Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Pia, 29.03.2024, 8:33
Dnes je piatok 29. marca 2024, meniny má Miroslav a zajtra Vieroslava




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 11 ] 
 Nabijacka 12/24V - 7,4V 
Autor Správa
Mašinista
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 19.12.2006, 4:39
Príspevky: 1112
Odpoveď s citáciou
Jo

Potreboval by som autonabíjačku na 7,4V LiOnku (pičus do zapalovača s chvostíkom, ale taký, čo si ureguluje napatie aby neprekročilo cca 8,4V); konektor na konci nie je dôležitý, ten preletujem.
Nevie niekto z čoho by to pasovalo?


Ned, 29.11.2015, 16:22
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 11.09.2012, 15:10
Príspevky: 514
Bydlisko: Ružomberok
Odpoveď s citáciou
nabjacka modelarska, z ciny za par € a je na 12V.. mozes nou nabijat lion,lipol,pB adt adt ...


Ned, 29.11.2015, 16:24
Profil ICQ
Mašinista
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 19.12.2006, 4:39
Príspevky: 1112
Odpoveď s citáciou
Nejaký link?

Ale ak myslíme to, čo som vygúglil ako modelársku nabíjačku, tak té monštrum - ja bych rád niečo ako klasická nabíjačka na telef=on do auta, ale na nabíjanie 7,4v LiOnky.

Nemá nejaký telefón/ipad/tablet/čojaviemčo 7,4v baterku?
A nemuselo by to stáť majetek, bo ich potrebujem 4


Ned, 29.11.2015, 17:46
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Uto, 17.04.2012, 18:31
Príspevky: 2593
Bydlisko: Vychod
Odpoveď s citáciou
otvor bazos a hladaj alebo nabehni do bazaru a pytaj si nabijacky do tabletov alebo notebookov-vacsinou ich tam maju dost


Ned, 29.11.2015, 18:57
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Ak len potrebujes zrazit palubnych 12-14V na 8V, v principe ti staci chvostik + patricne dimenzovany rezistor, ktory to zrazi na tolko, kolko treba + ustoji pozadovane odberane Ampere ... To sa da vypocitat v roznych tabulkach na internete, alebo ti poradi elektrotechnik ci priamo v predajni s elektrosuciastkami.
Nakolko je viac-menej vsetko usposobene na 5 alebo 12V, isiel by som asi touto cestou.

Alternativne by si mohol skusit pomerat starsie nabijacky mobilnych telefonov, kolko davaju na vystupe.
(rozne nokie, ericsony, samsungy ...)

kalkulacka napr. tu
http://elektrolab.wz.cz/?elektronika=vy ... istoru_led

S hotovou velkostou rezistora nabehni do obchodu ... Co je podstatne (aspon tak hovoria moje chabe vedomosti), podstatne je povedat obsluhe, aj aku zataz ma rezistor zvladnut ... (t.j. aby si ho neupiekol pri odbere). (teda mal by si vediet, kolko zariadenie potrebuje/berie pri prevadzke v amperoch. Ak nevies, radsej by som to naddimenzoval. Alebo vycitaj/pomeraj na nabijakcke 230V ak mas k tej lionke).

PRi samo-domo vyrobe sa bavime o par eurach za konektory do zapalovaca + lubovolne dlhe 2-linky (patricneho priemeru ! ) + rezistory + koncovky ...

Zaklad asi bude zistit odber. Taka nabijacka baterky do vrtacky moze mat uplne iny odber ako nejaky tablet ...

Pri odbere do 1, resp. 2 A, by sa dalo ist do niecoho takehoto, ak je v tvojom financnom rozsahu .. (je tam 7.5V nastavitelnych)
https://www.alza.cz/hama-autoadapter-12 ... d=18849957
https://www.alza.cz/hama-autoadapter-12 ... d=18849957


Ned, 29.11.2015, 19:32
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 11.09.2012, 15:10
Príspevky: 514
Bydlisko: Ružomberok
Odpoveď s citáciou
on pise ze potrebuje nabit 7.4V lionku, teda ak som spravne pochopil.. ale aspon ze lionku ta nema take pecky ako lipolka ked rachne :D


Ned, 29.11.2015, 19:41
Profil ICQ
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
No ..ved na to mu zdroj ako taky uplne staci ... nabijanie uz riadi samotne zariadenie ...


Ned, 29.11.2015, 19:46
Profil
Mašinista
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 19.12.2006, 4:39
Príspevky: 1112
Odpoveď s citáciou
No Baofengy (vysielačky) potrebujem nabíjať - LiOn, 7,4V 3800mAh

Origo je k nim adaptér 220 - 10 V, ktorý krmí kolísku (hniezdo) - to tých 10V zráža na 8,4V.

Ale v aute je kolíska nepraktická, tak zháňam niečo čo by šlo pripojiť napriamo k baterke. Baterka má konektor na pripojenie, ale esli je za ním niečo čo to napatie zráža neviem (nemám moc chuť rozštiepať novú baterku), ale skôr neni ako ano.
Na ebayi je tri prdele nabíjačiek k Baofengu, nejaké som zakúpil, a dávajú 12 resp. 24 voltov, rozobral som a vnútri je to bez hanby natvrdo prepojené. Pri pokuse to nejak nabíjalo, ale mám obavy mať pripojenú 7,4v baterku na 12V, na 24 som to radšej neskúšal.

Finder: ja som v slaboprúde neuveriteľná lama, sa obávam; tak sa snažím zistiť či niekto takú vec nevyrába. A radšej by som mal spínaný zdroj s 8,4v výstupom, ako len rezistor, aby som to mohol pchať do 12 aj 24v.


Ned, 29.11.2015, 20:37
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Ak sa nebojis, skus ten HAma adapter (+/- 0.1V oproti pozadovanemu).
Alebo si zbastli to, co navrhujem, je to tak primitivne, ze az na vyber rezistora, tam nie je co pokazit ...

Obrazok nizsie je len na ukazku. V tomto pripade je zapojeny tak, ze medzi + a - je este zapojeny rezistor + dioda ako indikacia (cize zrazis 12V na asi 1.3V).
Ty to nezapojis medzi + a -, ale medzi + pol zapalovaca a + vodic. ("predlzis kabel")

Obrázok

Sorry, za moje carbanice, ale asi je to pochopitelne.
Obrázok

Kalkulacka v predchadzajucom prispevku ti povie, aky rezistor potrebujes, nabehnes do obchodu, a hura pajkovat.

K dualnemu zapojeniu.
Neviem ako by to riesil elektrotechnik, ja by som laicky zapojil 2 adaptery paralelne, a oznacil si ich (12, 12V).
PRincip rovnaky, rozdiel v pouzitom rezistore vnutri kazdeho z nich.

Obrázok

Samozrejme vyssie uvedene riesenie nie je problem spravit viac esteticky, kde na samotny adapter zbaslis bud koliskovy alebo supaci prepinac, ktory vnutri prepne + vetvu cez jeden ci druhy rezistor.

Obrázok

Obrázok

SChemy sa netreba drzat uplne, pri koliskovom prepinaci, vecsinou stredny byva spolocny, a krajne solo.
(cize cerveny mal u mna byt v strede, ale na pochopenie to staci).

Obrázok


Pon, 30.11.2015, 15:10
Profil
koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 06.10.2006, 9:35
Príspevky: 4310
Bydlisko: ZA
Odpoveď s citáciou
síce to pôvodne bolo o motorovej píle, ale nabíjať Li-ion baterku kvázi "konštantným" napätím zrazeným cez nejaký rezistor je pikačovina.
Na to aby si zodpovedne a bezpečne nabil Li-Ion baterku potrebuješ nabíjať konštantným napätím (nominálnym) a aj konštantný prúdom (menším ako nominál - povedzme 750ma až 1A) a zároveň tieto parametre sledovať a tak ako sa baterka dobíja ta prúd postupne znižovať na cca 1/10 počiatočného prúdu.
Ak to nedodržíš, tak sa môže stať kadečo. od zničenia baterky až po big-bada-bum

len tak narýchlo že prečo nie chvostík s odporom
1. palubná sieť v aute kolíše od 11,5 do 14,5V
2. 3,8Ah pri 7,2V nie je úplne málo, takže ten zrážačí odpor by musel byť celkom slušné kúrenie
3. nemáš ako stabilizovať prúd ani napätie lebo nemáš spätnú väzbu

takže máš možnosť buď nejakú nabíjačku zbastliť
napríklad toto : http://shdesigns.org/pdf/lionchg2.pdf

alebo za pár šušňov kúpiť hotovú - napríklad tu
http://www.batteryspace.com/smartcharge ... packs.aspx

- sú tam aj moduly na zabudovanie
http://www.batteryspace.com/Internal-Sm ... ttery.aspx


alebo aj hotové nabíjačky
http://www.batteryspace.com/Smart-DC-Ch ... -Pack.aspx

_________________
www.facebook.com/jeepparts , www.jeepparts.sk , www.spinsro.sk


Pon, 30.11.2015, 16:06
Profil WWW
Mašinista
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 19.12.2006, 4:39
Príspevky: 1112
Odpoveď s citáciou
Anóó

To posledné potrebujem

Ešte keby to vedelo ísť aj z 24V (technicky to pri spínanom zdroji nie je problém)
1A je teda dosť dosť, by mi stačilo aj 400mA, toto je skôr rýchlonabíjačka, ale fungovať to bude


Pon, 30.11.2015, 17:40
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 11 ] 

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: