Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Pia, 29.03.2024, 10:01
Dnes je piatok 29. marca 2024, meniny má Miroslav a zajtra Vieroslava




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 83 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
 Outdoor a survival 
Autor Správa
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Aj sa v prirode zaoberate niecim inym ako vyvazanim zadkov v aute ? :-)

Skusal niekto zalozit ohen aj inac ako zapalovacom/zapalkami ?

Alebo zbastlit si nejaky pristresok ?

Ak ide do lesa peso, co mate minimalne pri sebe v bunde ? (noz, zapalovac, naplast, ... )

Viete, co sa da v nudzi skonzumovat ? (a nemyslim teraz dive jahody ci jablka).


Ned, 25.03.2012, 20:30
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 06.06.2011, 11:47
Príspevky: 657
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Jasnee.. ved pozerame Beara Grillsa... :wink:

Ja v aute vozim celtu, snuru z padaku, magneziovu tycinku, sekerku a rucnu retazovu pilku...

Len v jedeni vsetkej tej havede ci uz surovej, alebo pecenej mam este rezervy... :-D

P.


Ned, 25.03.2012, 20:41
Profil WWW
OFFROAD Expert

Registrovaný: Pon, 28.12.2009, 20:22
Príspevky: 1037
Bydlisko: Pezinok Lošonec
Odpoveď s citáciou
Poslať 
v akom lese su jablka ? ja nosim este do lesa aj nejaku tu PET flasku s nejakym alkoholom je veselsie a flaska sa da po vyprazdneni skrkvat do batohu

_________________
Jeep zj 4.0 1994
Jeep xj 4.0 H.O.1996
Mazda 323 bf turbo 4wd
Multipla CNG
Ex. Jeep cherokee 2.1
Ex.LKT 81 T
Ex.UKT 6340
Ex .suzuki samurai 1,3 sj510
0904976223


Ned, 25.03.2012, 20:56
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
V zavislosti nejakej luky (ci volnejsieho priestranstva, kde moze listnaty strom rast) od najblizsej dediny, je urcita pravdepodobnost, ze narazis na nejaku jablon (planku), hrusku (hnilicku), visnu ci slivky (tie popravde skor ojedinele).

Vtip je v tom, ze toto su sezonne veci. (ostatne ako vsetko, ale nie vsetko samozrejme dozrieva naraz, co je vyhoda).

Docital som sa (ale nedostudoval zatial komplet), ze sa daju jest bukvice, a to jak surove (ale asi dozrete), tak prazene, dokonca po ususeni a rozdrveni sa z nich da spravit nieco, co moze posluzit ako muka.
(aha. takze po olupani ich supky, sa jedia surove, ako normalny orech, alebo sa oprazia, pripadne po vysuseni sa z nich okrem tej muky da spravit aj nieco na nahradu kavy :-D ). Musim vyskusat, ten like-orech sa mi paci ... Inac vraj obsahuju vela olejov a neviem akych latok, dokonca vraj sa kedysi z nich olej robil vo velkom a bol dost kvalitny ..

A na bezne trasy mam pri sebe zatvaraciu kudlu, slzak (uz mi 2x zachranil psa), a sem tam naozaj aj tie naplaste (Ak ich po minuti nezabudnem doplnit), zapalovac (ten sa hodi vzdy :-D ).

Este sa vratim k tomu jedlu.
Drienky (fajn od smedu, ale neviemci by som sa s tym chcel napchavat na obed ci veceru :-) ), trnky (detto), lieskovce nie je problem najst, maliny ci cucoriedky (to uz by som si na veceru vedel predstavit).

--
Aaa, nasiel som co som hladal ...
Ak vas to napadne, urcite skuste niekde na luke vyrypat tento bodliak ...
Asi budete prekvapeny, ze aj vysoko v lese najdete nieco do sa trochu chutou blizi ku kalerabu (nie je to uplne presne, ale priblizuje sa to).

http://snaturou2000.sk/rastliny/krasovlas-bezbylovy

Inac aj ked sa Vam podari najst koleso tychto rastlin, znacnu cast pri supani odhodite, takze ocistit dostatocny pocet rastlin tak "za tanier" vam zaberie par desiatok minut ...

BTW - skusal niekto aka zabava je mladou korou brezy ?
Mraz ci dazd, vsetko jedno, to vec proste hori a zhori ...
Dobra vec, ak si ju viete odlupnut skor ako budete potrebovat ohen ...


Ned, 25.03.2012, 21:36
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 15.03.2009, 22:18
Príspevky: 2349
Bydlisko: Banská Štiavnica
Odpoveď s citáciou
Poslať 
finder zabudol si na žalude , cez vojnu ih mleli a prazili mali viužitie ako kava.

_________________
Ex. XJ. 2,5td 1998.
WJ 2,7 crd 2002. zatial leštenka . Grand Vitara 2,0td 2006 3dv.
WK/WH 3crd. 2006.
Prejdem kade chcem - skoro všade !


Pon, 26.03.2012, 8:49
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Nezabudol, ale so zaludmi je trochu otrava (pracovne aj skutocne).
Zaludom dodava ich horkost kyselina trieslova. Tu treba odtial dostat luhovanim, pripadne varenim, je s tym ostara. (1-2 dni, takze ak si v pohybe, tak to akurat zdrzuje). Ina vec je, ak by sme sa bavili o nejakom preziti v lese (cize niekde dhsie campujes).
Ak to odflaknes, pri castejsej konzumacii ti mozu zlyhat oblicky, co asi nikto nechce.
(to nie je z mojej hlavy).


Pon, 26.03.2012, 9:23
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Ma niekto vo vlastnictve kukri ?
Ak ano, ako ste s tym spokojny, resp. co by ste tomu vytkli ?


Pon, 26.03.2012, 14:08
Profil
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 06.05.2010, 20:19
Príspevky: 94
Bydlisko: Banska Bystrica
Odpoveď s citáciou
Poslať 
ja nosim do lesa kresadlo, sekerku, a tabletky na upravu vody este som ich nepoouzil ale co keby kukri mam no moc ho nepouzivam anac ak je dobre naostreny tak je to celkom dobra vec aj ked si myslim ze v nasich podmienkach je lepsi dobri nozik a sekerka kukri je skor do husteho porastu ja osobne so sekerkou a nozom spravym viac a richlejsie ale je to vec zvyku. Vzdy mam nejake to jedlo navyse lebo co ak . Trampujem hoodne rokov no neviem si dost dobre predstavyt ze by si sa u nas stratil ze by si bol odkazany na korienky alebo nebodaj nejake larvy. Samozrejme ak si normalny clovek a nie hazarder . Viem myslim spravyt dost na to aby som bol v lese vpohode aj z mynimom .

_________________
Ak niečo potrebuješ spraviť pozri www.we-ton.sk a určite sa dohodneme


Pon, 26.03.2012, 14:57
Profil WWW
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
:-D Zrovna vcera som narazil na jeden web, a bol som prekvapeny, kolko rastlin je okolo, a je ich mozne konzumovat (surove, resp. vecsinu aspon po uvareni). Dokonca take, ktore som doteraz povazoval na "zbytocne" a bezmyslienkovite pouzival "inym" sposobom (chudera palka :-D, srandovne to dymi, inac niekde z toho robia strechy)
Obrázok
Jasne, meso to nie je, ale ked si hladny, urobis cokolvek.
K larvam a rastlinam vseobecne:
Na specnaz.cz (Marek Chlibek), tvrdi, ze clovekovi-zberacovi staci na prezitie myslim 100m2 aj v nasich podmienkach.. (rastliny, plody, hmyz, mekyse ...).
(hovorime o extreme, kedy sa fakt nieco posere, a zdrhnes do prirody prezit).


Pon, 26.03.2012, 18:21
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 15.03.2009, 22:18
Príspevky: 2349
Bydlisko: Banská Štiavnica
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Zo známych ti pridam pastiersku kapsičku osobne ju uživam kedykoľvek my pride hlad ked v lete pasiem , alebo som niekde ďalej a robí sa seno a nič nemam zo sebou alebo sladke drievko (neviem ako sa to vola inak - vypadá to ako papradie len v menšom vydaní ) potom v hore hlavne ihličnatej rastie aspoň tu sa to tak nazýva kukučie písmo podoba sa na 4lístok a je kyslej chuti občas siahnem po semiačkach v šiškách ( naj su borovicové ).
A celkovo dobrí šalat sa da spraviť z mladých bukových listou .

_________________
Ex. XJ. 2,5td 1998.
WJ 2,7 crd 2002. zatial leštenka . Grand Vitara 2,0td 2006 3dv.
WK/WH 3crd. 2006.
Prejdem kade chcem - skoro všade !


Pon, 26.03.2012, 19:19
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Inac - ked uz som nacal ten extrem (Akoze fakt peklo - druhe kosovo).
Predpokladajme, ze vieme, ze sa nieco pototo.
Zdrhnut problem nie je, voda sa povecsine najst da (pramene, studnicky)... S palivom nie je problem, ostava potrava.

Rozmyslal som, ze preventivne vysadit samorozmnozovacie rastliny (resp. rastliny nenarocne a nenapadne) - akurat rozmyslam, ako ich ochranit pred zverou, a zaroven mini policko ostalo nenapadne (tych policok by asi muselo byt co najviac a co najdalej od ludi).

Kvaka - povodna zelenina, chutovo vraj lepsia ako zemiaky, nezahlienuje organizmus a dobre znasa studene prostredie.

Topinambury - vyborna alternativa k zemiakom, a co je najlepsie, rozmnozuje sa sam a nonstop.

Uz vyssie uvedena palka - surova aj varena, da sa po vysuseni z nej urobi kvazi muka (resp, zahustovadlo) ale aj sirup. Vraj to zvladne vynosnost az 3t na aker, co sa vyrovna psenici ...

Inac zrovna topinambury nie su zrovna nenapadne :-D, ale zase tie vlastnosti su neocenitelne.


Pon, 26.03.2012, 19:43
Profil
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 06.05.2010, 20:19
Príspevky: 94
Bydlisko: Banska Bystrica
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Kvaka je vyborna a hlavne kysla polievka na Spanej Doline ju robievali stare banicke rodiny a co tak tekvice tiez su nenarocne na pestovanie . Tie policka by bolo treba asi dat do sipova uhesteho porastu krikov . Ale v extremnej situaci by si mohol aj lovyt zver tam by polovne pravo islo bokom ved ludske zivoty su viac , ucili by sme sa robyt oka a ine pitliacke finty lebo strelne zbrane su dost pocut

_________________
Ak niečo potrebuješ spraviť pozri www.we-ton.sk a určite sa dohodneme


Pon, 26.03.2012, 20:04
Profil WWW
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
O lov by si sa samozrejme pokusil, pri rozvrate statu bue aj tak kopat kazdy za seba. Lov ma niekolko negativ:
- narocnost (oproti zberu). Ano, pasce to dost zjednodusia.
- neisty vysledok (aj s vela pascami, zalezi aka bude situacia okolo teba)
- hluk - hm .. malorazka je svina (ticha), mam info ze srnu/jelena na krk das dolu, zajac/bazant/liska asi tiez, mozno aj maly divociak by padol.
Samozrejme je dolezite si povedat, ci si mozem alebo nemozem dovolit aby o mne niekto vedel.

Ale popravde, pri pruseri zdrham tak daleko od najblizsej dediny ako sa da ... (alebo aspon pod horu na kraji dediny a napetim z pod celty sledovat situaciu)
Moj nazor je, ze cim lepsie sa zakpes v kopcoch, tym lepsie.
A ticho dufat, ze vecsinu ludi to nenapadne tiez, a zubami nechtami budu prezivat v mestach...

Inac, ak by nastal kolaps statu, sice by pomerne dlhu dobu fungovali zasoby v podobe konzerv, ale zaroven by asi genocida, choroby, zranenia boli na dennom poriadku, takze to riziko rozsirovania sa ludi do lesov by asi pomaly opadalo. (fuj, ale pisem hnusne ... ale co uz ..realita).


Pon, 26.03.2012, 21:00
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 15.03.2009, 22:18
Príspevky: 2349
Bydlisko: Banská Štiavnica
Odpoveď s citáciou
Poslať 
s topinamburom by som bol opatrný nakolko je u nás zaradený do skupiny s bolščevníkom ( ľudove povedané zaplieňovacia burina ) čiže keby ta niekto načapal ako ho sadíš mimo svoj osredok si trestne stíhaný ! (cca1-2 mes. nazad to bolo aj v tv. len uz neviem v akom prog.)

_________________
Ex. XJ. 2,5td 1998.
WJ 2,7 crd 2002. zatial leštenka . Grand Vitara 2,0td 2006 3dv.
WK/WH 3crd. 2006.
Prejdem kade chcem - skoro všade !


Pon, 26.03.2012, 21:18
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Hm .. Porovnavat jedlo s hentym jedovatym zmrdom je celkom odvazne (ja viem, ze to nie je z tvojej hlavy).
A aj ked je topinambur samozrozsirovaci, bolsevnik je predator jak vysity a je minimalne o triedu uplne inde ...
Ak by existovala nejaka uzitocna rastlina (psenica, repka, cokolvek) s vlastnostami bolsevnika, tak je ludstvo vysmiate ...

Este dodatok k tomu topinamburu (to som zistil az teraz).
Mama to vysadila kedysi davno do rohu zahrady. Extra som to ako krpec neskusal (chut myslim), ale doteraz si pametam, ze tie byle stali aj pri mrazoch a lahsom snehu (a kopat sa hluzy dali az do zamrznutia zeme).

Teraz pozeram, ze kazdy pise o topinamburoch ako inazivnej rastline - a ona ma nejaky kvet. (taka mini slnecnica). (inac on naozaj patri do celade slnecnicovitych).

Ale toto su prave dive topinambury ! Jednak maju tie divne kvety (ja si nic take z domu nepametam), a jednak zevraj maju mensie hluzy. Takze nie je jedno, ci si zadovazis slahctenu topinamburu, alebo divu.
(samozrejme v lese samo-domo by mi to bolo jedno, cim viac sa rozsiri s mensou mojou namahou, tym lepsie pre mna).


Pon, 26.03.2012, 21:43
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 83 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: