Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Štv, 28.03.2024, 23:03
Dnes je štvrtok 28. marca 2024, meniny má Sona a zajtra Miroslav




Odpovedať na tému  [ Príspevok: 1 ] 
 na koni aj samuraji medzi sopkami araukanie, 1diel 
Autor Správa
Začínajúci koumák

Registrovaný: Pia, 16.09.2011, 21:27
Príspevky: 121
Bydlisko: Trencin
Odpoveď s citáciou
bolo to už dávnejsie, zlá zima, na lyže sa moc nedalo,do roboty už vobec, tak som doma čital, všetko čo ma zaujalo.aj o kraji zvanom araukania na druhom konci zemegule, kdesi v chile....neprešli ani 2 týždne a už sa so ženou a ruksakom velkym ako prasa prechádzam ulicami Santiaga...Velke mesto, neviem či pekne ja také nemusím..ale čakáme na autobus ktorý by nás zaviezol kdesi na juh do mesta pucon. cesty su dobré, no dlhé, chile je slíž dlhý okolo 4000km.chceme si požičať dake auto a pokukať sa po tom kraji kde stromy pamataju este cas ked ježiš chodil po zemi a sopky nosia biele čiapky aj ked sa kúri .človek mieni, osud meni. villarica, ohromný vulkán upúta pozornosť každeho už diaľky.prerušujeme cestu, spíme v stane kdesi pri ceste,auto sa tu požičať nedá, ale kone...koní tu je dosť..20rocny mladík nám ich nadeluje, žene kobylu, mne žrebca, paráda krasny je svet z konskeho chrbta, krajší ako spoza volantu toyoty. len vodičak na neho som si neurobil..sprievodca prvý, žena kluše za ním ja uzatváram vypravu..vpravo nadherné jazero, stáročné stromy, nad nami biely kužel sopky,pod kopytami sopečný prach.. ženina kobyla vyhodila zadkom a ja som citil ako mi krv tečie do topánky.dostal som ranu kopytom, ktorá bola určená mojmu žrebcovi.kobylka si myslela, že má na ňu zálusk a ona na neho nemala.kedže sme sa k nej priblížili viac než bolo treba,vyhodila zadkom...všetko zle je aj na niečo dobré, aspoň som videl čilskú nemocnicu,aj rengen aj mníšky čo sú sestričkami.aj mi ranu zašili, dali antibiotika, ponúkali aj barle ale tie som hrdinsky odmietol.chodiť nemožem, mam teplotu, je mi zle už tretí deň... štvrtý deň sa to lepší, žena navazuje zatial kontakt s miestnym colníkom, ktorý ma 4x4 terenne auto a požičia nam ho...na značku sa nepýtala...došiel na suzuki samuraj žltej farby, bez dverí, bez strechy, svetlá nesvietili a neštartovalo, inak bolo celkom fajn...a este malo aj uplne hladke gumy bez dezenu!! dlho nam vysvetloval,čo mame robiť keby nešlo,ako čo opraviť,ale nepochopil som nič...vytiahol som 200 dolarov, posadil ho za volant, otrčil som mu pred nos 3 prsty a španielsko slovensky som mu povedal :tres dias nas budeš voziť a dam ti 200 dolarov. to bola jazda...poznal každú dieru, každy jarok, cez potoky, udolia,okolo sopky...taký sme boli vyhrkaní a špinavý od sopečného prachu, že už druhý deň sme sa porúčali..nech si nechá doláre, len nech nás už nevozí..najhoršie bolo, že vždy ked zhasol motor sme ho museli roztláčať.kto roztláčal samuraja v sopečnom prachu, vie čo to je za drinu.vyhodil nas pri akomsi jazere, nadherné, niečo uchvatné, čo som živote este nevidel,araukánie čo sa u nás predávajú v kvetináčoch tu tvoria stohektárové lesy, ich výška je aj 30m.pod nimi priezračné jazerá..aj najvačšia krása sa však časom preje..a presne vtedy sa objavil Lot..aj Lot ma auto 4x4,nissana,aj nám ho požičia,ma to však jeden háčík.Niet na ňom kam isť.Iba do mesta a z mesta k nemu.Tu sú same jazera a strmé hory Lot ma aj kone, tak daľšia výprava na koňoch, tentokrát krížom cez Andy k akýmsi jazerám .Výprava sme velká,Lot jeho žena,Ja moja žena,sluha a jeho žena nám nesú potraviny. Kopce sú strmé,aj som sa pomodlil aby sa konovi nešmyklo.. spíme v chatrči na zemi, okolo ohňa, dym uniká cez diery v streche ,celá je z araukánií. araukania ma tak tvrde drevo, že indiani rovno z kmena odrežú kolesa na vozy,iba železnú osku dajú.Ráno je uchvatné.všade bielo.Je uprostred leta,napadol sneh. sme temer 3000 m vysoko. slnko rýchlo farbi krajinu na zeleno, nás čaká nezvyčajná prechádzka.Pokračujeme krížom cez jazero dlhé niekolko kilometrov,voda je koňom po bruchá mne člapka v teniskach.krmime sa divími egrešmi a ríbezlami, pozoruje kadejaké vtáctvo...


Ned, 30.09.2018, 0:21
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevok: 1 ] 

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: