Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Pia, 29.03.2024, 4:08
Dnes je piatok 29. marca 2024, meniny má Miroslav a zajtra Vieroslava




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 14 ] 
 Podhustenie MT/R 
Autor Správa
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 22.10.2014, 10:44
Príspevky: 54
Bydlisko: Nové Zámky
Odpoveď s citáciou
Čaute

Potrebujem si poradiť ohľadom podhustenia, použivam Goodyear Wrangler 245/75/r16. Sú to s pevnenými bočnými stenamy. Nedávno do jedného som ale musel dať dušu a nie som si istý do akej miery je to bezepčné podhusťovať.

Čo by ste odporúčali?

_________________
Disco ´97. 300tdi
www.profimotor.sk


Pon, 05.10.2015, 11:29
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 25.12.2013, 16:15
Príspevky: 557
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
jazdil som okolo 1 baru a nebol ziaden problem (ja som mal MT/R 235/85 r 16 na 8" disku)
mozno treba na to vhodnu sirku disku
ale ako sa to sprava s dusou, to netusim

_________________
Jeep Cherokee XJ 5.3


Pon, 05.10.2015, 11:52
Profil
Mašinista
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 19.12.2006, 4:39
Príspevky: 1112
Odpoveď s citáciou
8" je na 235/85 nahovado moc. Čím užší disk, tým menšia šanca že tú gumu vyzuješ, logicky. Na 235/85 R 16 tak nanajvýš sedmičky, ideálne origo L/R 5,5x16.

Potom sú ešte nejaké finty, ako pripevniť patky k ráfku, od blbého navarenia drótu až po rôzne verzie beadlockov, ale to je už mimo téma.

_________________
Bežný automobil v základnej výbave.
Nóóikdyž.. :smt077


Pon, 05.10.2015, 18:51
Profil
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 22.10.2014, 10:44
Príspevky: 54
Bydlisko: Nové Zámky
Odpoveď s citáciou
Ďakujeme MoostanQue za vecnú odpoveď, zistili sme to na čo sme sa ani nepýtali, čo je vždy príjemný pocit. :smt133

Trošku som hľadal na nete, predu mám dušu, tam dám cca 1,2 to by malo stačiť a zadu skúsim 0,8-1, (ešte neviem koľko nás bude v aute)

Máte s tým niekto už skúsenosť? Zajtra ideme do NR a podľa počasia tam bude treba maximálny záber.

_________________
Disco ´97. 300tdi
www.profimotor.sk


Pia, 09.10.2015, 10:51
Profil
Mašinista
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 19.12.2006, 4:39
Príspevky: 1112
Odpoveď s citáciou
Kľudne si ma daj na tričko, mne to neva :-D

A čo vlastne čakáš že ti kto napíše? Do ŽIADNEJ miery nie je bezpečné podhusťovať, bezpečné je mať predpísaný rozmer nahustený na tlak doporučený výrobcom, bodka. Sfúkavať gumy je VŽDY do nejakej miery riziko, ono ide totiž o kombináciu toho, aké gumy, na akých diskoch, na akom aute a ako je naložené, po čom sa na nich jazdí, a ako sa na nich jazdí. Niečo iné to bude na podmáčanej lúke, iné v močiari, iné na ílovici; iné s prázdnym patrolom a iné s 5 ľuďmi a 100kg vercajgu. Takže to čo je pre niekoho, niekde, a niekedy v ťažkej pohode, tam iný tie gumy bezpečne vyzuje.

To je ako keby si sa opýtal Ako plnú kávu si môžem zobrať do auta, aby som ju nevylial?

A okrem toho mať seklú/čokolvek gumu s dušou vpredu je tiež pekná .. neopatrnosť. :-D

---

To že 235ka je na 8" úzka, nebolo na teba, ale na Indian-a - ak mal on 235 na 8" pri 1 atm, tak si z toho tí chytrejší odvodia, že 245ky na X" môžu podhustiť na Y atm; a ja som mu k tomu dodal, že keby to bolo na užších diskoch, tak sa dá ísť s tlakom ešte nižšie. To že to nedôjde všetkým nie je chyba Slovenskej Pošty :-D

_________________
Bežný automobil v základnej výbave.
Nóóikdyž.. :smt077


Pia, 09.10.2015, 15:04
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 25.11.2013, 8:17
Príspevky: 351
Bydlisko: Lučenecko
Odpoveď s citáciou
Ono to máš ťažké s radami. Ľudia si často pýtajú radu nie pre to, aby si ju vypočuli, ale aby im tí druhí potvrdili ich (a často aj mylnú) predstavu. :smt017

_________________
Nikdy sa nevzdávaj!
Toyota LC 95 3,4 V6 leštenka
Ex. Mitsubishi Pajero II 3,5 V6
Ex. Jeep Grand Cherokee WG stock
Ex. Subaru Forester MY 2007 IM
Ex. TLC 90 +2" Ultimate suspension
Ex. THilux +2" OME


Pia, 09.10.2015, 16:02
Profil
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 22.10.2014, 10:44
Príspevky: 54
Bydlisko: Nové Zámky
Odpoveď s citáciou
Ale vážne, MoostanQue máš nejaké komplexie že zase poučuješ niekoho? To čo si tu napísal nič nemá spoločné s položenou otázkou. Ak máš nutkanie rozširovať svoje názory tak si založ blog, určite by sa to dalo aj vrámci fóra.

Bola položená otázka či má s tým niekto skúsenosti. Keďže nenapísal si nič k veci, len všeobecný pokec (čo mimochodom vôbec nepomohlo) tak posudzujem že nevieš ako sa má podhusťovať. Neviem ako by sa ti páčilo keby si sa opýtal niekoho na cestu v meste a ten by ti vysvetloval že aké bolo počasie...

Mimochodom na ohľadom podhustenia je pár (nazoaj) užitočných rád na iných fôrach, v prípade záujmu odorúčam prečítať, je tam veľa názorov pro aj kontra:

http://www.fourwheeler.com/how-to/154-1 ... -pressure/

https://jeepwithkids.wordpress.com/2014 ... -pressure/

_________________
Disco ´97. 300tdi
www.profimotor.sk


Pia, 09.10.2015, 16:12
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 16.03.2009, 1:26
Príspevky: 2391
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
2Frili
No, ja si myslím, že to čo napísal MoostanQue má hlavu aj pätu. Čísla ktoré dal celkom sedia.
A tebe sa poradiť veľmi nedá, lebo si nenapísal potrebné informácie - napríklad šírku disku...

Škoda, že nestíham NR, možno by si viac videl naživo.

Pri poslednej akcii Turiec Trophy som prvý raz skúšal Toyo MT 255/85R16 na diskoch Nissan 8x16" v ťažkom teréne a po pol dni postupného skúšania som došiel na tlak 0,7 až 0,8 a gumy šli v poriadku.

_________________
Jenki

Patrol GR (Y61) 2,8 TD6 Wagon, Family Off Road Edition
Subaru Outback 3,6 H6, SUV Edition
Pajerko II, 3,5 V6 automat, SWB, Off Road Edition - predané


Pia, 09.10.2015, 17:49
Profil
Začínajúci koumák

Registrovaný: Štv, 08.05.2014, 21:10
Príspevky: 119
Bydlisko: Tvrdošín
Odpoveď s citáciou
všetko čo napísal MoostanQue je správne, však si na diskusnom fóre, tak čo čakáš. Len podľa rozmeru pneu ti nikto nenapíše, ako môžeš podhustiť.

_________________
Mitsubishi Pajero stále vo vývoji

00 421 948 529 882


Pia, 09.10.2015, 19:59
Profil
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 22.10.2014, 10:44
Príspevky: 54
Bydlisko: Nové Zámky
Odpoveď s citáciou
Tomas.Z píše:
všetko čo napísal MoostanQue je správne, však si na diskusnom fóre, tak čo čakáš. Len podľa rozmeru pneu ti nikto nenapíše, ako môžeš podhustiť.


Vážne? otázka bola že či niekto už skúšal podhustiť s dušou a že do akej miery.... ak máš tam od neho odoveď pošli mi v SS, lebo nejako som to tam nenašiel.

Keď už sme pri tej logike MoostanQue:
Je jasné že gumu s dušou nie je dobré tak podhustiť ako rovnakú gumu bez duše. Preto logicky menej podhustenú gumu dám dozadu, tam chcem mať max trakciu. To že mať dušu v predu nie je ideálne riešenie som vedel dávno, ale na konci sezóny pred sviatkami nebudem kupovať sadu gúm aby som nato mesiace len pozeral ako v tom stoja peniaze.

Každému kdo poradí som vďačný, a vážim si aj kritiku. Ale nemám rád keď niekto mudruje o niečom o čom vôbec nepadla ani reč.

_________________
Disco ´97. 300tdi
www.profimotor.sk


Pia, 09.10.2015, 20:20
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 24.03.2008, 14:40
Príspevky: 2320
Bydlisko: Sliač
Odpoveď s citáciou
Chalani, ktori maju z nejakych dovodov vlozene duse pokial viem, nejaky problem s podfukovanim nemaju, kludne davaju okolo 1 aj menej

_________________
http://www.4x4offroad.sk
Rasto
Nissan Patrol Y60 TD 4,2T, Silverstone Extreme 35'', Ironman, 2x Superwinch EP9
ex.Nissan Patrol 3.0 DTi, Silverstone 35'', Ironman C foam cell, Superwinch Talon


Pia, 09.10.2015, 21:55
Profil
Mašinista
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 19.12.2006, 4:39
Príspevky: 1112
Odpoveď s citáciou
Srdečná vďaka za informácie, ja si rád prečítam rady internetových teoretikov.
A aspoň si sa pochválil, že vieš trochu anglicky.

Ovšem aj tak ti nikto nenapíše, že toľko a toľko je bezpečná hranica, pretože je to silne závislé na spúste faktorov a na ich vzájomnej kombinácii. Môže ti nanajvýš napísať, ja som mal tolko a tolko na takomto aute/náklade/podmienkach a bolo to dobre/zle, ale nie nejaké všeobecné doporučenie, pretože to proste neexistuje.
Nenapísal si ani aké auto (ok, dedkujem že diskovera), ani ako naložené (asi jeden až dva kusy, ale ja nie som Pýthia woe, aby som sa musel zložito dovtipovať bez podkladov len preto, že pisateľ je osel a nevie sa vykoktať naprvýkrát), aké disky, aký terén, nič. Na xy tlaku prejdeš v pohode pať kilometrov, potom vbehneš do koľají po tatre, ktoré sú širšie ako LR, a v momente zhodíš dve gumy, pretože tie koľaje ti ich proste stiahnu z disku - tak je to dosť alebo málo? Videl som ako kolega zrazil z disku gumu nafúkanú na plný tlak, tak koľko je tá hranica? Ideálny tlak sa môže meniť ob 10 metrov, takže by si mohol prestať vrieskať, prijať fakt, že sa fórum netočí len okolo teba, a neposrať sa pokaždé, keď ti niekto neodpovie podľa tvojej predstavy.

Tej gume je z krátkodobého hľadiska šumafuk, esli je v nej duša. Ale zaprvé, ak pretočíš bezdušovú, tak nanajvýš prídeš o vzduch, čo sa dá na mieste riešiť; u dušovej utrhneš ventil a je vymalováno. A zadruhé, pri vačšom podfúknutí pod patky leze bordel, a ten ti vo finále tú dušu predre. A to nemám vyčítané v bezpečí obývačky, ale odmrznuté vonku, keď sme tie gumy z jcbčka zhadzovali a umývali.

To, či ty máš pred vianocami na novú gumu alebo nie, fakt nejdem riešiť, čo je mňa do toho.

Citácia:
Je jasné že gumu s dušou nie je dobré tak podhustiť ako rovnakú gumu bez duše. Preto logicky menej podhustenú gumu dám dozadu, tam chcem mať max trakciu.
Menej nafúkanú, si myslel. ALe mne to zase také jasné nie je (prečo by sa guma s dušou mala podhusťovať menej ako bezdušová), takže by si to mohol nám neznalým vysvetliť, reku že by sme neumreli sprostí.

Ale na to, že z 30 príspevkov máš 27 vatu a zvyšné 3 zbleby ako o tých reťaziach vo vedľajšom vlákne, tak si oprsklý jak nádražný holub, v čom ti teda prajem veľa ďalších úspechov :-D

_________________
Bežný automobil v základnej výbave.
Nóóikdyž.. :smt077


Sob, 10.10.2015, 0:15
Profil
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 22.10.2014, 10:44
Príspevky: 54
Bydlisko: Nové Zámky
Odpoveď s citáciou
MoostanQue píše:
neposrať sa pokaždé, keď ti niekto neodpovie podľa tvojej predstavy.


:smt133 kto je teraz "posratý" z tých odpovedí? Ty tu bojuješ s veterným mlynmy od kedy som poukázal na fakt že si neodpovedal na konkrétnú otázku :-D. Asi si typ čo za každú cenu chce mať posledné slovo :smt014.

Ten tvôj komment na počet príspevkov sa mi zdá ako prístup malého chlapečka zo škôlky, musí byť po jeho, lebo on tam bol prvý a on je ten čo najviac kričí :smt126.

Z takých trollov ako ty mám vždy radosť. Díky za tie príspevky, neskutočne som sa natom pobavil :smt126 , vždy ma fascinuje verbálné karate anonymných polyhystrov.

Ešte raz vďaka každému za rady, vyskúšáme, preveríme :smt162.

_________________
Disco ´97. 300tdi
www.profimotor.sk


Sob, 10.10.2015, 3:52
Profil
Mašinista
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 19.12.2006, 4:39
Príspevky: 1112
Odpoveď s citáciou
Frili píše:
... Asi si typ čo za každú cenu chce mať posledné slovo :smt014.


No to musím, to musím :smt151

Ja som teda človek tolerantný, ale aby mi niekto odporoval tak to neznášam :smt140

:smt033

_________________
Bežný automobil v základnej výbave.
Nóóikdyž.. :smt077


Sob, 10.10.2015, 4:15
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 14 ] 

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron