Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Štv, 28.03.2024, 12:28
Dnes je štvrtok 28. marca 2024, meniny má Sona a zajtra Miroslav




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 127 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
 Alternativne energie 
Autor Správa
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Ja tam vidim nieco ine ...
==
Před topením se nemusí sušit, protože má zanedbatelný obsah vody, rovnou je připraveno k přímému spalování. Je vhodné i pro spalování v kotlích na dřevoplyn, protože nedehtuje,...

Invazivnost - spravne, nedokaze sa u nas sirit ..
Ale aj keby ano - (inac je hafo odrod, takze niektore to mozno dokazu), myslim, ze nasinca by to neodradilo od neustaleho vyrubu :-D

Na bazosi su +/- uz od eura ...(viac odkazov smeruje na paulownia)

Dost dobre som sa pobavil, ked som to tu zavesil a za chvilu to bolo aj u nasich kolegov na nazoroch :-D

K tej vyhrevnosti - na a co, ze treba mat dreva viac ?
rastie rychlo, je rychlejsie k pouzitiu ako nejak buk,dub ... generuje viac kyslika, viaze viac dusika, k tym zivinam, ze ich vracia spet do zeme v podobe listia by som bol opatrny (Ale dajme tomu, aspon ciastocny kolobeh, chcem tym povedat, ze mozno viac spotrebuje ako vrati spet). Ak mam moznost "zaprasiť" nejaky pozemok, tak ho zaprasim niecim zmysluplnym, a nie naletovym hlohom, svibom, jasenom, atd (este klenic ako tak). (zmysluplnym pre mna samozrejme :-D ).


Pia, 13.11.2015, 10:20
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 30.09.2008, 18:01
Príspevky: 1932
Bydlisko: TO
Odpoveď s citáciou
Ak máš zbytočný hektár-dva a kúriš drevom, za pokus to stojí. Ale ako bolo písané v tom článku, skôr bude výhoda v podobe biomasy. A ešte na revitalizáciu zahnusenej pôdy. Na bežnú kvalitnú pôdu môže mať opačný efekt - rýchlo vyčerpá živiny a minerály. Nie som moc fanúšikom rýchlorastúcich drevín namiesto lesov, ale ako alternatíva je to dobré. Radšej nech klčujú tieto "rýchlosrandy" ako pekné lesy.

_________________
Pajero II 3,5l V6 24v - a už v tom zase lietam...
L200 - pracovné, a to doslova!


Pia, 13.11.2015, 10:49
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Mne vrtaju v hlave rozne pozemky, ktore sice maju majitela, ale ... este som ho tam nevidel ... rozne parcely, napriklad subeh s polnou cestou, kde ludia historicky vyhadzovali kamene z poli atd .. a povodne tam rastli napr. slivky ... potom to JZD vyrubalo.. a povodny majitel sa k tomu uz nevratil, teraz je to dobre akurat na hniezda pre vtaky (sice aj 30m dlhe, ale len napr 6m na sirku)...
Vyklcovat to nema moc vyznam, lebo je to rozne hrbolaty polokamenisty (ako kde) pozemok ..

Ale na taketo hokusy-pokusy si to viem dooost dobre predstavit ... (ako pisem, lepsie ako hloh, svib ci jasen).
V zavislosti od oblasti asi budu taketo pozemky pribudat .. Povodny majitelia pomaly zomieraju..a pozostaly uz na to kaslu ...


Pia, 13.11.2015, 15:01
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Str, 20.05.2009, 21:33
Príspevky: 1827
Odpoveď s citáciou
Pánové, ja vidím veľký potenciál v slnečnej energii. Len ju chytiť a uskladniť z nej kus. Napr. aj toto leto tu dopadlo toľko energie, tepelnej, svetelnej, že to by nedal ani celý les z tých stromov. Čo tak vykopať riadnu jamu, zaizolovať, napustiť vodou a potom nahriať v lete ako zásobník, a v zime s tým kúriť alebo dokurovať. Pod pôdorysom bežného domu 10 x 10 m do hĺbky 1 meter to je už 100 kubíkov, to je už poriadna nádrž. Bohvie, koľko energie by to dokázalo naakumulovať, určite je na to nejaký vzorec. Určite to závisí aj od teploty, nakoľko sa to dokáže nahriať, ale vám poviem, v lete som pustil vodu z hadice ( čiernej ), bola na betóne vo dvore, no a vyšla voda, že sa s ňou obárať dalo...


Pia, 13.11.2015, 18:18
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Ned, 21.10.2007, 18:48
Príspevky: 2482
Bydlisko: LIPT.MIKULAS
Odpoveď s citáciou
Ogo,100 kubikov je smiesne malo,plus ked si predstavis,aka by musela byt izolacia,aby ti to teplo neuniklo cez tak velky povrch a aby ta v lete v tom dome nejeblo od salania z nadrze.....tadial cesta nevedie :smt017 .plus ta izolacia by musela byt tuha,aby ju tlak z nadrze neroztlacal...za tie prachy,co by si do toho vrazil,mozes peknych par rokov kurit :wink:


Pia, 13.11.2015, 19:08
Profil
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 24.08.2015, 19:36
Príspevky: 35
Odpoveď s citáciou
Aj ked hodne stara tema, ale velmi zaujimava tak preco ju neobnovit o nove poznatky. Pred par tyzdnami, kedze tiez sporadicky venujem sem-tam cas problemu samostatnosti domacnosti, sa objavil na trhu prvy Teslov generator : http://www.keshefoundation.org/
Niekto pise ze je to cele podfuk, niekto ze nie. Treba popozerat rozne zdroje, ale vyzera to zaujimavo, vyroba cistej energie bez akychkolvek vstupov na zaklade magnetizmu a plazmy. Tak studujte :)

_________________
Navara D22, leštenka ktoru sa snazim aspon 1x tyzdenne zadzabat :)


Pia, 13.11.2015, 19:26
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Str, 20.05.2009, 21:33
Príspevky: 1827
Odpoveď s citáciou
Bahno, ja som to čítal, že takéto akumulačné nádrže sa stavajú aj u nás a dokonca to chválili, lebo že sa tým hodne dá ušetriť. Čo sa týka izolácie, to je nie je problém, zober si klasickú termosku, dnuka je vriaca tekutina a držíš ju v rukách a koľko milimetrov je obal ? Sama zem je izolátor, pokiaľ to je pár metrov pod úrovňou zeme, povrchu, tak tam je už stabilná teplota.

Čo sa týka toho generátora, určite je na svete plno zariadení produkujúcich energiu za lacné peniaze, ale neverím, že sa to rozšíri masovo, lebo ropná lobby je príliš silná na to. Plno ľudí čo robili takýto výskum, a mali výsledky, sú fuč, nezvestní, mŕtvi, atď. Veľa by spravilo keby aspoň jeden funkčný kus sa niekde dal, na verejne prístupné miesto, kde by to ľudia videli, a dostali by chuť si to kúpiť. Takto je to len v takom štádiu nehmatateľnom.


Pia, 13.11.2015, 19:38
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Ned, 21.10.2007, 18:48
Príspevky: 2482
Bydlisko: LIPT.MIKULAS
Odpoveď s citáciou
Ogo,zem je izolator nahovno :wink:,to by si v zime mohol nad tou nadrzou pestovat jahody :wink: ,termoska funguje s tenkymi stenami pretoze je valcova a ma maly povrch a tak na steny posobi maly tlak :wink: .Keby bola hranata,steny by museli byt niekolkokrat hrubsie,pri tom istom podtlaku medzi nimi.Tak isto aj ta nadrz....by ti ju nafuklo tak,ze by hadam podvihlo aj ten dom,na ktorom by stala :wink: .Takze nadrz,ci nadrze by museli mat tiez tvar valca s bombirovanymi celami a keby pojali zo 1000 kubikov,uz by sa dalo spekulovat.Cele leto to zohrievat a v zime by to mohlo dobre vykurovat.Este keby si tomu v zime pomahal solarmi....ale navratnost...neviem.Hadam keby si mal daku znamost,co by ti na to prihrala dotaciu,ale takto... :smt017
Tie stroje,co vyrabaju energiu z nicoho....zakon o zachovani energie este asi nik neosral,aj ked par sikovnych napadov,co by ludom mohli pomoct, moze byt kludne dobre zamknutych :smt151


Pia, 13.11.2015, 21:14
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 30.09.2008, 18:01
Príspevky: 1932
Bydlisko: TO
Odpoveď s citáciou
Páni, to čo tu popisujete - veľká akumulačná nádrž - je slepá ulica. Tadiaľ cesta nevedie. Reálne použiteľná koncepcia je systém znižovania energetických vstupov. Vrcholom je "ostrovný systém" - obydlie nezávislé na externých zdrojoch energie. Základom je pasívny, resp. nulový dom. Potom stačí len klasická akumulačná nádrž v dome s objemom 800 až 1000 litrov.

_________________
Pajero II 3,5l V6 24v - a už v tom zase lietam...
L200 - pracovné, a to doslova!


Pia, 13.11.2015, 22:16
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Uto, 17.04.2012, 18:31
Príspevky: 2593
Bydlisko: Vychod
Odpoveď s citáciou
Pasivny -respektivne nulovy dom :-D po prepocte ked clovek da ovela viac za tu izolaciu + vzduchotechniku + aj tak treba dokurovat tak za tie zvysene naklady co sa vynalozia moze clovek dalsich 30 rokov vykurovat -ze tadial tiez cesta nevedie :-D


Pia, 13.11.2015, 22:50
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 30.09.2008, 18:01
Príspevky: 1932
Bydlisko: TO
Odpoveď s citáciou
Veľký omyl Joe. To si len slovenské firmy účtujú "zvýšené náklady". V skutočnosti to vôbec nie je také strašné, len treba vedieť čo a ako treba spraviť. U nás ešte stále vládnu predsudky a povery. A tiež masírovanie mozgov výrobcami stavebných materiálov rôznymi fičúrinami. V závese sa vezú projektanti schopní navrhnúť pre bungalov 45cm steny z tehlovzduchu alebo pórobetónu. Šak oni to neplatia a zákazník sa tomu hovno rozumie. :?

_________________
Pajero II 3,5l V6 24v - a už v tom zase lietam...
L200 - pracovné, a to doslova!


Sob, 14.11.2015, 0:18
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Uto, 17.04.2012, 18:31
Príspevky: 2593
Bydlisko: Vychod
Odpoveď s citáciou
nesuhlasim s tebou pri projekte som to daval prepocitat 2 projektantom + sam som tiez zobral kalkulacku,ze aky rozdiel je na matrosi naviac a rozdiel tam bol aj keby som si tu vzduchotechniku robil svojpomocne a zateplovacku a veci stym suvisiace + v polsku som bol v jednom takom nulovom dome a nepresvedcilo ma to . na tepolovodnu podlahovku sa rychlo zvykne a tazko odvyka :-D ale nazor ti neberiem :)


Sob, 14.11.2015, 0:37
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 30.09.2008, 18:01
Príspevky: 1932
Bydlisko: TO
Odpoveď s citáciou
Aha, Ty si mal na mysli nulový dom. To je už vysoká liga. Ale pasív nie je problém. Problémom býva, že sa naprojektuje niečo a potom sa "to" skúsi navliecť do pasívu. Pasív sa musí projektovať už od začiatku so všetkým s tým súvisiacim - t.j. od správnej orientácie na pozemnku po vnútorné dispozície. Už samotný tvar domu, resp. strechy má rozhodujúci vplyv. Ideál je guľa, potom kocka a nakoniec kváder. Strecha: rovná, šikmá, sedlová, valbová je už nevyhovujúca. Stavebný systém: minimalizácia tepelných mostov, minimálna hrúbka nosnej časti konštrukcie, maximun tepelnej izolácie, malé okná na sever, veľké na juh atď. Vzduchotechnika s rekuperáciou je nevyhnutnosť. A spústa iných dôležitých drobností, ale nič čo by sa nedalo zvládnuť.
Pred pár rokmi som sa pýtal, čo je na nízkoenergetických drevostavbách také drahé, že za ne pýtajú také strašné peniaze (od 150 tis. hore). Dnes tie isté ponúkajú od 50 tis. U pasívu je to to isté.

_________________
Pajero II 3,5l V6 24v - a už v tom zase lietam...
L200 - pracovné, a to doslova!


Sob, 14.11.2015, 0:56
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Uto, 17.04.2012, 18:31
Príspevky: 2593
Bydlisko: Vychod
Odpoveď s citáciou
drviva vacsina novostavieb co poznam na SK je podla katalogu s jemnou korekciou-a + same,, bungaloviky,, a z toho sa fakt zle preraba na pasiv a za individualny projekt malo kto je ochotny si priplatit-sak sme na Slovensku :smt017


Sob, 14.11.2015, 1:19
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Str, 20.05.2009, 21:33
Príspevky: 1827
Odpoveď s citáciou
[quote="Martinoff"]Páni, to čo tu popisujete - veľká akumulačná nádrž - je slepá ulica. Tadiaľ cesta nevedie. Reálne použiteľná koncepcia je systém znižovania energetických vstupov. Vrcholom je "ostrovný systém" - obydlie nezávislé na externých zdrojoch energie. Základom je pasívny, resp. nulový dom. Potom stačí len klasická akumulačná nádrž v dome s objemom 800 až 1000 litrov.[/quote]

Martinoff, teraz si tu popísal presne to, čo som mal na mysli, len som to akosi opomenul napísať, teda riadna tepelná izolácia budovy, teda ľudovo povedané, že ak mám zásobu energie napr. v podobe veľkej akumulačnej nádrže, tak nebudem mať len kvôli tomu otvorené okná.
To je len jedna časť všakovakých možných riešení.
Ale zoberme si napr. staré, mohutné stavby.
U nás je ich zopár, a momentálne sa využívajú na všelijaké obchody, reštiky a pod. V letných horúčavách je tam prirodzený chládok, ja som si myslel, že tam majú klímu, ale nie, tá budova udržuje prirodzený chlad.
Pod jednou je taká polopivnica, a má ju v prenájme jeden ujko, predáva tam víno. Píšem polopivnica, lebo jej podlaha je len asi 1,5 m pod úrovňou vonkajšieho chodníka. No a tam sa to prejavuje úplne fajn. Je tam prirodzený chládok, a ani v zime nie je zima, ja som to nemeral, ale funguje to. Nevravím, že poďme hor sa bývať do pivníc, ale už samotná konštrukcia stavby dokáže hodne, z teplotnej stránky.
Pokiaľ by si napríklad niekto postavil taký ten hobití domček, tak to by mal perfektné. V podstate to bol pasívny dom.
Ale čo sa týka využívania slnečnej energie, tam vidím obrovské nevyužité možnosti.
Problémom je uskladňovanie jej energie, lebo akumulačné nádrže to sú naozaj len také primitívne možnosti. Ale určite je spôsob ako slnečnú energiu nejak pretransformovať, možno na báze nejakých chemických postupov, alebo premenou na elektrickú a tú akumulovať. Samozrejme musíme počítať s investíciami, návratnosťou, takže niekedy zistíme, že za takú alebo onakú technológiu by som mohol klasicky fungovať roky. Ale pokiaľ si niekto dá tú námahu a skúsi prepočítať, koľko teplotnej energie dopadlo aj toto leto napr. len na 1 meter štvorcový, tak to sú gigantické čísla. V podstate je tu všade naokolo prebytok energie, len sme zaostalí a nevieme ju uskladniť a potom z nej čerpať podľa potreby.


Sob, 14.11.2015, 10:34
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 127 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: