Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Sob, 27.04.2024, 20:40
Dnes je sobota 27. apríla 2024, meniny má Jaroslav a zajtra Jarmila




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 510 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 34  Ďalší
 výstavba rodinneho domu 
Autor Správa
koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 06.10.2006, 9:35
Príspevky: 4310
Bydlisko: ZA
Odpoveď s citáciou
YJ KAO píše:
d
V súčasnej dobe je najzaujímavejšia kombinácia tepelného čerpadl, soláru a fotovoltaiky so zabezpečením vlastnej samostatnosti takmer celoročnej spotrebovanej elektriky.
Je to otázka regulácie a schopnosti uschovať vyprodukovanú energiu do článkou a celkového energetického riešenia RD(osvetlenie, spotrebiče ...) , ale pýta to bubáčiky!


Lubo ver ze su aj zaujimavejsie kombinacie :-) (len je blba legislativa)

A neviem si dost dobre predstavit, ako by si v nasich zemepisnych sirkach chcel pomocou fotovoltaiky pokryt celu spotrebu elektriky v modernej domacnosti a to vratane narazov a spiciek :-)

_________________
www.facebook.com/jeepparts , www.jeepparts.sk , www.spinsro.sk


Pia, 21.01.2011, 13:06
Profil WWW
Začínajúci koumák

Registrovaný: Sob, 05.12.2009, 20:45
Príspevky: 137
Bydlisko: lipt.mikulas
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Citácia:
Ja to budem mat takto :
4 izby + chodby +kuchyna +kupelna - vsade podlahove el.kurenie


preco el. kurenie?Daj si trubky a mozes do nich kurit cim chces.Do akumulacky nakrutis el. spiralu a basta.Radiatory mozes vyhodit a mas vela eckov vo vrecku .Akumulacka je zaklad ,mozes si urobit pripravu na vsetko a podla peniazkov dopojit akykolvek zdroj tepla....A s akumulacky riesis vsetky veci.

Stale nechapem aky vyznam ma fotovoltaika ,ked je to totalny nezmysel :!: ,Ved na vyrobu takeho clanku treba viac energie ako doda za celu svoju zivotnost :lol: stat by mal skor podporovat zateplovanie a okna a rekuperaciu.... Nechapem!To je asi ako so srotovnym :smt126

Ja mam na TUV 300 litrovy zasobnik (bojler),solar 4m2.(dotacia 800Ecok) + elktrodohrev a vymenik akumulacka - bojler ,pec na tuhe palivo + akumulacka 1300l v ktorej su zakrutene el. spirali 2 x 6Kw stale nadstavene na 50 stupnov.
Kurim 1x za den cca 4-5 nalozeni (3-4h) ,vecer po 17:00.Vydrzi mi to v pohode do dalsieho kurenia.Elektricky dohrev zapina minimalne.Na bojleri mam vypnutu spiralu (cez vykurovacie obdobie).
Vsetko facha samo nestaram sa absolutne o nic len kurim ,ked mam na haku tak kuri eletrika.

_________________
LR disco I 300tdi , retrowood.sk , drevotuning.sk


Pia, 21.01.2011, 13:58
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 27.05.2008, 18:49
Príspevky: 692
Bydlisko: TN
Odpoveď s citáciou
Poslať 
ked sa pozeras po teplovodnom krbe vol skor nejaky nizkoucinny liatinovy krb a na komin osad nerezovy vymennik. co som hladal, z teplovodnych vloziek su na trhu vacsinou len zo 4mm plechu s vovarenym nerozobratelnym vymennikom. nerezovych vymennikov na komin je tiez malo a fasa predrazene, typicky so 4-cif. cenovkou. vraj sa cez komin da ziskat 10-12 kW do vody bez dechtovania (ktoremu je aj tak nerez odolny).


Pia, 21.01.2011, 14:25
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 16:02
Príspevky: 968
Bydlisko: Trenčín
Odpoveď s citáciou
Poslať 
kazdy si je strojcom svojho stastia , tak ako ma kazdy uplne ine priority
- niekto chce mat plne regulovatelny uplne bezobsluzny automaticky system
- iny chce hlavne nizke realizacne naklady a radsej priplati za prevadzku
- iny zasa realizuje stavbu s tym , ze kazdu jej cast musi vedet zozrat nejaka ta bakteria a celkova energia na vyrobu nesmie prekrocit energiu na likvidaciu
- iny (paranoik ako ja) hlada co najvacsiu nezavislost na centralnom zdroji energii
+ da sa hladat urcity kompromis medzi uvedenymi rieseniami
ALE!
neexistuje "najlepsie" riesenie (co je pre mna dobre , nemusi byt pre ineho prijatelne)

tolko filozofia :-)

Teraz technicky :
- nikto z diskutujucich tu neuvadza kolko tej energie potrebuje (povedzme vo forme tepelnej straty) = ved toto je absolutne zakladny udaj pri rozohodovani sa ! ( takze ja mam NED na urovni cca 5kWhm2/rok pri kurenom objeme cca 750m3)
- na zaklade tohoto (a tej subjektivne paranoje) mam :
- VZT kurenie + vetranie s rekuperaciou
- krb s regulovatelnym vykonom od 3do9KW(drevo v obyvacke mame uz piatu zimu s denno dennou manipulaciou a nikomu to az tak nevadi)
- AN 1000l s tromi kaskadovo spinanymi el.spiralami
- cca 9m2 teplovodnych solarov
- vlastna studna
rocne naklady na celu prevadzku domu su cca 1500€ (co je furt vela)
- znizit spotrebu planujem instalaciou TVkrbu (uz som zohnal kupcu na ten teplovzdusny) so samozrejmym napojenim do AN (rozvody som pripravil pocas hrubej stavby)
- ako ceresnicku na torte by som na streche rad videl FV panel, ktory pokryje svietenie a prevadzku obehovych cerpadiel

toto nie je zle riesenie , ale zdaleka nemusi vyhovovat kazdemu
Ivo

_________________
OFF the ROAD


Pia, 21.01.2011, 14:48
Profil
Legenda Offroadu
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 10:45
Príspevky: 3012
Bydlisko: Rimavská Sobota
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Ja mam tepelnu stratu domu 5,62 kW pri vonkajsej teplote -15 C a pozadovanej vnutornej +20 C. Steny su Porfix Plus 375mm R=4,21 m2K/W. Strop sadrokarton + 300 mm mineralna vlna Knaufinsulation.

Preco elektricke podlahove ? Pretoze teplovodne ma stoji 3x viac.

_________________
Bilancia skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy.


Pia, 21.01.2011, 15:44
Profil WWW
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
dado píše:
teplovodne ma stoji 3x viac.

Na vystavbe ci prevadzke ?

Vysvetlim co sa mi nezda.
Bo som u kamosa, prerabal stary dom. Do podlahy si sam (samo domo kamosi, atd) natiahol spiralovite natahane trubky (polcolky ?, neviem, mozem zistit), ale viem, ze extra sa s tym nes.ral. Vyhrieva dom aj radiatormi aj podlahou.
Behal som unho v ponozkach a teplakoch, a este mi bolo stale teplo ...
Netvrdim, ze to ako to ma spravene nie je nejaka amatercina a nema to pripadne neduhy (ktore sa objavia neskor, povedme na nejakej udrzbe), ale financne sa mi toto riesenie nezda drahe (tie trubky musia byt za facku, pocitam ze pouzil asi bezne pozinkovane).

_________________
Co neubrdzis, neukecas. Ak to nejde ubrzdit, aspon pridaj, nech je sranda :-D.
31" AT, AVM, hasicak, gurtne, retaze, bezna auto vybava. Zatial ...
http://www.spritmonitor.de/en/mileage_icon/599240.html


Pia, 21.01.2011, 16:13
Profil
Legenda Offroadu
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 10:45
Príspevky: 3012
Bydlisko: Rimavská Sobota
Odpoveď s citáciou
Poslať 
finder píše:
dado píše:
teplovodne ma stoji 3x viac.

Na vystavbe ci prevadzke ?


Na vystavbe. V prevadzke podla toho aky zdroj pouzijes. Je napr. neefektivne mat podlahove kurenie teploovodne a vodu ohrievat el. kotlom. Plyn mam najblizsie 9 km. A tuhe palivo neriesi moj pozadovany komfort. A tahat paralelne dva systemy v podlahe nechcem. Ono to nie su len trubky ...

_________________
Bilancia skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy.


Pia, 21.01.2011, 16:23
Profil WWW
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 05.01.2010, 20:33
Príspevky: 360
Bydlisko: Banská Bystrica
Odpoveď s citáciou
Poslať 
no k tomu kureniu, krb nechcem riesit ako primar na kurenie, prave pre nepravidelnu pracovnu dobu, cize problematicke prikurovanie a podobne, samozrejme zena sama doma a podobne, preto uvazujem nad tym tepelnym cerpadlom ako primar, plyn som vylucil celkom zatial, no ako tu bolo pisane, chcem byt co najmenej zavisly, vzhladom na stupajuce ceny energii, a krb teplovodny kvoli tomu, aby v pripade vypadku elektriny dom nezostal bez kurnia, teraz mame v dome plynove a v podstate to nefunguje bez elektriky co je blbe.

cize k comu som dospel ja je asi to,ze tepelne cerpadlo, pripadne + solar(cca4m2), krb teplovodny a to vsetko v kombinacii v celom dome s podlahovym kurenim. ide mi napriklad o to, ze v zime sa kuri tak neni problem s teplou vodou, v lete by to mohlo pokryt solar, co usetri nejake € za ohrev, v zime som si isty ze ucinnost solaru je nizka, ale ostatne veci to hravo pokryju, a tiez to ze kym by som bol doma a prikuroval krbom,tak tiez to setri aspon co to. mozno sa mylim


Pia, 21.01.2011, 18:46
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 26.01.2010, 22:27
Príspevky: 383
Bydlisko: TRENČÍN, LIPTOV
Odpoveď s citáciou
Citácia:

Lubo ver ze su aj zaujimavejsie kombinacie :-) (len je blba legislativa)

A neviem si dost dobre predstavit, ako by si v nasich zemepisnych sirkach chcel pomocou fotovoltaiky pokryt celu spotrebu elektriky v modernej domacnosti a to vratane narazov a spiciek :-)


neviem čo konkrétne myslíš v prípade kombinácií a legislatívy, a na tú fotovoltaiku ti presne vysvetlí Kajo aj nárazové odbery, aj trvalý odber.

_________________
všetko čo má kolesa, pásy, nohy .......


Pia, 21.01.2011, 20:35
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 16:02
Príspevky: 968
Bydlisko: Trenčín
Odpoveď s citáciou
Poslať 
4TomasB
- tepelne cerpadlo nemozes prevadzkovat bez elektriky
- teplovodny krb sa sice da prevadzkovat samotiazne , ale to musis dat tu AN na druhe podlazie (nie je to az taky problem = ja mam AN cca 1,2tony na poschodi ), ale skor su obvykle zapojenia z nutenym obehom a tu opat potrebujes elektriku na prevadzkovanie
4LuboKAO
- tri sustavy obehovych cerpadiel (krb, solar, cirkulacka)su dobry dovod na mensiu fotovoltaiku (v lete obeh solarua v zime obeh TV krbu) , lebo sa jedna o staly odber v case ked slnko svieti a zaroven vyuzitie akumulovnej elektriny pocas noci (vsetky obehove cerpadla dokopy beru cca 100W)

POZOR:
toto nie je debata s ekonomickym zakladom (pisem to lebo sa urcite najde niekto z argumentom ohladom navratnosti , ktora je v tychto ohladoch na urovni 15 a viac rokov )
paranoja znamena = vacsie investicne naklady a nizke prevadzkove naklady so zakladnou myslienkou "radsej teraz v produktivnom veku zaplatim viac a potom - na stare kolena - platiti minimum ...

_________________
OFF the ROAD


Pia, 21.01.2011, 23:53
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 11.01.2010, 17:17
Príspevky: 325
Bydlisko: Island+Slovensko(Liptov)
Odpoveď s citáciou
Poslať 
radsej tensi mur a poriadne zateplit ako hrubsi mur bez zateplenia...to je to najvyhodnejsie kurenie....pripadne pasivny dom

_________________
Patrol Y60 RD28T-sivý koník z Islandu,ktorý nikdy nesklamal
Patrol Y60 TD42-zeleny vôl,doteraz poznajúci len tvrdú prácu


Sob, 22.01.2011, 21:01
Profil
Legenda Offroadu
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 10:45
Príspevky: 3012
Bydlisko: Rimavská Sobota
Odpoveď s citáciou
Poslať 
vladlm píše:
radsej tensi mur a poriadne zateplit ako hrubsi mur bez zateplenia...to je to najvyhodnejsie kurenie....pripadne pasivny dom


Nehnevaj sa ale napisal si blud.

_________________
Bilancia skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy.


Sob, 22.01.2011, 21:06
Profil WWW
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 06.12.2009, 16:26
Príspevky: 316
Bydlisko: Liptovsky Hrádok
Odpoveď s citáciou
Poslať 
- teplovodny krb sa sice da prevadzkovat samotiazne , ale to musis dat tu AN na druhe podlazie (nie je to az taky problem = ja mam AN cca 1,2tony na poschodi ), ale skor su obvykle zapojenia z nutenym obehom a tu opat potrebujes elektriku na prevadzkovanie
-----
Ja so to poriešil relatkom, meničom napetia 12-230 V a autoakumulatorom 70 Amph ako založnym zdrojom pri vypadku elektriky a funguje mi to v penzione už 6 rokov

_________________
čo neurobím,obkeciam


Sob, 22.01.2011, 21:14
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 26.01.2010, 22:27
Príspevky: 383
Bydlisko: TRENČÍN, LIPTOV
Odpoveď s citáciou
Poslať rd
dado píše:
vladlm píše:
radsej tensi mur a poriadne zateplit ako hrubsi mur bez zateplenia...to je to najvyhodnejsie kurenie....pripadne pasivny dom


Nehnevaj sa ale napisal si blud.
:smt158



:smt158 :smt158 :smt158

čistá pitchovina, to ti kde vypočítali?

_________________
všetko čo má kolesa, pásy, nohy .......


Ned, 23.01.2011, 1:31
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 24.03.2008, 14:40
Príspevky: 2320
Bydlisko: Sliač
Odpoveď s citáciou
Poslať 
roman lh píše:
Ja so to poriešil relatkom, meničom napetia 12-230 V a autoakumulatorom 70 Amph ako založnym zdrojom pri vypadku elektriky a funguje mi to v penzione už 6 rokov


mas dobry menic

_________________
http://www.4x4offroad.sk
Rasto
Nissan Patrol Y60 TD 4,2T, Silverstone Extreme 35'', Ironman, 2x Superwinch EP9
ex.Nissan Patrol 3.0 DTi, Silverstone 35'', Ironman C foam cell, Superwinch Talon


Ned, 23.01.2011, 1:37
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 510 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 34  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: