Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Štv, 28.03.2024, 21:28
Dnes je štvrtok 28. marca 2024, meniny má Sona a zajtra Miroslav




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 5 ] 
 o uralských komároch, riekach a o toyote ktorá neprešla 
Autor Správa
Začínajúci koumák

Registrovaný: Pia, 16.09.2011, 21:27
Príspevky: 121
Bydlisko: Trencin
Odpoveď s citáciou
nemam rad teplo.pri prvej predpovedi teploty nad 30 stupňov sadame so ženou do auta s jasným cielom, ideme do mesta Vuktyl na pripolárnom urale . tam je správa národneho parku Yugyd Va kam sa chceme dotrepať s toyotou a nafukovacím člnom na streche. park ma rozlohu cez 20.000km2, nie sú tam žiadne cesty, preto čln...riek tam tečie požehnane. ideme cez velký novgorod do syktyvkaru, hlavného mesta republiky komi. odtial este jeden a pol dna cez nekonečnú tajgu do mesta Uchta a Pečora k parku. sme cudzinci, nemáme povolenie isť po ceste krížom cez ural na sibir, nevedeli sme že ho treba, domáci povolenie nepotrebujú.vybaviť ho trvá 14 dní. riaditelka parku v tom problem nevidí, počkajte v tajge pri rieke, my to vybavíme.14 dni je nam pridlho, tak nás posiela na severnu stranu parku, tam povolenie vraj netreba, do mesta Inta. upozornuje, že z pečory treba isť vlakom, lebo cesta je zlá. sadame do auta a nasledujúcich 150km prejdeme za pár hodín, z mesta pečora vedie zimnik do inty,ale este po nom od zimy nikto nesiel, je začiatok júla.všetci krutia hlavou, že neprejdeme.my vieme svoje...locus map navigácia nás spolahlivo vedie okolo smetiska aj lyžiarskeho arealu za mesto kde zimník začína.je to rozbite od uralov, kolaje sú do metra,bažiny stredne hlboké, tj po dvere, viac nie.v ostrej zatáčke vidíme dokonca ural naložený ocelovými rúrami.pomaly ho dobiehame, zistujeme, že stojí, uviazol v bažine, usudzujem,že vodič ho v celku zbabelo opustil, ani okná nezatvoril..prejdeme este kus,postupne obtiaže rastú,predný nahon zaradený, potom redukcia, zadná uzavierka, predná uzávierka...2 kilometre ideme hodinu aj niečo,do ciela ostava okolo 80 hodín takým tempom, je to 200 kilometrov.cez predné sklo moc nevidno a ked vykloním hlavu, blato mi frka do očí..mali pravdu rusi, neprejdeme, nakoniec sa nám podarí sa uspešne vrátiť. v ten den sme prešli temer 30 kilometrov, čln nakladáme na plecia, pokračujeme vlakom, akurát išiel akýsi z archangelska do vorkuty a stojí aj v inte, kde by nás mal čakať vodič uralu ktorý miesto rakiet stredného doletu dnes vyváža do hor turistov.rusi nemajú problem s nícím ako sa presviedčam , teda okrem roznych povolení, potvrdení a prihlasovaní, skratka papierovaní. je polárny den, sofer s uralom velkým ako dom prichádza po pol noci.kolo druhej slnko stupa po oblohe a začína byť teplo.je to velmi zle, sme kusok pod polárnym kruhom, denné teploty sa šplhahu k 34 stupňom.Pre rusov zle, pre nás hotova katastrofa.sneh sa začal topiť v júni, este sú po ňom blatisté kaluže a v kopcoch jeho zvyšky. hustota komárov v ovzduší niekoľko násobne presahuje unosnú mieru už mnoho dní. hrkajúc sa v urale prechádzame tajgou, prekračujeme rieky mnoho hodín, musíme prejsť viac ako 100 kilometrov do tábora na sútoku riek balaban a kožim. tam nám treba nafúknuť čln a po rieke kožim cez tajgu sa dostať pod železničný most na trati do vorkuty, chytiť dáky vlak čo nás zavezie zas kdesi do civilizácie. na uzemi parku nik trvale nežije, iba kočovní pastieri sobov, ale tí sa stiahli na sever k bielemu moru, kde dujú vetry, lebo aj soby sa idú z komárov zblázniť. s neskrývanou nasratostou zistujem, že komárov v parku je este viac a pridali sa aj ovadi velkí ako vyžrate sršne. dokázu hrýzťaj cez neopreny,zrejme nejaká špecialna tunajšia sorta. občana EU vedia priviesť k zurivosti, milion som ich zabil, ale je ich viac než čínanov...rusov nik neporazí, komare a ovadi ich ubránia.
druhý deń, po oboznámení sa s obtiažami vodnej cesty sadame do lode a vyrážame na 130kilometrov dlhú plavbu po rieke.zablúdiť nie je kde,jedlo máme, voda sa pije rovno z rieky.pri prvej zastávke zistujem, že jedlo je čiastocne rozmočené, teda jedla mame málo.ale ako vraví u nás jeden bezdomovec, od hladu sa nikto neposral, to ma upokojuje a ideme dalej. sme preťažení, plavame pomaly,hmyz utočí z každej pozicie a neprestajne.teplota okolo 30stupnov, mám akýsi rusky oblek armádnej farby co ma sietku pred ksichom.je mi hrozne teplo, nemožem si ani odpluť ale komare túto barieru neprerazia ani ovady a to je rozhodujúce.plavame celý den,až do večera, 10-12 hodín denne na vode, tam fúka a utoky sú čosi slabšie ako na súši.večery sú vždy rovnake,pristáť,najesť, napiť, vycikať a spať.v tajge zijú o.i.vlk, rosomák a medved. medveda je na rieke kožim vidno docela často.nás to však nijak nevzrušuje, spať možme len na brehu, alebo na čistinke v tajge, stan nemáme, iba sa uložím pod brezy, dobre zatiahnem sieťku a nech sa deje čo sa má diať...krajina,rieka a priroda okolo sú viac než nádherné, nič take sa už v našej EU rezervacii neda vidieť.najviac ma uchvacujú samotní rusi.pripadam si pri nich ako geneticky degenerovaný.s ničím nemajú problem, nevadí im teplo, 40 kilovy batoh na chrbate,vyžijú aj z ničoho,všetko vedia spraviť....ani ten zasrany hmyz im tusím tolko nevadí,alebo ich nestípe,či pozná, že sú domáci, neviem,ale chodia v kratkych rukávoch...po troch dnoch sme zbadali záchranu v podobe ocelovej konstrukcie mosta nad riekou.nikdy mi hrdzavá konstrukcia mosta nepripadala tak krásne ako tu.ked sme prechádzali trajektom cez rieku pečora,priblizilo sa nejake zvlaštne vozidlo,voslo do rieky velkej ako dunaj,preplávalo na druhú stranu a odišlo po ceste...nemajú mosty, robia autá čo plávajú, ake jednoduche...
cestou domov premýšlam o tom čo sme absolvovali...chodiť do ruska autom je pre nas strata času.po 1000 kilometroch tunajšieho bezdarožia by sa do asfaltu zamiloval zrejme aj najzarytejší priaznivec ofroudu. to, čo nás zaujíma najviac začína tam, kde koncia všetky cesty.rusko ma mnoho riek, ktoré sa dajú použiť ako dialnice a sú bez výtlkov. volam do moskvy či by nám vyrobili nafukovaci katamaran.minulý týžden mi prišiel domov.osadil som 2,5hp motor od suzuki. včera som bol novy dopravny prostriedok vyskušať na solineckých jazerách.pojme 500 kilov nákladu, paluba má 4m2 pláva rýchlosťou 12km za hodinu,po prude viac a hlavne da sa previesť v lietadle, preniesť v ruksaku na chrbte,katamaran aj motor....musím este spočitať kolko benzínu bude treba vziať aby nám to stačilo budúce leto na ob alebo jenisej ...


Uto, 18.09.2018, 21:06
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Str, 20.05.2009, 21:33
Príspevky: 1827
Odpoveď s citáciou
Prečítal som to jedným dychom, ( text mi pripadal ako jedna veta, ale to je OK...), rešpekt !!!, :smt023 :smt023 :smt023 :smt023 to si absolvoval s manželkou ? ty kokso, čo ste vojaci ? ale obdiv, nemáš nejaké fotky ?


Str, 19.09.2018, 22:40
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 20.07.2008, 22:26
Príspevky: 751
Bydlisko: Sliač
Odpoveď s citáciou
Paráda !!! :smt023 :smt023 :smt133

_________________
Ex: Nissan Patrol GR Wagon, Ironman Foam Cell "C" + 40 mm podložky, Fedima Sirocco 35x10,5 R16, WARN M8274-50, hi-lift
Nissan Patrol GR Y60 SWB v celkom slušnej výbave


Pia, 28.09.2018, 12:42
Profil
Začínajúci koumák

Registrovaný: Pia, 16.09.2011, 21:27
Príspevky: 121
Bydlisko: Trencin
Odpoveď s citáciou
OGO píše:
Prečítal som to jedným dychom, ( text mi pripadal ako jedna veta, ale to je OK...), rešpekt !!!, :smt023 :smt023 :smt023 :smt023 to si absolvoval s manželkou ? ty kokso, čo ste vojaci ? ale obdiv, nemáš nejaké fotky ?


problem, byvam v lese internet slaby fotky nenahrava, skusim až budem v meste


Sob, 29.09.2018, 22:31
Profil
Učeň

Registrovaný: Str, 03.04.2013, 22:17
Príspevky: 33
Bydlisko: RS
Odpoveď s citáciou
len tíško závidieť, vám aj tým Rusom, čo tam "existujú"


Pon, 01.10.2018, 11:29
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 5 ] 

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: