Dnes je štvrtok 6. júna 2024, meniny má Norbert a zajtra Róbert
Autor |
Správa |
Martin 4
Trvalá prekážka
Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10 Príspevky: 3197 Bydlisko: nr
|
podla toho čím končia. Ak .jpg , tak je to obrázok. Ak .map , tak Ozi Explorer PC a ak .ozf2 , alebo .ozf3 , tak Ozi Explorer CE v PDA.
Tie kalibrované ortofotomapy sú kchúúl... ale Geodis Slovensko sú škrti vydridušský a letecké fotky na mapy.sk sa nedajú viac priblížiť. (české ortofotomapy sa dajú priblížiť ovela viac)
_________________ SLOW & FURIOUS
|
Pia, 28.03.2008, 20:56 |
|
|
romo11
OFFROAD Expert
Registrovaný: Ned, 18.03.2007, 10:25 Príspevky: 1808 Bydlisko: Bratislava
|
Martin 4 píše: podla toho čím končia. Ak .jpg , tak je to obrázok. Ak .map , tak Ozi Explorer PC a ak .ozf2 , alebo .ozf3 , tak Ozi Explorer CE v PDA. Tie kalibrované ortofotomapy sú kchúúl... ale Geodis Slovensko sú škrti vydridušský a letecké fotky na mapy.sk sa nedajú viac priblížiť. (české ortofotomapy sa dajú priblížiť ovela viac)
aha...skusil som daco stiahnut a su tam pripony "map" a "ozfx3"...vsetko dvojmo len tiem map su dramaticky mensie subory...cim to je?
_________________ Jeep Grand Gherokee WJ 4,7 V8 Limited QadraDrive + LPG
|
Pia, 28.03.2008, 21:04 |
|
|
Martin 4
Trvalá prekážka
Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10 Príspevky: 3197 Bydlisko: nr
|
Keď sa kalibruje mapa pre OziEx, tak sa niektorým (najmenej trom) pixelom v rastri pridelia súradnice. Soft s toho dokáže zrátať súradnice akéhokoľvek iného pixelu. Údaje o kalibrácii rastrovej mapy sú v súbore *.map. Takže mapa sú vždy dva súbory. jeden je obrázok .jpg (alebo iný raster) a druhý je .map .
Príklad:
Mapa Karpát bude Karpaty.jpg a Karpaty.map
Keď to chceš dať do PDA v aute, musí sa to preondiať na niečo trocha iné a potom sa dvojica volá Karpaty.ozfx3 a Karpaty.ozfx3.map
Dvojica sa nesmie rozdeliť alebo premenovať, inak to nebude fungovať.
_________________ SLOW & FURIOUS
|
Pia, 28.03.2008, 21:12 |
|
|
romo11
OFFROAD Expert
Registrovaný: Ned, 18.03.2007, 10:25 Príspevky: 1808 Bydlisko: Bratislava
|
Martin 4 píše: Keď sa kalibruje mapa pre OziEx, tak sa niektorým (najmenej trom) pixelom v rastri pridelia súradnice. Soft s toho dokáže zrátať súradnice akéhokoľvek iného pixelu. Údaje o kalibrácii rastrovej mapy sú v súbore *.map. Takže mapa sú vždy dva súbory. jeden je obrázok .jpg (alebo iný raster) a druhý je .map .
Príklad: Mapa Karpát bude Karpaty.jpg a Karpaty.map
Keď to chceš dať do PDA v aute, musí sa to preondiať na niečo trocha iné a potom sa dvojica volá Karpaty.ozfx3 a Karpaty.ozfx3.map
Dvojica sa nesmie rozdeliť alebo premenovať, inak to nebude fungovať.
sakra to je ina veda toto
uz som tu co to pocital o navigacii ale stale v tom nemam jasno co je vyhodnejsie...PDA alebo jednoucelove zariadenie? ...este sa mam co vzdelavat...
_________________ Jeep Grand Gherokee WJ 4,7 V8 Limited QadraDrive + LPG
|
Pia, 28.03.2008, 21:46 |
|
|
diesel
OFFROAD Expert
Registrovaný: Str, 04.10.2006, 17:20 Príspevky: 4200 Bydlisko: St. George SVK
|
dzordzo vďaka, sosol som na otestovanie. Táto tvoja vyzerá o niečo lepšie ako tá z martinovho linku ale žial nepresnosť mi vychádza cca cez 200m. Kalibračné body sú len dva na list a nejak zvláštne mimo zakreslenú plochu...akoby to bolo kalibrované nejak hromadne. Prekalibrovať také množstvo listov by bol teror...škoda tej mapy. Keby to bolo ešte v jpg dalo by sa to pozliepať do večších celkov a potom znovu skalibrovať. Ešte by to chcelo dodať tie chýbajúce sektory...
alebo...dá sa hromadne preondiať ozfx3 s5 na jpg? jednotlivo viem...
_________________ Strieborný Šíp & Čierny Hawran
|
Sob, 29.03.2008, 12:46 |
|
|
Martin 4
Trvalá prekážka
Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10 Príspevky: 3197 Bydlisko: nr
|
... mapy nezliepajte... Veľmo sa tým zhoršuje presnosť. Je taká utlitka že "Map Merge" ktorá spája kalibrované mapy, ale nikdy sa mi nepodarilo to prinútiť k zmysluplnej funkcii
Na kalibráciu preda musia byť aspoň tri body...
Diesel... prezraď .. ako vrátiť *.ozfx3 na *.jpg? Na to som ešte neprišiel...
_________________ SLOW & FURIOUS
|
Sob, 29.03.2008, 21:19 |
|
|
diesel
OFFROAD Expert
Registrovaný: Str, 04.10.2006, 17:20 Príspevky: 4200 Bydlisko: St. George SVK
|
Martin 4 píše: Diesel... prezraď .. ako vrátiť *.ozfx3 na *.jpg? Na to som ešte neprišiel...
V OE s otvorenou mapou .ozfx3...."Súbor"..."Uložiť mapu ako obrázok"..."Farebný obrázok"....zvolíš meno súboru a program ti to uloží v bmp formáte...ten už lahko skomprimuješ bárčím na jpg.
inak s tým spájaním by nebol problém, dá sa to s presnosťou na jeden pixel...horšie je že tie listy sú všetky pootočené - preto tam asi lieta tá kalibrácia...s tým sa mi zatial nedarí nejak efektívne pohnúť...tada aby som sa dožil výsledku.
_________________ Strieborný Šíp & Čierny Hawran
|
Sob, 29.03.2008, 21:30 |
|
|
rado nd
OFFROAD Expert
Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 7:51 Príspevky: 1759 Bydlisko: SK
|
Ja som si len tak skusmo načítal jednu mapu z toho dzordzovho linku a na to , že to je kalibrované len v dvoch bodoch, mi to pripadá veľmi presné - rozhodne minimálne o rád lepšie ako 200m.
Nechcelo sa mi to porovnávať s inými mapami, ale ak tie súradnice v rohoch sú súradnice dátumu WGS84, tak to je ozaj dobré. Netreba si zabudnúť zvoliť zobrazenie elipsoidu S42, a nie WGS84.
Potom to zobrazuje presne, potvrdzuje to aj kontrolná mriežka.
Ak mám pravdu, asi odpadne problém so zliepaním.
|
Sob, 29.03.2008, 22:05 |
|
|
diesel
OFFROAD Expert
Registrovaný: Str, 04.10.2006, 17:20 Príspevky: 4200 Bydlisko: St. George SVK
|
rado nd píše: Netreba si zabudnúť zvoliť zobrazenie elipsoidu S42, a nie WGS84. Potom to zobrazuje presne, potvrdzuje to aj kontrolná mriežka.
Aha, tak to som nevedel...zajtra vyskúšam.
_________________ Strieborný Šíp & Čierny Hawran
|
Sob, 29.03.2008, 22:12 |
|
|
supik
Koumák
Registrovaný: Štv, 04.10.2007, 18:35 Príspevky: 179 Bydlisko: raz tam zas tam..
|
romo11 píše: Martin 4 píše: podla toho čím končia. Ak .jpg , tak je to obrázok. Ak .map , tak Ozi Explorer PC a ak .ozf2 , alebo .ozf3 , tak Ozi Explorer CE v PDA. Tie kalibrované ortofotomapy sú kchúúl... ale Geodis Slovensko sú škrti vydridušský a letecké fotky na mapy.sk sa nedajú viac priblížiť. (české ortofotomapy sa dajú priblížiť ovela viac)aha...skusil som daco stiahnut a su tam pripony "map" a "ozfx3"...vsetko dvojmo len tiem map su dramaticky mensie subory...cim to je?
pda, donho si mozes natrepat potom aky soft len chces, s ostatnymi cisto navigacnymi vecami je to potom tazsie pri urcitych zariadeniach priam nemozne.
|
Sob, 29.03.2008, 22:52 |
|
|
diesel
OFFROAD Expert
Registrovaný: Str, 04.10.2006, 17:20 Príspevky: 4200 Bydlisko: St. George SVK
|
Tak nič. S nastavením elypsoidu S42 to vykazuje odchýlku skoro 300m, s WGS 84 "len" 200m. Skúšal som teda len list kde je Sv. Jur...neviem, možno mám ešte niečo zle nastavené špeciálne potrebné pre túto vojenskú mapu ale všetky ostatné mapy, aj kalibrované mnou, vykazujú nepresnosť 5 - 10m, čo je vlastne presnosť GPS modulu uvádzaná výrobcom.
_________________ Strieborný Šíp & Čierny Hawran
|
Ned, 30.03.2008, 14:41 |
|
|
rado nd
OFFROAD Expert
Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 7:51 Príspevky: 1759 Bydlisko: SK
|
A mriežka hovorí čo?
Hoď sem obr, aby sme náhodou nehovorili o dvoch veciach.
|
Ned, 30.03.2008, 15:30 |
|
|
|
Kto je on-line |
Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný |
|
Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre
|
|