Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Sob, 27.04.2024, 11:15
Dnes je sobota 27. apríla 2024, meniny má Jaroslav a zajtra Jarmila




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 29 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
 Viete používať autolekárničku? 

Prihlásili by ste sa do kurzu prvej pomoci ?
Ano. 76%  76%  [ 13 ]
Nie. 12%  12%  [ 2 ]
Neviem. 12%  12%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 17

 Viete používať autolekárničku? 
Autor Správa
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
http://magazin.atlas.sk/pre_panov/69105/

_________________
Co neubrdzis, neukecas. Ak to nejde ubrzdit, aspon pridaj, nech je sranda :-D.
31" AT, AVM, hasicak, gurtne, retaze, bezna auto vybava. Zatial ...
http://www.spritmonitor.de/en/mileage_icon/599240.html


Uto, 13.02.2007, 21:43
Profil
Mitsubishi Man
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 10.01.2007, 22:54
Príspevky: 1375
Bydlisko: Púchov
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Určite áno,len neviem kde by som si našiel čas na to.Ono človek nikdy nevie kedy to bude potrebovať.! ;-)

_________________
Každý raz začínal!Nemalo by sa na to zabúdať!
Offroad nie je o autách,ale o ľuďoch!


Uto, 13.02.2007, 21:48
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 04.12.2006, 15:26
Príspevky: 1254
Bydlisko: Trenčín
Odpoveď s citáciou
Poslať 
autolekarnicka je cool vec ked sa ti decko poreze na opekacke pri narezavani spekacikov. :shock:
Inac je dobra na rozbitie gebule ked je pod zadnym oknom.
Popripade ju v surnom pripade schoval ten .... kua nemec ....ako sa len vola? sakra nespomeniem si :oops:

_________________
na cestach umiera cim dalej tym viac ludi...budem radsej jazdit po chodniku...
Nikdy nesúper s blbcom.
Stiahne Ťa na svoju úroveň a tam Ťa prevalcuje svojimi skúsenosťami....
"Byť človekom nie je fakt, ale možnosť ..."


Uto, 13.02.2007, 22:10
Profil ICQ
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 12.10.2006, 20:37
Príspevky: 3268
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Pouzit autolekarnicku v terene je velmi diskutabilne.Som technicky typ,dokazem zavolat prislusnych ludi,dokazem uhasit auto,dokazem ho vytiahnut a kopu inych veci ale bez pritomnosti doktorov nikoho z auta nevytiahnem.Pomozem mu,dobre ,ale co ked mu este viac poskodim?Vyuceny som automechanik a osetrovat nie je moja silna stranka a nemam na to ani ziadne opravnenie.Takze ja ani neviem co v tej lekarnicke je a nech ma sudia za nevedomost.Ale vsetko vediet nemozem a potom by som mohol robit aj doktora.Preco nie?

_________________
Patrol GR, kde neprejdem tam pretiahnem!!!


Uto, 13.02.2007, 22:12
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Moja spriatelena dusa na telefone (skype, mimochodom ho nedokazem dokopat na forum) hovori toto:

treba zabezpečiť jeho základné životné funkcie, povytiahnuť jazyk, masáž srdca a pod.
--
lebo keby si ho vytiahol a sanitka by tam ešte nebola a nehrozilo by nebezpečenstvo výbuchu ale bo nejaké iné tak vytiahnutím nezískaš nič iba ranenému môžeš poškodiť
--
treba urobiť to čo sa ti dá nesnažiť sa za každú cenu. Teda zákon pozná toto ako konanie v krajnej nudzi. nesmieš spôsobiť škodu väčšiu ako hrozila

Takze tak ..

_________________
Co neubrdzis, neukecas. Ak to nejde ubrzdit, aspon pridaj, nech je sranda :-D.
31" AT, AVM, hasicak, gurtne, retaze, bezna auto vybava. Zatial ...
http://www.spritmonitor.de/en/mileage_icon/599240.html


Uto, 13.02.2007, 22:35
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 21:15
Príspevky: 2569
Bydlisko: Handlová
Odpoveď s citáciou
Poslať 
heh zaujima tema.

ale o to zavaznejsia.

v autoskole som v prvej pomoci bel edzi tymi co ovladali co sa ako robi... ale v praxi som nemal moznost overit si to... nehovorim skoda lebo nemam zaujem niekopho pripavit mojou neuplnou nevedomostou o zivot. ala taky kurz by som si dal. uz len preto ze som chcel byt vodicom 155ky.


a moj nazor: jednoznacne kazdy vodic by mal vediet podat prvu pomoc. inak by nemal soferovat ani auto. moj nazor. bo auto je dost silna zbran.


ps: mama je sestrickou 20 rokov tak sa na mna co to nalepilo... nie som az tak vypatlany... pomohli aj dost caste navstevy ked pracovala v nemocnici a doktori mi furt nieco hucali do hlavy :D


Uto, 13.02.2007, 22:41
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Hehe, na otazku ako masirovat srdce za volantom mi neodpovedal, ale ked zvazim, ze aj v horizontalnej polohe je to celkom zaberacka, tak za volantom to musi byt prdel ..

BTW - nemal by sucastou lekarnicky byt aj "chomut" ? Krcny fixator ..
Bez toho zraneneho von nedostanes .. Teda bez rizika ..

_________________
Co neubrdzis, neukecas. Ak to nejde ubrzdit, aspon pridaj, nech je sranda :-D.
31" AT, AVM, hasicak, gurtne, retaze, bezna auto vybava. Zatial ...
http://www.spritmonitor.de/en/mileage_icon/599240.html


Uto, 13.02.2007, 22:50
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 12.10.2006, 20:37
Príspevky: 3268
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Podla mna by do lekarnicky mohli davat aj ploskacku borovicky na dezinfekciu. :D :smt146

_________________
Patrol GR, kde neprejdem tam pretiahnem!!!


Uto, 13.02.2007, 22:59
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 08.10.2006, 12:22
Príspevky: 408
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Chyba moznost "Mam absolvovany." :wink:

Mam 33 hodinovy kurz prvje pomoci Cerveneho kriza a EU certifikat prvej pomoci.

http://www.redcross.sk/index.php?action=browse&id_category_story=181&id_category=

Rozšírená norma zdravotníckych vedomostí (33 hod. EC)
- rozšírenie jednotlivých kapitol školenia s riešením modelových situácií
(nepovinno–voliteľný predmet na školách)
- možnosť získať Európsky certifikát PP

Nastastie som to zatial nemusel nejak vaznejsie pouzit...ale dobre vediet ked by sa daco stalo co ma clovek robit.

Milos píše:
... ale v praxi som nemal moznost overit si to...


Bud len rad...v praxi ked uz musis "overovat tieto znalosti" ide vacsinou uz vazne do tuheho a od teba moze zavisiet niekoho krk, ja osobne som len rad, ze okrem desinfekcie par pluzgierov a zalepeni flastrom nikolkych odrenin, som nemusel vyuzit ani zlomok toho co som sa naucil. :shock:

finder píše:
Hehe, na otazku ako masirovat srdce za volantom mi neodpovedal, ale ked zvazim, ze aj v horizontalnej polohe je to celkom zaberacka, tak za volantom to musi byt prdel ..

BTW - nemal by sucastou lekarnicky byt aj "chomut" ? Krcny fixator ..
Bez toho zraneneho von nedostanes .. Teda bez rizika ..


Za vlantom nic nemasiruje, to uz sa da posudzovat ako "stav priamo ohrozujuci zivot" a nikto by ti ani slovo nepovedal ak by si ho vytiahol, dal si ho na zem a masiroval.
Urcite mu viac neublizis, mal dve moznosti, bud umrie na zastavu rovno za volantom, alebo to MOZNO prezije ked ho vytiahnes.

Krcny "chomout" si vies vyrobit na mieste z dostupnych veci (noviny, hruby sveter, a pod.) je to zbytocne velke na napchanie do lekaricky.
Pozri si niekedy na velkych akciach (koncerty, futbal,...) aku velku brasnu vlacia zdravotnici, a predstav si ze by si take nieco musel mat v aute. To by vacsina ludi asi dost brblala.

Ono, jedna vec je ze zakon ti uklada vediet poskytnut prvu pomoc, a druha je, kolko ludi je skutocne schopnych (nehovorim ochotnych) podat nejaku prvu pomoc.

V principe nas ucili ze pri poskytovani prvej pomoci treba v prvom rade zachovat klud a MYSLIET, zdavy rozum (tvoj) je ta najlepsia pomoc pre postihnuteho.

_________________
"Tým, ktorí za niečo bojujú, dáva život takú slasť, akú tí v úkryte nikdy nepoznajú." Nástenka v Khe Sanh, Vietnam, 1968


Str, 14.02.2007, 9:04
Profil ICQ WWW
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Dufi píše:
Chyba moznost "Mam absolvovany." :wink:

Ja som na Teba zabol :oops: .


Este nam tu nieco k tomu napise Dudo(BA) (?), a uz sme komplet ...
(mam taky dojem, ze je dochtor).

Ozaj neviete kde sa stratil ? Ma nejako malo postov ...

_________________
Co neubrdzis, neukecas. Ak to nejde ubrzdit, aspon pridaj, nech je sranda :-D.
31" AT, AVM, hasicak, gurtne, retaze, bezna auto vybava. Zatial ...
http://www.spritmonitor.de/en/mileage_icon/599240.html


Str, 14.02.2007, 10:19
Profil
Pajero compatibile
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 11:04
Príspevky: 2172
Bydlisko: Licavca City
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Dufi, pekný príspevok.
Za seba poviem, že najradšej by som bol, keby som v živote nič také nemusel riešiť. Ale život je taký - nevyberá si a zrazu si postavený pred hotovú vec. A nemusí to byť len pri búračke - stačí doma a stane sa to tvojmu rodinnému príslušníkovi...
Takže radím - aspoň základné veci si zopakovať a v núdzi rýchlo, ale rozvážne konať...
- ak niekomu strieka krv z tepny, nezisťuj či dýcha, okamžite zastav krv - trebárs aj pritlačením prstom do rany...ak nedýcha, daj umelé dýchanie, ak má aj zástavu srdca, daj masáž striedavo s dýchanim (myslím 5x srdce /1x vdych), pri umelom dýchaní nezabudni zapchať nos, aby vzduch šiel do pľúc, ale najprv skontroluj, či nie je zapadnutý jazyk...ak je v šoku, ale základné funkcie bežia, daj ho nabok do "stabilizovanej polohy" a prikri ho, nezabudni 5 t (ticho, teplo, tekutiny, tíšenie bolestí, transport) čo je dôležité najmä keď na pomoc treba čakať...

máte pravdu, dnes si musí človek rozmyslieť, či niekomu pomáhať a riskovať tak, že ten dotyčný abo jeho príbuzní ťa zažalujú...ale keď ide o život, je to aj o svedomí...

keď mala dcéra asi poldruha roka, oboma rukami sa chytila horúcej pece na pevné palivo a ako to deti zvyknú, chvíľu trvalo, kým pochopila, že to páli...na telefón a čakanie na sanitku nebol čas - okamžite som to schladil v prúde studenej vody a vzápätí ešte v studenom mlieku...dal som nato hrubo masti na popáleniny a obviazal som zľahka obe ruky fáčom...(na pohotovosti som už viackrát zažil, že sme aj s ťažkým úrazom čakali pol hodinu aj viac, ba keď mi umrela mama, sanitka prišla asi o hodinu a to sme len 2,5 km od nemocnice, tak som radšej konal sám...)
- nakoľko sa to stalo v noci myslím v piatok a dcéra sa po ošetrení upokojila, rozhodol som sa nechať doktorov v pokoji obrábať sestričky :lol: a na pohotovosť ísť až ráno, avšak zo strachu som dcérine rúčky prevezoval a kontroloval asi každú hodinu - mala spálené obe dlane a všetky prsty, vytvoril sa jej na oboch rukách obrovský pľuzgier...kontroloval som hlavne jeho okraje, či sa tam neprejavuje zápal s možnosťou následnej "otravy krve"...
- do rána sa to nezhoršovalo, dcéra bola v pohode a tak som si povedal, že dočkám do najbližšieho pracovného dňa a pôjdem k riadnemu lekárovi, nie na pohotovosť...kým sa tak stalo, z okrajov pľuzgiera začal zápal ustupovať a ja som to dcére doliečil doma bez lekárov - a neostala jej po tom ani jazvička...no nikdy nezabudnem na tie "airbagy na jej dlaniach, ani ako som jej manikúrovými nožničkami namočenými v alpe strihal sivú odumretú pokožku...
(ale už by som si mal tiež zopakovať prvú pomoc, nepamätám všetko...) :wink:

_________________
:smt017 Krásnu blondínu, abo nadupaný off????? ..... :smt115 Poradím sa s tou brunetou v mojom pajero šport!!!!!... :smt025


Str, 14.02.2007, 10:30
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 08.10.2006, 12:22
Príspevky: 408
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Jano JP píše:
...ak je v šoku, ale základné funkcie bežia, daj ho nabok do "stabilizovanej polohy" a prikri ho, nezabudni 5 t (ticho, teplo, tekutiny, tíšenie bolestí, transport)


Nam po novom hovrili ze do stabilizovanej polohy netreba ak to nieje nevyhnutne. Zbytocne dalsie hybanie s nim.

Ak mozes postihnuteho kontrolovat a byt neustale pri nom, treba ho nechat v polohe v akej je (samozrejme ak mu nieco nehrozi alebo mu ta poloha nieje neprijmena, bolestiva a pod.) a len ho kontrolovt ci je OK.
A takto cakat na prichod odbornikov (rozumej sanitka).

Do stabilizovanej polohy ho davat len ak clovek musi od neho odyst, zavolat pomoc alebo osetrovat dalsich a pod.

Hlavna zasade je ze TY (teraz vseobecne nie konkretne Jano alebo kto :wink: ) ako zachranar-laik toho cloveka nevies a ani nesmies akokolvek "odborne" liecit alebo osetrovat. Tvojou ulohou je pomoct mu a osetrit ho do takej miery aby si ho v podstate udrzal na zive do prichodu zachranky. Tam su odbornici ktory su na to studovany a maju to v popise prace. To teraz myslim hlavne tie tazsie urazy. Jasne ze k poskrabanemu kolenu nebudem volat zachranku a zatial sedeit a pozerat sa na to koleno a utierat mu krv.

Jano JP píše:
(ale už by som si mal tiež zopakovať prvú pomoc, nepamätám všetko...) :wink:

No na udrzanie si toho EU certifikatu musi clovek kazde 3 roky prejst tym minimalnym kurzom prvej pomoci takze je to celkom dobre "donutenie" na zopakovanie si veci.

_________________
"Tým, ktorí za niečo bojujú, dáva život takú slasť, akú tí v úkryte nikdy nepoznajú." Nástenka v Khe Sanh, Vietnam, 1968


Str, 14.02.2007, 10:53
Profil ICQ WWW
Pajero compatibile
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 11:04
Príspevky: 2172
Bydlisko: Licavca City
Odpoveď s citáciou
Poslať 
ja som sa čo-to naučil ešte ako žiak základnej školy - vyhral som nejaké tie súťaže čo poriadala "štátostrana pod krídlami pionierskych aktivít" aby deti mali čo robiť :lol: - a všetko našťastie nebolo len vymývanie mozgov, ale aj takéto užitočné aktivity
neskôr bolo čo to pri školeniach bezpečnosti pri práci a podobne, aj na autoškole čosi bolo a keďže sa hýbem aj v teréne, tak s tým občas prichádzam do styku...ale odborná pomoc je odborná pomoc, len keby človek mohol plne dôverovať, že sa mu odbornej pomoci naozaj dostane (týmto nenapádam lekárov ako celok, ale jednotlivcov a systém)

_________________
:smt017 Krásnu blondínu, abo nadupaný off????? ..... :smt115 Poradím sa s tou brunetou v mojom pajero šport!!!!!... :smt025


Str, 14.02.2007, 11:14
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 12.10.2006, 20:37
Príspevky: 3268
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Myslim si ze je to aj a tom ako ma kto k zachranarskej cinnosti vztah.Ja neznasam pohlad na inekciu a dam si ju pichnut uz ked je to so mnou vazne.Popritom mi nerobilo problem vytiahnut ruku z dierou od 8 sroba ked mi ju motor na Avii pritlacil o bubon.Skoro som si cez nu videl.Na vsetko chce chladnu hlavu a nerobit paniku.

_________________
Patrol GR, kde neprejdem tam pretiahnem!!!


Str, 14.02.2007, 11:16
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Dufi píše:
Tvojou ulohou je pomoct mu a osetrit ho do takej miery aby si ho v podstate udrzal na zive do prichodu zachranky.


Tutok si dovolim rypnut.

Co ak sa stane priestrel na polovacke, kde je viac ako jasne, ze sa tam sanitka nevyskriabe ? (alebo ja neviem, uraz pri lesnych pracach, taka pila je swina).

Zapchame ranu prstom (eventualne odrezanu nohu dlanou) a cakame, alebo supajda do auta a hura do nemocnice ? :-D (zvysok nohy hodime do Tesco igelitky z kufra)

_________________
Co neubrdzis, neukecas. Ak to nejde ubrzdit, aspon pridaj, nech je sranda :-D.
31" AT, AVM, hasicak, gurtne, retaze, bezna auto vybava. Zatial ...
http://www.spritmonitor.de/en/mileage_icon/599240.html


Str, 14.02.2007, 11:24
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 29 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: