Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Ned, 05.05.2024, 17:54
Dnes je nedela 5. mája 2024, meniny má Lesana, Lesia a zajtra Hermína




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 33 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
 Turkmensky alabaj 
Autor Správa
Rubicon & Samurai Woman
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 05.03.2007, 21:45
Príspevky: 767
Bydlisko: Veľká Lehota
Odpoveď s citáciou
Mate niekto skusenosti s tymto plemenom?
.....chova niekto?

_________________
Len jedno je isté- že nič nieje isté...a ani to nieje isté...
....najkrajší pohľad je z chrbta koňa...a nadvíhaného auta.
jeep wrangler rubicon 4,0l
suzuki samurai
http://www.youtube.com/watch?v=rqSbl9xtCSE


Štv, 14.04.2011, 22:03
Profil ICQ WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 17:20
Príspevky: 4200
Bydlisko: St. George SVK
Odpoveď s citáciou
Poslať 
fuha...to ideš nasadiť takýto kaliber? Ja poznám maximálne tak turkmenbašiho... :wink: :D

Obrázok

Kód:
Ide o veľkého a mocného pastierskeho psa, ktorého úlohou bolo ochraňovať stádo pred všetkými možnými nástrahami prírody, ale aj človeka. Vďaka niekoľko tisícročnej selekcii sa Turkménom podarilo vytvoriť psa so silným teritoriálnym inštinktom, nekompromisného ochrancu majetku pastiera, ale aj celej jeho rodiny. Alabaj sa vyznačuje samostatným jednaním v prípade ohrozenia jeho pána, či majetku. K cudzím je nedôverčivý. Niekedy pôsobí až lenivo, ale týmto by sme sa nemali nechať zmiasť, nakoľko pes je v skutočnosti neustále v strehu a pripravený k akcii. V Turkménsku bol vyhlásený za národný poklad.


zdroj: http://chovatelia.sk/Alabaj.htm

_________________
Strieborný Šíp & Čierny Hawran


Štv, 14.04.2011, 22:22
Profil
Velky Kraken
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 16.11.2007, 23:01
Príspevky: 7912
Bydlisko: mesto vychadzajuceho slnka Tornala City
Odpoveď s citáciou
Poslať 
konecne normalny pes na ranc., a chcelo by to este jedneho kaukazaka ku nemu aby sa nenudil,,vo dvojici je krajsi zivot. :smt023

_________________
EX Suzuky Samuraj1.3
EXJeep Cheroke 2.1TDI
EX Jeep Grand Cheroke Limited 4Liter
EX Mitsubishi Pajero2,5TDI GLS
EX Jeep Grand Cheroke WJ 3.2 TDI Limited
EX Nissan Patrol 2.8 TDI Y60
EX Jeep Grand Cheroke 2.5TDI laredo
EX Jeep Grand Cheroke2,5TDI Limited


Pia, 15.04.2011, 14:34
Profil
Frajer
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 14.12.2008, 17:26
Príspevky: 201
Bydlisko: SENKVICE
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Leona POZOR! Tito psi vyzaduju velmi tvrdu ruku, velmi skuseneho kynologa. To uz je ako zbran! Tento pes nema problem zabit cloveka ak by sa dostal von z ohrady, pokial si clovek len tak vykracuje a to aj bez toho aby ho nejako drazdil ci provokoval. On to berie tak toto je moje uzemie a ty tu nemas co robit. Treba si uvedomit, ze dospieva v 3 rokoch a dosahuje vahu aj 80kg, niekedy i nieco viac. Inak su to nadherne psi. Takze chce to byt nekompromisna, tvrda, ale zaroven samozrejme je to zivy tvor a hlavne pes aj laskava. Kamarat ma doma 1 rocnu kaukazacku, take 60 kg steniatko. Nedavno odisiel na 2 tyzdne do Etiopie a ona medzitym sa hrala- so zubami mu zrusila oplotenie koterca o hrubky 1cm, potom vytrhla branku a spacirovala sa po ulici. Nastastie ma iba rok, cize pokial ju nikto nenaserie tak este neublizi. Ale tiez som videl ako ku nej prisiel dospely labrador ktory si myslel, ze ked bude vrcat, ze pusti do gati, stacilo aby zastekala a on zdrhol. Takze si to zvaz.


Sob, 16.04.2011, 8:22
Profil WWW
Začínajúci koumák

Registrovaný: Pia, 20.03.2009, 16:05
Príspevky: 112
Bydlisko: SB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
uplne suhlasim s tymto nazorom! Nadherny pes, ale pre velmi skuseneho.

_________________
Patrol Y60


Sob, 16.04.2011, 9:13
Profil WWW
Rubicon & Samurai Woman
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 05.03.2007, 21:45
Príspevky: 767
Bydlisko: Veľká Lehota
Odpoveď s citáciou
Poslať 
..agresivne jedince sa u SAO z chovu vzdy vyradovali...... samozrejme ze vychova je ina ako pri labradorovi, s tym ale myslim nemam vobec problem,...
...... kaukazak..to je podstatne tvrdsie plemeno co sa tyka agresivity...

...ak je SAO v povodnom type, mal by fungovat priblizne takto:

Povahové špecifiká alabaja sú tiež odlišné napr. od pôvodných psov Kazachstanu – alabaj je cez den pokojný, menej pohyblivý, k ľuďom aj cudzím v prítomnosti majiteľa alebo v cudzích podmienkach je intaktný, pomerne tolerantný. S nástupom večera sa zvyšuje jeho ostražitosť a mení sa biorytmus, za šera býva obzvlášť pozorný a razantne rieši situácie. Táto vlastnosť bola x rokov kultivovaná v Turkmenistane a priamo súvisí s kolobehom dna, kedy cez den bol zvýšený pohyb ľudí a návštev. Pes nesmel zavadzať a nesmel nikoho ohrozovať. Večer návštevy poodchádzali do svojich domovov a na uliciach podľa správnosti nemal byť už žiaden slušný človek. Večer sa pohybovali už len ľudia, ktorí nedodržiavali pravidlá spoločenského žitia a psy slúžili ako presvedčivá ochrana obydlia a majetku.
Mnoho Rusov, ktorí mali alebo poznajú alabaje, ich považujú cez den za vyslovene lenivé. Naopak večer.

..alebo....
Aziat je nebojacny pes s ochranarskymi pudmi voci svojej rodine, uzemiu, teritoriu a taktiez i k majetku rodiny na vlastnom pozemku ,co je v nasich podmienkach vacsinou oploteny pozemok s domom. Dalsim vyznamnym rysom povahy SAO je jeho samostatnost.Aziat proste vyhodnocuje situaciu sam , co je asi najzasadnejsim (a vyznamny) rozdielom v poravnani s povahou,,kulturnych" plemien.Pokial hladate psa ,ktory vas bude bez hranic milovat, nekompromisne strazit vase deti a obydlie , uvazujete spravne o aziatovi .Ale musite mu poskytnut primerane prostredie a sebaisteho a vyrovnaneho pana (rodinu). Stredoaziat sa vyznacuje tym, ze miluje svoju rodinu, respektuje svojho pana , je pritulny k clenom rodiny, tolerantny k priatelom rodiny a sucasne sebavedomy a dominantny v pristupe k ostatnym.Nesmie byt bezdovodne agresivny( taki psi sa v Strednej Azii bez milosti a moznosti druhej sance utracaju).Ovsem, vstup cudzieho cloveka do jeho teritoria bez doprovodu panom dovodom pre agresivitu je!

...a este dodatok:

KAO a SAO sú povahovo v niečom síce dosť podobné, ale v niečom (dovolím si tvrdiť, že v tom hlavnom) aj veľmi odlišné plemená. U SAO sa nevyspytateľnosť a útočnosť na človeka či agresivita (mimo odôvodneného bránenia pána, rodiny či majetku) nikdy netolerovali a akákoľvek takáto tendencia proti človeku bola eliminovaná zabitím takéhoto jedinca, pretože ázijskí pastieri a celkovo všetci, kto tohto psa v minulosti potrebovali, potrebovali spoľahlivého strážcu a ochrancu, ktorý by svoju úžasnú silu nemieril proti nim samým a ich rodinným príslušníkom či dobrým priateľom. SAO teda, napriek tomu, že je razantný a vie, čo má robiť, najprv rozmýšľa, a potom koná, pričom by mal ostať svojím spôsobom vždy ovládateľný.

KAO je niečo celkom iné. U KAO sa podporovala a cielene šľachtila a pestovala agresivita voči človeku, živosť, dravosť a nevyspytateľnosť. KAO boli používané ako strážne psy vo väzniciach a gulagoch, a keď napr. nejaký väzeň ušiel, tak na neho vypustený KAO ho mal dobehnúť a zabiť alebo dotrhať, toto bolo okrem iného ich poslaním a do chovu sa vtedy vyberali zámerne tie najostrejšie jedince. KAO je podľa jednej knižky o tomto plemene charakterizovaný tak, že najprv koná, a potom rozmýšľa. Keď KAO v afekte útočí, tak môže preniesť nechtiac agresívny útok aj na svojho psovoda, proste ide na doraz a nehľadí na okolnosti.

_________________
Len jedno je isté- že nič nieje isté...a ani to nieje isté...
....najkrajší pohľad je z chrbta koňa...a nadvíhaného auta.
jeep wrangler rubicon 4,0l
suzuki samurai
http://www.youtube.com/watch?v=rqSbl9xtCSE


Ned, 17.04.2011, 11:29
Profil ICQ WWW
Učeň

Registrovaný: Str, 26.12.2007, 14:13
Príspevky: 73
Bydlisko: vinné
Odpoveď s citáciou
KAUKAZKY OVCIAK je celkom ine plemeno a ovela lahsie zvladnutelne a na strazenie je dobry .choval som ich 15 rokov

_________________
SUZUKI VITRA,Hi-Lift ,Ramsey REP 8.5 nejaka gurtna


Ned, 17.04.2011, 20:09
Profil
Frajer
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 14.12.2008, 17:26
Príspevky: 201
Bydlisko: SENKVICE
Odpoveď s citáciou
Poslať 
stefan ale urcite si aj ty pocul, akym sposobom prebiehali bonitacie kaukazakov v Rusku ci nie? Pes bol uviazany o kolik a medveda na retazi pustili proti nemu ak cukol tak ho bezmilosti zastrelili.


Pon, 18.04.2011, 15:42
Profil WWW
Učeň

Registrovaný: Str, 26.12.2007, 14:13
Príspevky: 73
Bydlisko: vinné
Odpoveď s citáciou
mal som chov z ruska z Ivano Frankovska kde pre cely byvali sovietsky zvez sa chovali a chovaju Kaukazky ovciaci tak viem ako to funguje no preto je to plemeno ktore vydrzi vsetko a je dobri straznik

_________________
SUZUKI VITRA,Hi-Lift ,Ramsey REP 8.5 nejaka gurtna


Pon, 18.04.2011, 20:24
Profil
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 29.04.2009, 8:38
Príspevky: 26
Bydlisko: nitra
Odpoveď s citáciou
Poslať 
ja som sa za svoju prax stretol len s jednim a povaha kludna aj pri manipulacii s nim co sa neda povedat o ostatnych spominanych plemenach ked ja ako veterinar s nimi chcem daco robit.

Turkmensky alabaj - ja som sa o nich este docital ze vraj sa na vyber do dalsieho chovu robili "psie zapasi" - kde robili selekciu na vylucenie agresivnych , utocnych a povahovo labilnych psov. kedze vecinou sluzili na ochranu stada pred vlkmi a ty boli vzdy v prevahe tak sa im mal postavit ale nie utocit

_________________
jeep cherokee 2,5CRD KJ - Liberty , Mud-Terrain T/A KM2
Freelander td4
LR Discovery2 - komplet preoperovany


Pon, 18.04.2011, 20:32
Profil
Učeň

Registrovaný: Str, 26.12.2007, 14:13
Príspevky: 73
Bydlisko: vinné
Odpoveď s citáciou
Poslať 
ja na Kaukazaka nedopustim dodnes ho mam.Mozem porovnat z Moskovskym Straznym psom lebo mam aj tie a moskovak je bestia

_________________
SUZUKI VITRA,Hi-Lift ,Ramsey REP 8.5 nejaka gurtna


Pon, 18.04.2011, 20:43
Profil
Frajer
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 14.12.2008, 17:26
Príspevky: 201
Bydlisko: SENKVICE
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Stefan nemas nejake foto toho moskovaka?


Str, 20.04.2011, 13:35
Profil WWW
Učeň

Registrovaný: Str, 26.12.2007, 14:13
Príspevky: 73
Bydlisko: vinné
Odpoveď s citáciou
Poslať 
asi mam musim pohladat po fotakoch a pridam

_________________
SUZUKI VITRA,Hi-Lift ,Ramsey REP 8.5 nejaka gurtna


Str, 20.04.2011, 20:20
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 16.11.2008, 20:51
Príspevky: 1052
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Poslať 
jedného kaukazáka mám(mal som)

Obrázok



moskovák z netu



Obrázok

_________________
Nissan Pathfinder R51 2005 128kW malá "expedičná" úprava: ASFIRpredný nárazník + ochrana spodku, IRON MANpodvozok, BFG KO2pneu,navijáčik


Str, 20.04.2011, 21:45
Profil
Rubicon & Samurai Woman
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 05.03.2007, 21:45
Príspevky: 767
Bydlisko: Veľká Lehota
Odpoveď s citáciou
Poslať 
.... navsteva u chovatela SAO...aby som to neduplikovala, odkaz tu:
http://4x4nazory.sk/diskusia/viewtopic. ... 629#p27629

_________________
Len jedno je isté- že nič nieje isté...a ani to nieje isté...
....najkrajší pohľad je z chrbta koňa...a nadvíhaného auta.
jeep wrangler rubicon 4,0l
suzuki samurai
http://www.youtube.com/watch?v=rqSbl9xtCSE


Štv, 21.04.2011, 22:06
Profil ICQ WWW
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 33 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: