Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Štv, 28.03.2024, 18:44
Dnes je štvrtok 28. marca 2024, meniny má Sona a zajtra Miroslav




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 41 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
 Agzat - elektrika 
Autor Správa
OFFROAD Expert

Registrovaný: Uto, 17.04.2012, 18:31
Príspevky: 2593
Bydlisko: Vychod
Odpoveď s citáciou
Ale na zaciatku pisal,ze ,,od dynama,, a dynamo dava jednosmerny prud nie :) ina vec je altik s reglerom a diodovym mostikom


Uto, 29.03.2016, 12:58
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Ned, 21.10.2007, 18:48
Príspevky: 2482
Bydlisko: LIPT.MIKULAS
Odpoveď s citáciou
Ale ved tam nakreslil jasne zapojenie magneta,nie altika s reglerom,ani so skratovacim tyristorom,ani dynama.Dynamo to mozno nazval len zo zvyku....neviem si predstavit,zeby na agzat dali altik s reglerom a baterkou,prevysujuci cenou ostatok stroja :-D .Tamta schema vypada byt podobna babete,ale princip je rovnaky aj na malych motorkach.Akurat tam napetove spicky zo svetelnych cievok skratuju tyristorom na kostru,aby neprebijalo baterku.


Uto, 29.03.2016, 13:11
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Ned, 21.10.2007, 18:48
Príspevky: 2482
Bydlisko: LIPT.MIKULAS
Odpoveď s citáciou
.


Uto, 29.03.2016, 13:32
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Uto, 17.04.2012, 18:31
Príspevky: 2593
Bydlisko: Vychod
Odpoveď s citáciou
Ale schemy pisal,ze ma asi 3 s roznym zapojenim,ze bral som tu schemu s rezervou :) a clovek nikdy nevie ci do toho predtym nesupal neaky ,,majster,, ja som mal na,, horskej,, kosacke tiez magneto vymenene z neakej ruskej elektrocentraly ,ze co ,,dum dal,, :-D a potom,zeby sa clovek z toho vysomaril


Uto, 29.03.2016, 13:38
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
http://www.jawamania.info/poradna/detai ... onid=47633
Klasický magneto (podkova) je jenom na jiskru k motoru, neumí svítit.

Ok, beriem s rezervou ... Ked ten pol nazvali svetelny, tak asi ho tak konstruovali ...
Otazne je, ci ma svieti napriamo, alebo este s nejakym bazmekom (usmernovac ... ?)

diky, poobede idem skusat ...


Uto, 29.03.2016, 14:13
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Ned, 21.10.2007, 18:48
Príspevky: 2482
Bydlisko: LIPT.MIKULAS
Odpoveď s citáciou
Neviem preco by magneto nemalo umet svitit :D .
On to ten clovek myslel asi uplne prve magneta,ked auta svietili petrolejkami,ci acetylenkami a klasicke ziarovky neboli.Takze nebolo treba svetelnu cievku.Ked zacali vyrabat ziarovky,nebolo nic jednoduhsie,ako do magneta vlozit este jednu cievku,pre napajanie ziarovky.Potom tam pribudli startery,bolo treba baterku,takze bolo treba dynamo....
Finder,preco by si chcel prud pre ziarovku usmernovat?Ved ziarovka,co ti svieti v dielni nevie,ci je napajana striedavym,alebo jednosmernym prudom :wink: .


Uto, 29.03.2016, 17:14
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Ha ... no ... takze:
1. Striedave napetie - uspech ... 16V volnobeh az do 30 pri vysokych otackach.
2. Ziarovka musi svietit - to som si myslel aj ja ..
dal som 12V 21W z auta ..a hovno-hovno zlata rybka ... Az pri tych vysokych otackach sa vlakno rozhavilo na oranzovo, ale nerosvietilo
.. A vcul babo rad ...
Normalne rozmyslam, ci to nejak usmernit, alebo co ...

A k tej scheme - fakt som dnes mal v ruke 2 origo prirucky, a cuduj sa svete, jedna na 6V , jedna na 12V. (ale typovo ine, aj ked konstrukcne velmi podobne motori).

Este ma napadlo - ze by tych 21W bolo vela, a treba nico slabsie ?
Tie somar som mohol skusit ziarovku na 5W, ale netrklo ma to ...


Uto, 29.03.2016, 19:38
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Uto, 17.04.2012, 18:31
Príspevky: 2593
Bydlisko: Vychod
Odpoveď s citáciou
To vyzera na fakt nizky vykon toho magneta ked sa ziarovka len nazhavi :smt139 a ked to usmernis tak to bude len jednosmerne napatie ale vykon magneta nezmenis a aj keby si to usmernil tak este by ti trebalo maly regler -to je sica lacna zalezitost ale len by si ureguloval napatie na urcitu hodnotu a nic viac ked tak nad tym rozmyslam . Inak to si na taky agzat naco chcel davat tie svetla alebo svetlo? -chces s tym tahat drevo z hory a v neskorym prichodom vecer prisvietit? ci Ako? to uz radsej celovku na hlave alebo diodove svetlo z bycikla s baterkou pripevnit na ten agzat by bolo asi jednoduchsie :smt139


Uto, 29.03.2016, 20:04
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Hej, tiez si kladiem rovnaku odpoved, ze asi slaby vykon .. Skusim slabsiu ziarovku ... Rozmyslal som v krajnom pripade, tam flaknut nejaky patricny odpor a vysoko svietivu LED ...

Uz sa mi stalo, ze som sa trepal s tymto zazrakom v zime, (kedy je tma skoro), a je to cista vrazda, ak sa mas vtrepat na cestu 3. triedy, byt aj len par desiatok metrov ...

Celovoka je riesenie, ale toto je viac profi :-D

Niektore novsie Agzaty maju svetlo vstavane v nadrzi, a svietia, takze nejak to maju vyriesenie (aj ked mozno sa bavime uz o inej elekrike, a miesam hrusky s jablkami).

No nic, uz vieme, ze to ma voltaz, tak budem hladat riesenie, ako to donutit svietit.


Uto, 29.03.2016, 20:29
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Ned, 21.10.2007, 18:48
Príspevky: 2482
Bydlisko: LIPT.MIKULAS
Odpoveď s citáciou
A co tak skusit merat pod zatazenim ziarovkou,kolko namerias voltov?Mozno to mas 6V zapojenie a 12tku ziarovku ti preto nerozsvieti.To vyssie napetie nech ta nemyli,to ti merak meria aj spicky a zakmity...hlavne je napetie v zatazeni
Usmernenim dokazes len to,ze ti to bude svietit este slabsie-ubytok napetia na usmernovaci,jedine,zeby si za mostik dal daky elektrolyt.Ten by mohol napetie podvihnut,ale mohol by ho pri vysokych tockach dvihat zase moc.Meraj to napetie,ked mas pripojenu ziarovku,ci tam nebudes mat len 6V.Pripadne to zmeraj v skrate,kolko amper to da,ak mozes merakom merat aj striedavy prud.Par sekund to vydrzi a nic sa nestane,ale budes sa mat od coho odrazit.


Uto, 29.03.2016, 20:41
Profil
Mašinista
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 19.12.2006, 4:39
Príspevky: 1112
Odpoveď s citáciou
Hlavne by som tam vyskúšal 6V žiarovku najprv.
(edit: teda, nie slabšiu 12V, ale hlavne na nižšie napätie, keď 12tku ledva nažhaví tak je to zejme staršia verzia so 6V)

Čo to vlastne má osvetľovať? Jedna obryska? Dve? 4? Aj nejaké svetlo dopredu?

_________________
Bežný automobil v základnej výbave.
Nóóikdyž.. :smt077


Naposledy upravil MoostanQue dňa Uto, 29.03.2016, 21:19, celkovo upravené 1



Uto, 29.03.2016, 20:57
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Primarne predne svetlo, sekundarne (ak to zvladne) tak aj dve zadne.
Zacinam sa pohravat s myslienkou, ze nejaky rozumny pidi-mini akumulator, a vykonove LED ..A raz za cas nabit ...
Ked bude cas, zajdem do predajne, ako to maju riesene v sucasnosti ...
Pozeram, ze s tym bojuju viaceri, asi to nebude len tak ..
1W LEDka by mala (mohla) byt asi ako 20W ziarovka ? Takze nejaky 1Ah aku = 16h ?
Z principu ma laka to fabricke riesenie, ale asi to poleze do penez ...


Uto, 29.03.2016, 21:18
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 12.10.2006, 20:37
Príspevky: 3267
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
finder píše:
dal som 12V 21W z auta ..a hovno-hovno zlata rybka

To ti neutiahne,do babety idu 6 voltove,cim menej vatov,tym viac svieti.

_________________
Patrol GR, kde neprejdem tam pretiahnem!!!


Uto, 29.03.2016, 21:21
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Ned, 21.10.2007, 18:48
Príspevky: 2482
Bydlisko: LIPT.MIKULAS
Odpoveď s citáciou
Preto som napisal,ze treba merat v zatazi.Kolko voltov sa nameria,tolkovoltova ziarovka tam musi ist.Ked sa zmeria aj prud,co dava v skrate,bude hned vediet,aj kolko watove ziarovky to utiahne.Ale ak je babeta na 6V,tak toto bude tak isto.Tazko by robili viac typov,ked uz mali cievky navinute.


Uto, 29.03.2016, 21:40
Profil
Koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 03.01.2013, 20:58
Príspevky: 173
Bydlisko: Bytča
Odpoveď s citáciou
Chlape ja tam mam zapojenu hmlovku z auta 12V H3 neviem kolko Wat ale svieti to luxusne :D

akurát som musel zmotať 2 napaťové káble ako napájanie a kostru beriem z konštrukcie.

môžem ti kuknuť ktoré farby som to spájal ale až zajtra...

Popripade ti ešte ofotim ako je zapojena babeta. MA rovnakú elektriku ako agzat.

_________________
Nissan DoubleCab 2,5D 205/80 R16


Uto, 29.03.2016, 22:25
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 41 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: