Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Štv, 28.03.2024, 12:22
Dnes je štvrtok 28. marca 2024, meniny má Sona a zajtra Miroslav




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 25 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
 Splynovanie dreva v praxi 
Autor Správa
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 06.02.2008, 20:07
Príspevky: 743
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
pocujte kolki z vas nosia na akciu propan-butanovy varic?
istotne je to bohumile a velmi prakticke...
co ale poviete na toto?

http://www.youtube.com/watch?v=77_6BgY0 ... re=related

vyzera to rovnako funkcne ekologickejsie a okrem ineho aj vyrazne bezpecnejsie a lacnejsie na prevadzku
uz asi viem co budem robit cez vikend :-D

technika je jasna jedna mensia piksla v druhej vecsej piksli
mensia piksla ma diery zospodu a naspodu zboku a navrchu zboku
vecsia piksla ma diery iba zospodu, ventilator vyrazne vylepsuje pyrolyzu /splynovanie dreva v malej pixli/ a tlaci zmes drevoplynu a vzduchu hore k hornym dieram kde dochadza k spalovaniu.

ide to samozrejme aj bez ventilatora ale asi to nebude take ucinne
http://www.youtube.com/watch?v=a8a6ZFisGDM
http://www.youtube.com/watch?v=bqyewbL5 ... re=related

_________________
GR Y60 W IM C BFG MT HiLift IM Spulka


Naposledy upravil konik dňa Štv, 09.07.2009, 21:49, celkovo upravené 1



Štv, 09.07.2009, 12:34
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 06.01.2009, 11:01
Príspevky: 848
Bydlisko: Bratislava - Dubravka
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Akurat vyber vhodny material na tu plechovku inak sa po par pouziti prepali a este si zisti cenu peletiek ktore su tam pouzite, aby to nebolo drahsie ako ten plyn. U nas plati, ze co je zdrave a ekologicke je strasne drahe. :?


Štv, 09.07.2009, 17:30
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 06.02.2008, 20:07
Príspevky: 743
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
Poslať 
ake peletky?
sak v tom skuris triesky, kusky dreva, stiepky, kostky z ceresni, sisky, no proste nadbytocny bordel pre ktory by si sa ani normalne nezohol lebo je tak maly ze to aj skoda do ohna hodit. akurat to musi byt poriadne presusene
takze idealne nosit so sebou nejaku skalnu zasobu apon 1 kilo a nespoliehat sa len na les.

a s tou otazkou okolo materialu si hlavu zatial nelamem bude to piksla od zradla pre psa a sudok od piva ked sa piksla prepali v druhej iteracii budem dumat aj nad lepsim materialom.

_________________
GR Y60 W IM C BFG MT HiLift IM Spulka


Štv, 09.07.2009, 18:46
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 06.01.2009, 11:01
Príspevky: 848
Bydlisko: Bratislava - Dubravka
Odpoveď s citáciou
Poslať 
No neviem po anglicky, ale to co je na prvom videu su podla mna lisovane peletky co su vpodstate male drevene brikety. Vyrabaju sa kachle na spalovanie tychto peletiek, ktore su vybavene automatickym zasobnikom. V podstate nasypes 2 kg peletiek do zasobniku a kachle kuria cca 18 hod. pri produkcii popolu cca malej lopatky a minimalneho dymenia.
V pripade pouzitia triesok a dreva nebudes stihat prikladat, kostky som nikdy nepalil, ale ten ventilator ti urobi ohnik strasne nenazrany a peletky horia dost dlho.


Štv, 09.07.2009, 20:24
Profil WWW
Legenda Offroadu
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 10:45
Príspevky: 3012
Bydlisko: Rimavská Sobota
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Zda sa mi ze pletiete . Na videu su peletky, na druhom je stiepka. Ale to je jedno. Nespaluje sa primarne peletka, alebo stiepka, ale plyn ktory vznika pri horeni peletky alebo stiepky. Cize peletka, stiepka tlie (cas tlenia je dlhy).

Pyrolýza
Pyrolýza je jednoduchý a pravdepodobne najstarší spôsob úpravy biomasy na palivo vyššej kvality - tzv. drevné uhlie. Na jeho výrobu je okrem dreva možné využiť aj iné suroviny napr. slamu. Pyrolýza spočíva v zohrievaní biomasy (ktorá je často rozdrvená a dodávaná do reaktora) v neprítomnosti vzduchu na teplotu 300 - 500 st. Celzia, až do doby pokiaľ všetky prchavé látky z nej neuniknú. Zvyšok - drevné uhlie je palivo, ktoré má takmer dvojnásobnú energetickú hustotu v porovnaní so vstupnou surovinou a navyše lepšie horí (horí pri vyššej teplote). V mnohých krajinách sveta sa dnes vyrába drevené uhlie pyrolýzou dreva. V závislosti na obsahu vlhkosti a účinnosti procesu je potrebných asi 4-10 ton dreva na výrobu jednej tony drevného uhlia.

Pyrolýza môže prebiehať aj v prítomnosti malého množstva vzduchu (splyňovanie), vody (parné splyňovanie) alebo vodíka (hydrogenácia). Nielen drevné uhlie, ale aj iné produkty pyrolýzy majú značný energetický význam. Moderné pyrolytické systémy sú schopné zhromažďovať prchavé produkty vznikajúce pri tomto procese. Jedným z veľmi užitočných produktov môže byť napr. metán, vhodný na výrobu elektriny v plynových turbínach. Kvapalné produkty pyrolýzy majú potenciál podobný rope avšak obsahujú niektoré kyseliny, a musia byť preto pred použitím upravené. Rýchla pyrolýza dreva pri teplote 800-900 st. Celzia vedie k produkcii len 10% drevného uhlia a až 60% materiálu sa mení na energeticky hodnotné palivo - plyn bohatý na vodík a oxid uhoľnatý. Tým sa rýchla pyrolýza stáva aj konkurentom bežnému splyňovaciemu procesu, avšak na rozdiel od splyňovania nie je v súčasnosti dostupná na komerčnej úrovni.

V súčasnosti je pyrolýza považovaná za perspektívnu technológiu. Súvisí to aj s tým, že prebieha pri relatívne nízkych teplotách, čo vedie k nižšej emisii potenciálnych škodlivín v porovnaní s úplným spaľovaním biomasy. Nižšie emisie pri tomto procese viedli aj k pokusom o pyrolýzu takých materiálov ako sú plasty alebo pneumatiky.

Splyňovanie
Základné princípy splyňovania biomasy sú známe od začiatku 19.storočia. Táto technológia bolo natoľko univerzálna a spoľahlivá, že počas 2.svetovej vojny sa na európskych cestách pohybovalo niekoľko miliónov vozidiel so splyňovacím agregátom vyrábajúcim drevoplyn spaľovaný následne v motore vozidla. Nástupom širokého využívania ropných produktov záujem o túto technológiu postupne opadol. Oživenie nastalo až po ropnej kríze v 70-tych rokoch.

Splyňovanie je proces, pri ktorom sú produkované horľavé plyny ako vodík, oxid uhoľnatý, metán a niektoré nehorľavé produkty. Celý proces prebieha pri nedokonalom (čiastočnom) horení a ohrievaní biomasy teplom vznikajúcim pri horení. Vznikajúca zmes plynov má vysokú energetickú hodnotu a môže byť použitá ako iné plynné palivá tak pri výrobe tepla a elektriny ako aj v motorových vozidlách. Vo vozidlách však tento plyn vedie k nižšiemu výkonu motora asi o 40 %.

Splyňovanie prebieha v kotli s obmedzeným prístupom vzduchu. Nedostatok kyslíka spôsobuje nedokonalé horenie. Pri úplnom horení uhľovodíkov (z ktorých sa drevo skladá) sa kyslík spája s uhlíkom pričom vzniká CO2 a H2O. Obmedzený prístup vzduchu ešte stále umožňuje mierne horenie, pri ktorom vzniká CO avšak vodík sa nespája len s kyslíkom za vzniku molekuly vody, ale uvoľňuje sa ako čistý plyn - H2. Pri procese sa uvoľňujú aj iné zložky ako napr. uhlík, ktorý tvorí dym. Teplo vznikajúce pri nedokonalom spaľovaní sa využíva na to, aby sa porušovali väzby medzi uhľovodíkovými atómmi. Vznikajúce uhlíkové a vodíkové atómy sa však spájajú s inými, pričom sa uvoľňuje teplo, ktoré udržuje celý proces bez dodávania energie zvonku. Výsledkom je vznik plynov, ktoré sa ďalej môžu spaľovať.

_________________
Bilancia skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy.


Štv, 09.07.2009, 20:57
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 06.01.2009, 11:01
Príspevky: 848
Bydlisko: Bratislava - Dubravka
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Ja som si myslel, ze to funguje ako uhlie v kovacskej vyhni ale ako vidim som sa mylil.


Štv, 09.07.2009, 21:08
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 06.02.2008, 20:07
Príspevky: 743
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Dado dik za exkurz ... uz to bolo davno co som sa ucil chemiu
teraz uz mam aspon aky taky obraz aky je rozdiel medzi pyrolyzou a splynovanim
zmenil som dodatocne teda nazov svojho prispevku.

_________________
GR Y60 W IM C BFG MT HiLift IM Spulka


Štv, 09.07.2009, 21:54
Profil WWW
Legenda Offroadu
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 10:45
Príspevky: 3012
Bydlisko: Rimavská Sobota
Odpoveď s citáciou
Poslať 
to Konik :

... si nemysli, ze ja som vedel takutu definiciu. :D Teda zhruba o co ide som vedel. Ale aj tak som to pre istotu stiahol z netu.

_________________
Bilancia skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy.


Pia, 10.07.2009, 7:50
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 06.02.2008, 20:07
Príspevky: 743
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
Poslať 
tak som si urobil maly pokus naostro
dve salky kavy tj cca 6dcl vody zovrie za cca 5 min /ani cigu som nestihol dofajcit/

zopar foto:
http://daniel.samuell.org/foto/OFFroad/ ... index.html

toto je len taky prvy nastrel este tam je vela co vylepsovat vidiet ze kotlik je dost ocadeny coje znak nedokonaleho spalovania.
comu nasvedcuje aj zlty plamen

Obrázok

rezervy vidim v zlom prudeni vzduchu odspodu tj malo kyslika v zmesi

_________________
GR Y60 W IM C BFG MT HiLift IM Spulka


Pon, 07.09.2009, 23:41
Profil WWW
Recyklovaný teaneger
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 26.12.2006, 17:21
Príspevky: 3601
Bydlisko: MY/BA
Odpoveď s citáciou
Poslať 
No, varím rád a varím hodne. Bez kávičky dlho nevydržím, a tak mám aj v Patrole pojazdnú kuchyňku, ako mnohý vedia. A tam kde iný gurtnujú, ja kávičkujem. :twisted:
A na to mi postačuje úplne varič a 2kg PB flaša. A mám ju už v aute tuším rok.
Takže, kto sa chce hrať nech sa hrá, rád sa na to pri kávičke pozriem na vlastné oko. :smt103

_________________
JAK BY TADY BYLO KRÁSNE, KDYBY SEM TU NEBYL JÁ.Obrázok


Uto, 08.09.2009, 0:11
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 10.01.2008, 23:34
Príspevky: 2183
Bydlisko: Prakovce, Myjava a Vrbové
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Lenže tu ide o tento konkrétny spôsob. Ja tiež vláčim so sebou PB fľašu. Tento varič však evidentne nakŕmiš aj z lúky. (Suchá tráva, lístie.......)

Koník. Nafoť a napíš aj ako sa po dlhšom varení správa popol z variča. Je možné variť aj dlho? Nezapchá sa to naspodku?

_________________
ARO m461 2.5TD CactusEdition .... Trooper 2.2TD (RIP)
.... alebo ....
*Čo z auta odpadáva ,to tam nepatrí*


Uto, 08.09.2009, 7:17
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 7:51
Príspevky: 1759
Bydlisko: SK
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Jedna vec sú chlapčenské zábavy na piesočku, to sa rád pridám,
ale môžu sa k tomu dostať aj netechnické kancelárske krysy a rovno používať.


Uto, 08.09.2009, 8:00
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 10.01.2008, 23:34
Príspevky: 2183
Bydlisko: Prakovce, Myjava a Vrbové
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Cenovo nepríjemné :-(. Ale veľmi zaujímavo prevedené.

Ja však radšej plechovky od žrádla psieho :-)
Drahé variče totiž už doma mám. Treba ich ale futrovať stále palivom (benzín, plyn........) nedostupným v prírode.

_________________
ARO m461 2.5TD CactusEdition .... Trooper 2.2TD (RIP)
.... alebo ....
*Čo z auta odpadáva ,to tam nepatrí*


Uto, 08.09.2009, 8:17
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 06.02.2008, 20:07
Príspevky: 743
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
Poslať 
1, mam rad ked veci funguju zaujimavo napr ked ohen hori zhora dole
2, ked je pri tom zabava /mne prislo celkom zabavne to dizajnovanie a vrtanie dierok/
3, ked to je cele zadara - zvycajne sa plechovky moc nedaju uz dalej vyuzit takze su odpad
4, palivo je tiez zadara a je to eko
5, ked to nebodaj este aj funguje tak to uz je dovod na to aby som sa pochvalil

este k Tunkiho otazke ohladne dlzky horenia ono ked mas taku vnutornu plechovcicku ako ja konkretne od fazuli tak plne naladovana vydrzi cca 10 min efektivneho horenia /co je ale dobre a aj vlasnorucne overene tak sa da prikladat/ tj ked uz dochadza ohnu stava proste tam prihodis zopar triesok a hori dalej.
o popol sa velmi nestaraj - ked mas suche drevo tak po polhodine horenia a spaleni cca 1/4 kila paliva /bukova noha zo stolicky a brezove polienko/
zostalo asi za lyzicku velmi jemneho popola.
ked som ho sypal von spomenul som si na Big Lebowskeho a definitivne som sa rozhodol ze chcem byt spopolneny.

_________________
GR Y60 W IM C BFG MT HiLift IM Spulka


Uto, 08.09.2009, 9:44
Profil WWW
Recyklovaný teaneger
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 26.12.2006, 17:21
Príspevky: 3601
Bydlisko: MY/BA
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Ako sa to čudo "štartuje"? Treba to asi zapáliť na vrchu a...?

_________________
JAK BY TADY BYLO KRÁSNE, KDYBY SEM TU NEBYL JÁ.Obrázok


Uto, 08.09.2009, 11:10
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 25 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: