Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Sob, 27.04.2024, 18:48
Dnes je sobota 27. apríla 2024, meniny má Jaroslav a zajtra Jarmila




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 9 ] 
 Ako hustiť... Terracan @ Yokohama Geolandar A/T 
Autor Správa
Frajer
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 13:15
Príspevky: 206
Bydlisko: BA
Odpoveď s citáciou
Ak by ste mi vedeli pomôcť... Môj maličký, Hyundai Terracan, prešiel menším faceliftingom - kúsok podrástol, takže namiesto originálnych gúm sa tam upelešili Yokohamy Geolandar A/T (G011J) 265/70 R16 112H.... Mám v tom však trošku chaos, čo sa hustenia týka - na tabuľke je hustenie na 2,2 baru, na stránke Dunlopu odporúčajú hustiť na 2 bary, bývalý majiteľ vravel, že sa má plniť na 2,4 s tým, že mu kludne môžem dať až 2,6, ale znesie aj 2,8... Maximálny tlak, uvedený na pneumatikách, je 3,0. Takže je tu roptyl jedného baru a to už je celkom dosť. Mašinka trávi väčšinu života na asfalte. Vedeli by ste mi poradiť, koľko tej potvorke teda dať, aby bola spokojná? Pohotovostná hmotnosť je 2,2 tony, celková tuším 2,6. Vopred díky za radu!

_________________
Zlaté zlatíčko so 150 koňmi pod kapotou... /Hyundai Terracan CRDi/


Pia, 04.05.2007, 22:08
Profil ICQ WWW
Legenda Offroadu

Registrovaný: Pon, 20.11.2006, 12:05
Príspevky: 1316
Bydlisko: Wychod
Odpoveď s citáciou
Jameson píše:
Ak by ste mi vedeli pomôcť... Môj maličký, Hyundai Terracan, prešiel menším faceliftingom - kúsok podrástol, takže namiesto originálnych gúm sa tam upelešili Yokohamy Geolandar A/T (G011J) 265/70 R16 112H.... Mám v tom však trošku chaos, čo sa hustenia týka - na tabuľke je hustenie na 2,2 baru, na stránke Dunlopu odporúčajú hustiť na 2 bary, bývalý majiteľ vravel, že sa má plniť na 2,4 s tým, že mu kludne môžem dať až 2,6, ale znesie aj 2,8... Maximálny tlak, uvedený na pneumatikách, je 3,0. Takže je tu roptyl jedného baru a to už je celkom dosť. Mašinka trávi väčšinu života na asfalte. Vedeli by ste mi poradiť, koľko tej potvorke teda dať, aby bola spokojná? Pohotovostná hmotnosť je 2,2 tony, celková tuším 2,6. Vopred díky za radu!

Chlope :smt017 , ja hustim Patrola na 2atm a myslim ze je to OK. :smt139 :smt148 Ta Terracana naco hustit viac? :smt139 Neznam :smt131


Pia, 04.05.2007, 22:37
Profil
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Presne tak , tiez mam nafukane na 2atm a je to fajn. Predtym som mal zadok na 2.5 a predok na 2...ale vsetko na 2 je lepsie hlavne ked dost jazdim na 4x4.


Pia, 04.05.2007, 22:54
Začínajúci koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 08.12.2006, 4:35
Príspevky: 114
Bydlisko: LM
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Jameson, ja fúkam na Terracane predok aj zadok na 2,5 atm. Lepšie to sedí na ceste ako pri 2 atm. A aj spotreba je možno menšia. Zatiaľ mám zimné 245/70 R16 Dean Wintercat, ale tiež chcem prezuť na AT, zatiaľ uvažujem 255/70 R16. Ako je to s 265/70 R16, vošli bez problémov? Hoď dáke foto :smt039


Sob, 05.05.2007, 23:25
Profil
Pajero compatibile
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 11:04
Príspevky: 2172
Bydlisko: Licavca City
Odpoveď s citáciou
Poslať 
...treba si uvedomiť, že čím mäkšia guma, tým väčší valivý odpor a teda aj vyššia spotreba, na druhej strane vyššia adhézia (priľnavosť) k povrchu a teda účinnejšie brzdenie aj účinnejší záber v teréne...

...čím tvrdšia guma, tým väčší prenos nárazov od nerovností povrchu na podvozok vozidla, príliš mäkké zas vysoká citlivosť pneu na poškodenie...

...takže guma sa dá hustiť na rôzne hodnoty a nie jediná je tá najvhodnejšia - závisí aj od povrchu, hmotnosti auta, vlastností konkrétnej pneu...

...mám na štítku auta vo dverách niekoľko doporučených kombinácií hustenia a používam aj iné (napr. do terénu podhustenie)...

...pri hustení na dve atm sa nič nemôže pokaziť a je jedno, či je guma menšia či väčšia; odkedy mám zadok tvrdší (podvozok IM), zadok dávam aj na 1,8 lebo pri väčšom nahustení ho viac "cítim"...

rozhodne sa nemusíš báť, že by si musel mať nahustené na jedinú konkrétnu hodnotu, dôležitejšie je mať rovnako nahustené obe kolá každej nápravy; koleso má byť na styku s rovným povrchom sploštené tak, aby bol rovnomerne pritlačený na podklad celý behúň

_________________
:smt017 Krásnu blondínu, abo nadupaný off????? ..... :smt115 Poradím sa s tou brunetou v mojom pajero šport!!!!!... :smt025


Ned, 06.05.2007, 12:42
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 22:48
Príspevky: 584
Bydlisko: Banská Bystrica
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Krásne vysvetlené :wink:


Pon, 07.05.2007, 0:55
Profil WWW
Frajer
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 13:15
Príspevky: 206
Bydlisko: BA
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Díky moc všetkým za cenné rady, nechám to teda zatiaľ na 2.2, ale časom trošku poexperimentujem :-).

IgorLM píše:
Ako je to s 265/70 R16, vošli bez problémov? Hoď dáke foto :smt039


Určite by v základe nevošli, bývalý majiteľ ho trošku (no trošku viac) dvihol, nové tlmiče atď, takže *potom* už vošli bez problémov :-). V základe by sa tam asi nenatrepali... Foto nejaké pekné z boku nemám, tak len dačo čo fotila frajerka cestou do PX...

Obrázok

_________________
Zlaté zlatíčko so 150 koňmi pod kapotou... /Hyundai Terracan CRDi/


Sob, 12.05.2007, 21:59
Profil ICQ WWW
Pajero compatibile
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 11:04
Príspevky: 2172
Bydlisko: Licavca City
Odpoveď s citáciou
Poslať 
...tie kolieska sú fajn, menšie už by fakt boli pre to auto malé podľa mňa; ale pozerám, že ich máš na fotke fakt prehustené a okraje dezénu už máš v lufte...aspoň tak sa mi to javí...

_________________
:smt017 Krásnu blondínu, abo nadupaný off????? ..... :smt115 Poradím sa s tou brunetou v mojom pajero šport!!!!!... :smt025


Sob, 12.05.2007, 22:55
Profil
Frajer
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 13:15
Príspevky: 206
Bydlisko: BA
Odpoveď s citáciou
Poslať 
To je optický klam, musím ich odfotiť poriadnejšie, na tejto fotke sú v tieni.. Prehustené určite nie sú, skôr naopak, začínajú vyzerať akosi povädnute, preto som sa pýtal... Zajtra nabehnem pred barák s foťákom a trošku to zaktualizujem :-)

_________________
Zlaté zlatíčko so 150 koňmi pod kapotou... /Hyundai Terracan CRDi/


Ned, 13.05.2007, 20:52
Profil ICQ WWW
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 9 ] 

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: