou

... cim kvalitnejsie spoje tym lepsie, kazda desatinka voltu je dobra.

_________________
Ak mozem vytiahnem....potiahnem.


Sob, 23.06.2007, 21:01
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 17:20
Príspevky: 4200
Bydlisko: St. George SVK
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Ja som druhú baterku zvažoval už po namotovaní webasta ale v kombinácii s navijákom sa mi to zdá už nutnosťou.

To s vykuchaním krabice selenoidu ma tiež napadlo...je to alternatíva...už som sa v tom rýpal. :wink: Dík Erik a Dano za rady. cez týždeň sa poobzerám po matroši.

_________________
Strieborný Šíp & Čierny Hawran


Sob, 23.06.2007, 21:03
Profil
koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 06.10.2006, 9:35
Príspevky: 4310
Bydlisko: ZA
Odpoveď s citáciou
Poslať 
dieselko,
vyhoď origo filterbox a máš pľacu habakuk :-D

a namiesto 2 bateriek radššj daj jednu nejaká takú lepšiu (optimu)

a solenoidy by sa celkom mohli vôjsť vľavo vpredu do kúta

_________________
www.facebook.com/jeepparts , www.jeepparts.sk , www.spinsro.sk


Sob, 23.06.2007, 21:29
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 17:20
Príspevky: 4200
Bydlisko: St. George SVK
Odpoveď s citáciou
Poslať 
palo-cherokee píše:
dieselko,
vyhoď origo filterbox a máš pľacu habakuk :-D


ee...videl si predsa kde mám váhu vzduchu...tesne pred ním. Ty máš v saní. S KN by mohol byť problém.

_________________
Strieborný Šíp & Čierny Hawran


Sob, 23.06.2007, 22:14
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 40 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: