Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Pia, 29.03.2024, 11:31
Dnes je piatok 29. marca 2024, meniny má Miroslav a zajtra Vieroslava




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 137 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Ďalší
 Aku autobatériu ? 
Autor Správa
Začínajúci koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 16.03.2007, 15:23
Príspevky: 122
Bydlisko: Považská Bystrica
Odpoveď s citáciou
Poslať 
pavol2078 píše:
FIAM 55Ah za 2400 kjorun to je dobra palka som kupova l do pajerka tiez FIAMKU 84AH startovaci prrud 800A za 85euri a maximlana spokojnost auto chyti na prvy krat aj v mrazok aj ked tyzden stoji a zatu cenu super :)

1) 2400,- som dal do nákladov
2) FIAMKU 84AH startovaci prrud 800A za 85euri - tak to som nemal čítať (no škoda :evil: ), do budúcna by som aj ja rád - no musím doriešiť nabíjanie.


Pia, 18.02.2011, 22:47
Profil
Začínajúci koumák

Registrovaný: Str, 07.04.2010, 6:57
Príspevky: 114
Bydlisko: Lipany
Odpoveď s citáciou
Poslať 
V priemere ako dlho by mala byt zivotnost akumulatora pri beznom pouzivani? Napr. ja mam vo svojej oktavke bezudrzbovy AKU uz 7 rokov, auto pouzivam dennodene (i mestska prevadzka i dlhsie jazdy). Odkedy som auto kupil, ani raz som na AKU ani len nekukol. Ocakavam ale, ze by uz mal padnut kazdu chvilu, nie? (ale zatial tomu este nic nenaznacuje)


Sob, 19.02.2011, 10:19
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Vie niekto ako je to s udrzbou "bezudrzbovych" baterii ?
Po vytoceni stuplov vidim nieco ako rozrezany gel (huspenina dopichana nozom). Kazdy stupel si pri odtoceni aj "odfukol" (nejaky plyn). Mozem tam beztrestne doliat destilku ? Kolko ? Po vrch gelu ? Alebo je uz po smrti ? Viem na nu tak zo 10x nastartovat, ale uz na nej radsej nejazdim, a rozmyslam, ci ju este nechat na nejake pracovne ucely, alebo ju rovno niekde prasknem do zberu ?


Pon, 12.09.2011, 19:39
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 10.01.2008, 23:34
Príspevky: 2183
Bydlisko: Prakovce, Myjava a Vrbové
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Nechaj si ju na svietenie pri táborení alebo na chate.

_________________
ARO m461 2.5TD CactusEdition .... Trooper 2.2TD (RIP)
.... alebo ....
*Čo z auta odpadáva ,to tam nepatrí*


Pon, 12.09.2011, 21:35
Profil
Ťažký Profík

Registrovaný: Sob, 14.05.2011, 7:40
Príspevky: 285
Bydlisko: TT kraj stred
Odpoveď s citáciou
Poslať 
to petersi: priemerna baterka vydrzi tak 4-5rokov su aj stastlivci ktorym vydrzi aj dlhsie, zalezi aj od toho aky motor startuje, ako casto, ako a ČÍM sa nabíja. Dost vie uskodit baterke aj autonehoda. Moze dojst k poskodeniu jedneho ci viacerych clankov a nemusi sa to prejavit hnet pri nehode. (mne sa to stalo)

Casta porucha baterky, okrem zomretia na starobu, alebo straty kapacity dlhodobim vybitim je vyskratovany clanok. Nabita bateria by mala mat naprazdno okolo 14.5V (pre neelektrikarov - prilozis multimeter a zmeras napetie, baterka by nemala byt k nicomu pripojena aby si zmeral co potrebujes. BTW nikdy takto nemeraj prúd ak si nechces spravit z multimetra dymovnicu) ak je hodnota pod 13V tesne po nabijani tak je pravdepodne jeden clanok KO. Baterka nestratila svoju kapacitu ale pre vyuzitie v aute je len zdroj problemov. Mozes ju pozit ako pise Tunki, pripadne predaj podomovemu vykupujucemu cernochovi za euro.

to finder: bezudrzbove si spravne napisal do uvodzoviek. Su ti len vylepsene povodne baterie. Len malo vyrobcov schopnych vyrobit ozaj bezudrzbove baterie. Taketo baterie su stanovene dokonca vlastnou normnou.

Do baterie dolej rozumne mnozstvo demineralizovanej vody. skus si spomenut kde bola riska na este udrzbovych bateriach. Caa 3-4cm od vrchu. tak aby boli olovenne platky ponorene.

Este jedna vec na ozivenie baterie. Skorej by som povedal ze posledny zufaly pokus. Vybit baterku nejakym spotrebicom. kludne ziarovka z predneho svetla (kludne aj viac paralelne) nechat pripojene len do vybitia. NIE DLHSIE. a NÍZKYM PRÚDOM nabíjať.

Autobaterie by sa mali nabijat prudom ktory je zhruba 1/10 ich kapacity. cize 74Ah baterka Max 7,4A nabijaci prud na dobu 10hod.

Pre ten pripad odstranenia pripadnej vratne sulfatacie (pomalim nabijanim) treba pouzit kludne aj 1/30 kapacity. cize napr 74Ah nabijame prudom cca 2.5A 30hodin

Pripadne znova vybit a znovu nabit rovnakim sposobom. viac ako 2-3x to vsak nema zmysel. :err

_________________
Samurai 88: motor G16A (Vitara) + servo
Mazda 3 Z6 2007

rozpredávam vitaru 1,6 16V 5D 97


Pon, 12.09.2011, 22:42
Profil
Začínajúci koumák

Registrovaný: Str, 07.04.2010, 6:57
Príspevky: 114
Bydlisko: Lipany
Odpoveď s citáciou
Poslať 
A to si akú údržbu predstavuješ pri "bezúdržbovom" aku? Ja, tak ako vravím, som ani len nekukol smerom ku môjmu akumulátoru (teraz v októbri bude mať 8 rokov) a stále chválabohu fachčí na 100%.


Uto, 13.09.2011, 6:44
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
KIRA píše:
Do baterie dolej rozumne mnozstvo demineralizovanej vody.

Toto som potreboval pocut. Ostatne mi ja jasne (docital som sa inde).
Vdaka.


Uto, 13.09.2011, 7:43
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 10.01.2008, 23:34
Príspevky: 2183
Bydlisko: Prakovce, Myjava a Vrbové
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Aký zmyel má nalievanie vody do gélovky? Snáď teda okrem prípadu kedy je prerazený plášť a je nutné ju na chvíľu sprevádzkovať.

Finder: Nemal si ju ani otvárať. Len ju treba dopoužívať v nenáročnej aplikácii a potom odovzdať po pár rokoch v zbernom dvore. Akákoľvek čiinnosť smerujúca k jej oživeniu je mrhanie času a energie.

_________________
ARO m461 2.5TD CactusEdition .... Trooper 2.2TD (RIP)
.... alebo ....
*Čo z auta odpadáva ,to tam nepatrí*


Uto, 13.09.2011, 8:13
Profil
Ťažký Profík

Registrovaný: Sob, 14.05.2011, 7:40
Príspevky: 285
Bydlisko: TT kraj stred
Odpoveď s citáciou
Poslať 
TO petersi: mas proste stastie natrafil si proste na dobry kus. Nech este co najdlhsie sluzi.

Ta udrzba neni nic svetaborneho. Raz za 100rokov pozriet ci tam mas dost roztoku. Ak nemas na baterke zatky ani pozerat nemusis lebo s tym nic neurobis.

Dalsia vec. Neni odveci preventivne pred zimou baterku nabit. Ak v zime malo jazdis, alebo jazdis s vela startami kratke trasy, tak neni odveci ju nabit aj v strede zimi alebo podla potreby.

Dalsia vec, udrziavat ciste kontakty, casom sa nich tvori vrstva oxidu, tu treba ocistit kontakty premazat a dobre dotiahnut. nic viac by som asi nerobil. ;-)

_________________
Samurai 88: motor G16A (Vitara) + servo
Mazda 3 Z6 2007

rozpredávam vitaru 1,6 16V 5D 97


Uto, 13.09.2011, 8:16
Profil
Ťažký Profík

Registrovaný: Sob, 14.05.2011, 7:40
Príspevky: 285
Bydlisko: TT kraj stred
Odpoveď s citáciou
Poslať 
To Tunki: ak je hladina gelu pod urovnou olovennych platov, tak ta cast olovennych platov ktora nieje ponorena sa na chemickej reakcii nezucastnuje... Lepsia demineralizovana voda nez vzduch. Zamedzi sa oxidovaniu platov.

Baterku to nespasí, ale moze jej to trosku skratit zomieranie.

_________________
Samurai 88: motor G16A (Vitara) + servo
Mazda 3 Z6 2007

rozpredávam vitaru 1,6 16V 5D 97


Uto, 13.09.2011, 8:20
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Tunki, ja som ju neotvaral, ja som ju normalne odzatkoval ako hocijaku inu udrzovu. Ludia vecsinou nevedia, ze pri "lacnych bezudrzbovych" su stuple pod nalepkou vyrobcu. A liter destilky ma nezabije. Alebo jej pomozem, ale si aj tak dost odsluzila.


Uto, 13.09.2011, 8:29
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 10.01.2008, 23:34
Príspevky: 2183
Bydlisko: Prakovce, Myjava a Vrbové
Odpoveď s citáciou
Poslať 
KIRA píše:
To Tunki: ak je hladina gelu pod urovnou olovennych platov, tak ta cast olovennych platov ktora nieje ponorena sa na chemickej reakcii nezucastnuje... Lepsia demineralizovana voda nez vzduch. Zamedzi sa oxidovaniu platov.

Baterku to nespasí, ale moze jej to trosku skratit zomieranie.



Stále tu píšeme o gélovke? ......... Tá ked vyfučí , má na to určite dôvod. A hladina gélu neexistuje.... je len stupeň vlhkosti. Ak je sucho, je koniec. Je strata času sa ňou zaoberať, ak ešte vie aj štartovať. Len ju treba použiť v nenáročnom zariadení a ešte dlho poslúži.

A ak sa dá gélový akumulátor jednoducho otvárať, je to nejaký odrb a známka nekvality.


To Finďo .......... Moja gélovka si tiež odslúžila svoje . Skoro som ju zabil pri nevhodnej aplikácii v aute, kedy slúžila aj na naviják. Chudera je určená na trakčné motory, ale nabíjací prúd má na úrovni bežnej gélovky. :-D
Teda Len odvtedy jemne s ňou. Teraz je z nej výborná záloha.

_________________
ARO m461 2.5TD CactusEdition .... Trooper 2.2TD (RIP)
.... alebo ....
*Čo z auta odpadáva ,to tam nepatrí*


Naposledy upravil Tunki dňa Uto, 13.09.2011, 8:45, celkovo upravené 1



Uto, 13.09.2011, 8:38
Profil
Ťažký Profík

Registrovaný: Sob, 14.05.2011, 7:40
Príspevky: 285
Bydlisko: TT kraj stred
Odpoveď s citáciou
Poslať 
destilku nosim zadarmo z roboty. Kto ma zaujem vymienam v pomere 5litrov demineralizovanej vody za 1beer.
:smt144 V ramci hesla nepite vodu, sulozia v nej ryby.

_________________
Samurai 88: motor G16A (Vitara) + servo
Mazda 3 Z6 2007

rozpredávam vitaru 1,6 16V 5D 97


Uto, 13.09.2011, 8:43
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 10.01.2008, 23:34
Príspevky: 2183
Bydlisko: Prakovce, Myjava a Vrbové
Odpoveď s citáciou
Poslať 
A nudisti! :-D

_________________
ARO m461 2.5TD CactusEdition .... Trooper 2.2TD (RIP)
.... alebo ....
*Čo z auta odpadáva ,to tam nepatrí*


Uto, 13.09.2011, 8:46
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Tunki píše:
A ak sa dá gélový akumulátor jednoducho otvárať, je to nejaký odrb a známka nekvality.

V podstate suhlasim. Akurat ak prides do beznej predajne, a povies ze chces bezudrzbovu, je uplne jedno ci ti daju vartu, Boschku, aj tak dostanes zastuplovanu bateriu (V ktorej gel byt moze asi aj je).


Uto, 13.09.2011, 9:11
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 137 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: