Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Uto, 16.04.2024, 23:39
Dnes je utorok 16. apríla 2024, meniny má Dana, Danica a zajtra Rudolf




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 50 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
 Syntetické lano 
Autor Správa
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 12.11.2012, 15:39
Príspevky: 911
Bydlisko: Vranov nad Toplou
Odpoveď s citáciou
Jenki zaplietam to na 40-50 cm na jednu aj druhu stranu ale to presitie je taka istota asi. mne pride ten spoj ktory robim silnejsi ako samotne lano...

_________________
Toyota Land Cruiser LJ70


Štv, 30.11.2017, 16:21
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 16.03.2009, 1:26
Príspevky: 2391
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
zmeriam ti "predpísanú dĺžku" zápletu a hodím sem.
Lano sa do zápletu musí postupne zarezať do špičky (podľa predpisu) , inak je to celé na ... hrubé.
Prešitie je len istota, keď je lano voľné, aby sa náhodou neposunul ten samosvorný koreň. Prešitie je veľmi voľné.

_________________
Jenki

Patrol GR (Y61) 2,8 TD6 Wagon, Family Off Road Edition
Subaru Outback 3,6 H6, SUV Edition
Pajerko II, 3,5 V6 automat, SWB, Off Road Edition - predané


Štv, 30.11.2017, 17:42
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 13:24
Príspevky: 1209
Bydlisko: Ráztočno - PD
Odpoveď s citáciou
syntetické lano je z materiálu UHMWPE - Ultra-high-molecular-weight polyethylene. Dynema a pod sú len obchodné názvy vlákna. Materiál je v podstate stále rovnaký od akéhokoľvek výrobcu, rozieľ je len v štruktúre pletenia a počte a hrúbke vlákien. UHMWPE je materiál odolný voči väčšine chemickým látkam a soľ mu nevadí ani UV žiarenie. Jediné čo to lano potrebuje je vymiť čistou vodou blato a iné nečistoty, ktoré by ho mohli mechanicky poškodzovať. Ten spray na ošetrenie bude viac - menej len obchodný trik, nevravím, že je to zlé, ale v podstate je to zbytočné. Prirovnal by som ho k ošetrujúcemu prípravku na pneumatiky, taktiež sa dá povedať, že pneumatikám prospeje, ale kto ho bežne používa?

https://en.wikipedia.org/wiki/Ultra-high-molecular-weight_polyethylene

_________________
Ludia požadujú aby ich život mal nejaký zmysel, život má presne toľko zmyslov, koľko sme ochotný doň vložiť. H. Hesse


Štv, 30.11.2017, 17:57
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 16.03.2009, 1:26
Príspevky: 2391
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
No, ja rozdiel na tých lanách vidím.
To neošetrené sa podstatne viac strapká, napríklad. Vyzerá 2x také staré ako to ošetrované. Ale odmerať to exaktne neviem, takže zostanem ja len pri tej praxi, ktorá sa mi osvedčila. Teraz, na začiatku zimy, striekam.

_________________
Jenki

Patrol GR (Y61) 2,8 TD6 Wagon, Family Off Road Edition
Subaru Outback 3,6 H6, SUV Edition
Pajerko II, 3,5 V6 automat, SWB, Off Road Edition - predané


Štv, 30.11.2017, 18:01
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 05.04.2013, 17:43
Príspevky: 1580
Bydlisko: Čierny Balog (Brezno)
Odpoveď s citáciou
ja mam moje na trole cca 2 roky a roztrhol som hol tento rok v tisovci 3x na poslednych 2metroch lana
dost som tahal drevo v lete tak to tam bolo ccelkom slusne zodrate inak zatial max spokojnost
osetrovanie no na rovinu raz som ho vyplachal v cistej vode po tisovci

_________________
PREDAJ POUZITYCH ND NISSAN PATROL Y60
0915 526 286
Nissan Patrol GR Y61 2.8 TD troska podvihnute, Maxxis CC 37x12.5, navijaky, pevnostaky, zahradka, CB, lana, sekera a vsetko ostatne
EX:Opel Frontera 2.4i, Navijak 5,5t, MT31x10,5


Štv, 30.11.2017, 18:18
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:19
Príspevky: 1872
Bydlisko: Východ pri KE
Odpoveď s citáciou
... po tohtorocnej UA som dospel k vymene stareho lana DYNATEC za nove AmsteelBlue.


Prílohy:
20170902_102827b.jpg
20170902_102827b.jpg [ 111.7 KiB | Zobrazené 5902 krát ]

_________________
Ak mozem vytiahnem....potiahnem.
Pia, 01.12.2017, 12:06
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 11.10.2006, 22:19
Príspevky: 886
Bydlisko: Šoma - východ SR
Odpoveď s citáciou
DanoDEF píše:
... po tohtorocnej UA som dospel k vymene stareho lana DYNATEC za nove AmsteelBlue.


Tak áno potvrdzujem, po novembrovej UA aj za nás Šomiakov môžem povedať, že na UA buď poriadne lano s poriadnym navijákom, alebo portály. Kto bol na portáloch, takmer nenavijakoval, len si užíval 8-)

_________________
"Každý z nás je len taký človek, ako vníma a posudzuje iných ľudí okolo seba."
https://www.youtube.com/channel/UCI80j8 ... y0FyRKt0Xg


Pia, 01.12.2017, 12:14
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Uto, 17.04.2012, 18:31
Príspevky: 2593
Bydlisko: Vychod
Odpoveď s citáciou
A na tych portaloch kolko cm mate pod prednym diferakom ?


Pia, 01.12.2017, 14:33
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 11.10.2006, 22:19
Príspevky: 886
Bydlisko: Šoma - východ SR
Odpoveď s citáciou
No ja mam cca 38cm na 35"11,5-15. Tlak na 1atm.

_________________
"Každý z nás je len taký človek, ako vníma a posudzuje iných ľudí okolo seba."
https://www.youtube.com/channel/UCI80j8 ... y0FyRKt0Xg


Sob, 02.12.2017, 18:49
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 16.03.2009, 1:26
Príspevky: 2391
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Ad "syntetické lano-údržba"
Piatok a sobota boli pre mňa návratom do off-road minulosti. Naťahal som sa viac ako dosť, od 16:45 do 01:00, terén zasnežený cca 45-60cm snehu, poľná cesta, neskôr "výhodnejšia" skoro vrstevnicová trasa, ale žiadna špeciálka, kopcovitý profil pasienkov. Sneh mokrý, teplota postupne -6 až -9 stupňov Celzia, skur...é počasie. Neplánovaná aktivita.
Neošetrené lano mi nabralo sneh, periodicky sa pri ťahaní cez prievlak ohrieval a zase zamŕzalo, robota škoda hovoriť. Jednducho som zabudol to poondené lano na prednom navijaku ošetriť, došiel mi vtedy spray, zabudol som.
Ošetrené lano fungovalo ako nové, minimum vlhkosti, minimum namŕzania, škoda, že som ho mal len na zadnom navijaku. Sú rovnako staré, ale to predné je o hodne viac používané a teda aj "kučeravejšie".
Že sami to takto "ukáže" deň po diskusii som teda nečakal.

_________________
Jenki

Patrol GR (Y61) 2,8 TD6 Wagon, Family Off Road Edition
Subaru Outback 3,6 H6, SUV Edition
Pajerko II, 3,5 V6 automat, SWB, Off Road Edition - predané


Pon, 04.12.2017, 16:22
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 05.04.2013, 17:43
Príspevky: 1580
Bydlisko: Čierny Balog (Brezno)
Odpoveď s citáciou
podla mna tak isto na tom osetreni nieco bude
ja ked som to lano kupil bolo take mazlave dokonca to zanechavalo stopy aj na prievlaku nebolo vyslovene mastne ale daco na nom bolo a v mrazoch bolo podajnejsie

_________________
PREDAJ POUZITYCH ND NISSAN PATROL Y60
0915 526 286
Nissan Patrol GR Y61 2.8 TD troska podvihnute, Maxxis CC 37x12.5, navijaky, pevnostaky, zahradka, CB, lana, sekera a vsetko ostatne
EX:Opel Frontera 2.4i, Navijak 5,5t, MT31x10,5


Pon, 04.12.2017, 18:35
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
Spravne, nastriekanie hygrofobnym pripravkom pomaha aby sa na syntetike nedrzala vlhkost, ktora v zimnych podmienkach rada zamrza, pripadne sneh/lad. Pozor na ohrievanie syntetiky (ci uz domace recepty typu horak pod navijak - aj take som uz videl) alebo pri tahani pod uhlom, kde sa lano derie o prievlak. Syntetika (UHMWPE) neznasa vyssiu teplotu, nad 80C sa vlakna deformuju.
Ja osobne aj na ocelove aj na syntetiku (kupil som zaciatkom leta, pouzil som len par krat) pouzivam co je po ruke, naposledy (od minulej zimy) synteticku vazelinnu na retaze. (nieco taketo http://www.petuel.sk/vazelina-syntetick ... p1022.html)
Syntetika je odolna proti vsetkym moznym chemikaliam, takze nestane sa jej nic. Len som musel davat pozor ked sa na vazelinu nalepoval piesok, bolo to treba potom umyt wapkou.


Pon, 04.12.2017, 23:39
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 12.11.2011, 13:20
Príspevky: 1461
Bydlisko: B. Bystrica
Odpoveď s citáciou
Ešte otazka ma napadla ked tu tak pozeram vase spravy o hriati lana.. ndbolo by lepšie aj a syntetkku nechat rolne?

_________________
http://www.safeworks.sk - Výškové práce, Pilčícke práce, Elektroinštalácie


Uto, 05.12.2017, 7:29
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 16.03.2009, 1:26
Príspevky: 2391
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Ono to hriatie nie je také, aby si vyložene cítil že je niečo horúce, ale sneh/ľad sa rozpúšťa, preniká do lana a následne mrzne (ak lano nie je napustené). Najmä po skončení ťahania je dôležité lano normálne uložiť.Mňa vytrestala zábudlivosť, došiel mi spray a tak som si povedal, nabudúce.
Rolne sú najmä pri náročnom ťahaní/vyprosťovaní rizikové, lano a silou niekoľkých ton pretlačí do rohu medzi ne a poškodíš ho.
Inak sa tak na rolniach chová aj staršie oceľové lano, okrem valcovaného, preto na oceľ niektorí používajú liatinový prievlak. Sklz liatiny pri tejto rýchlosti pohybu funguje rovnako.

_________________
Jenki

Patrol GR (Y61) 2,8 TD6 Wagon, Family Off Road Edition
Subaru Outback 3,6 H6, SUV Edition
Pajerko II, 3,5 V6 automat, SWB, Off Road Edition - predané


Uto, 05.12.2017, 9:47
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
andrej190 píše:
Ešte otazka ma napadla ked tu tak pozeram vase spravy o hriati lana.. ndbolo by lepšie aj a syntetkku nechat rolne?


Podla mna je lepsia rolna ako prievlak aj pre syntetiku, ale ako Jenki pise, problemom su rohy rolne, kde je medzera kam sa lano da zaseknut. Osobne sa mi to ale este este nestalo, aj ked teda navijaky pouzivam par krat do roka. Ja osobne mam vpredu aj vzadu navijak, vpredu mam syntetiku, vzadu ocel, na oboch som nechal rolne, len vpredu som rolnu troska upravil tym ze som tam strcil pod bocnu rolnu podlozku aby nebola medzi nimi medzera. A ked idem tahat alebo v ramci udrzby nastriekam na rolne tu istu vazelinu co mam na lano (to iste mimochodom aj na hi-lift, prve co s nim spravim ked idem zdvihat, je ze ho premazem), ale to riziko zaseknutia lana do rohu tu je, pri prievlaku to nehrozi. ono syntetika ma maly koeficient smykoveho trenia a hlinik je makky, takze sa pri prievlaku lano neoderie az tak ako sa oderie na kamenoch alebo ostrejsich predmetoch (staci betonovy roh 90stupnov a ten syntetiku spolahlivo prereze, ocel nie, takze pozor na taky napad ze zalozit lano okolo nejakeho balvanu ako kotvu - treba mat na to bud ocelove lano alebo gurtnu) ale aj tak mi ta predstava brusenia hlinika do lana nejde pod zuby, tak radsej rolne.

Mimochodom, nemate nejaky zdroj co by predaval vyradene zeriavnicke gurtne par tonove? uz by sa mi nejake nahradne zisli a skoda penazi za predrazene nove, nosnost aspon 4-5 ton, dlzka aspon 3-5m.


Uto, 05.12.2017, 12:08
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 50 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: