Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Štv, 28.03.2024, 21:13
Dnes je štvrtok 28. marca 2024, meniny má Sona a zajtra Miroslav




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 19 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
 Pomôcka na vyprostenie z blata. 
Autor Správa
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 19.02.2015, 19:52
Príspevky: 17
Bydlisko: Žilina / Makov
Odpoveď s citáciou
Zdravím.

Mám Dustra 4x2 čo mi vzhľadom na moje potreby stačí. S jedinou výnimkou. Občas potrebujem prejsť cez poctivo mokrú a bahnitú cestu. Pri správnom sústredení a technike ju prejdem ale už sa mi stalo, že som tam zapadol a musel ma kamarát s 4x4 vytiahnuť. Jedným z dôvodom, prečo som tam ostal boli pneumatiky ale kvôli tým niekoľkým cestám za rok kedy je cesta doslova premočená sa mi neoplatí kupovať teréne. Preto zvažujem kúpu reťazí alebo nejakej vhodnej pomôcky ako výjazdové pásy či lyžiny, ktoré by som v prípade zapadnutia použil. Pri reťaziach som ale nie moc presvedčený či zaberú aj v blate a s pásmy nemám žiadne skúsenosti. Preto sa obraciam na Vás čo máte s blatom čo to zažité a dúfam, že sa tu nájde niekto, kto by mi vedel rozumne poradiť čo by bolo pre mňa vhodné.

Ďakujem

_________________
Čumil začiatočník, ktorý prijme každú radu :-)


Pon, 05.10.2020, 20:55
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Uto, 17.04.2012, 18:31
Príspevky: 2593
Bydlisko: Vychod
Odpoveď s citáciou
Snehove retaze -take obycajne z benzinky do 100eur v blate s najvacsou pravdepodobnostou potrhas a kvalitne budu stat ako druha sada terennych pneumatik a si na tom istom :-D Ked zapadnes len na urcitom useku,ze nie niekolko desiatok metrov neprejazdna cesta tak kup hupcuk s ocelovym lankom za 30eur + neake sekle a 2x gurtne-dlhsiu a kratsiu a hod to do neakej krabice a mas to poriesene :-) Len keby ten kufor v tom dustery bol trochu vacsi :smt017


Uto, 06.10.2020, 0:35
Profil
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 19.02.2015, 19:52
Príspevky: 17
Bydlisko: Žilina / Makov
Odpoveď s citáciou
Toto je určite jedna z možností, ktorá by pomohla na danej ceste a v miestach, kde sú v blízkosti pevné stromy. Lenže občas chodím aj iné cesty, kde sú úseky čisto cez pole a tam by som nemal o čo gurtnu pripútať. Čo sa týka lepších reťazí som si vedomí, že keď chcem niečo poctivé tak to má svoju cenu ale neviem akú účinnosť majú v blate. Na internete sú aj isté vyprošťovacie pásy, ktoré vytvoria akýsi schodik na kolese nejdem tu riešiť ich kvalitu viem, že sa rýchlo lámu alebo trhajú . Ale nápad mi to pripadá celkom dobrý, Ale keďže som nikde kvalitné nenašiel predpokladám, že teória dobrá ale prax ukázala niečo iné.

_________________
Čumil začiatočník, ktorý prijme každú radu :-)


Uto, 06.10.2020, 7:03
Profil
Učeň

Registrovaný: Pia, 07.12.2018, 17:16
Príspevky: 16
Bydlisko: lovensko
Odpoveď s citáciou
mam s Alzy za 50 eur pár a sú v pohode, prežili aj blato aj kamene, po sezone su trochu hrdzavé a vytiahnuté, ale stačia.

A bud pripravený že ak to používaš v blate budeš pekne zaj..aný. :smt151


Uto, 06.10.2020, 11:17
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 13:24
Príspevky: 1209
Bydlisko: Ráztočno - PD
Odpoveď s citáciou
Ja si myslím tiež, že tie reťaze by ti pomohli, aj bežné. Duster nie je až taký ťažký a s 2wd im nedáš až takú sódu, že by sa hneď rozsypali. Rozhodne skús.

_________________
Ludia požadujú aby ich život mal nejaký zmysel, život má presne toľko zmyslov, koľko sme ochotný doň vložiť. H. Hesse


Uto, 06.10.2020, 14:40
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 31.03.2013, 19:37
Príspevky: 2117
Bydlisko: Lipt. Mikuláš
Odpoveď s citáciou
Za skúšku by stáli aj výjazdové pásy tzv. "recovery tracks":
https://www.youtube.com/watch?v=xkI2qPsa96I

_________________
...Respect Nature...
Som označený za extrém, pretože milujem svoju zem!


Str, 07.10.2020, 8:13
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 30.09.2008, 18:01
Príspevky: 1932
Bydlisko: TO
Odpoveď s citáciou
Mne by sa asi nechcelo čvachtať v blate, takže by som riešil nejaké AT pneu. So skúseností môžem zodpovedne prehlásiť, že vyčistiť seba a auto od blata(interiér) trvá niekoľkonásobne dlhšie ako vyprostenie auta. :-D Takže ja by som volil cestu radšej nezapadnúť... :-D

_________________
Pajero II 3,5l V6 24v - a už v tom zase lietam...
L200 - pracovné, a to doslova!


Str, 07.10.2020, 8:48
Profil
Koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 03.01.2013, 20:58
Príspevky: 173
Bydlisko: Bytča
Odpoveď s citáciou
reťaze pomôžu, pridajú grip ktorý chýba tým že sa zanesie dezén plneumatiky.

pokiaľ ta nelimituje výška podvozku ale len trakcia

Určite ide o najlacnejšie riešenie.

Akurát tá práca s nimi je v blate podstatne menej príjemná ako pri snehu.

Ale samozrejme ako sa spomína treba radšej kvalitnejšie.

ps: vyhni sa rebríkovým reťaziam

_________________
Nissan DoubleCab 2,5D 205/80 R16


Str, 07.10.2020, 10:18
Profil
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 03.09.2011, 17:23
Príspevky: 63
Bydlisko: ZM a BN
Odpoveď s citáciou
Kuhejda, na tvojom mieste by som vysroboval 2 sroby z kolesa, prilozil napr. pasovinu, alebo aj dosku, ktora bude o par cm dlhsia ako je pneumatika, tak aby nikde nezapierala a prichytil srobami naspat ku kolesu.
- rychla montaz a demontaz kdekolvek zapadnes
- kus dosky, alebo pasovina lahko skladne v aute

nieco podobne ako je na videu, ale skladnejsie

https://www.youtube.com/watch?v=ntWVT9vRazU


Str, 07.10.2020, 18:24
Profil
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 19.02.2015, 19:52
Príspevky: 17
Bydlisko: Žilina / Makov
Odpoveď s citáciou
Zašpinenie interiéru môžem len potvrdiť. Dôkladne čistenie ma ešte len čaká ale už teraz viem, že to nebude zábava.
Ale kvôli tomu sa AT pneu mne neoplatia, zbytočne by som ich dral na asfalte kde jazdím tak 90%. Čo sa týka vyprostovacích pásov tak to bola jedna z mojich prvých možnosti ale aj na základe špiny som pochopil že, je lepšie sa zapadnutiu vyhnúť. Preto som sa rozhodol pre reťaze. Keď bude predomnou blato pri ktorom si nebudem istý "obetujem" 5 minút a nahodím ich pre istotu.
Do zálohy ešte zoženiem aj hupcuk, ktorý využijem aj na chalupe ale brať ho budem len keď pôjdem blbnuť.
Čo sa týka úchytu na škroby tak sa obávam, že by ich to mohlo zlomiť čo osobne radšej zavolám výpomoc na vyslobodenie.
Pôvodne som nevedel, či budú reťaze zaberať aj v blate ale po prečítaní odpovedi a niekoľkých videí usudzujem, že pomôžu.
Momentálne som vybral Thule König CB-12 102. Maju 12mm oka takže by mali vydržať aj prejazd cez nejaký ten koreň alebo kameň.
Trochu ma pri nich zneistuje maximálne zaťaženie 2 t ale predpokladám, že sa jedná o zaťaženie na jednom kolese a Duster ako tu bolo spomenuté není až tak ťažký.

Náhodou s nimi nemáte niekto skúsenosti?

_________________
Čumil začiatočník, ktorý prijme každú radu :-)


Str, 07.10.2020, 23:36
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 12.11.2011, 13:20
Príspevky: 1461
Bydlisko: B. Bystrica
Odpoveď s citáciou
Tie thule si myslim uplne v pohode pre tvoje vyuzitie
. Akurat ked uz budes vidiet ze je rozmocene tak radsej ich nasadit este pred blatom ako bolo pisane v blate obuvat retaze nieje nic prijemne...ale ako drviva vacsina z nas...isto ich budes obuvat az ked bude neskoro :-D

_________________
http://www.safeworks.sk - Výškové práce, Pilčícke práce, Elektroinštalácie


Str, 07.10.2020, 23:59
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 30.09.2008, 18:01
Príspevky: 1932
Bydlisko: TO
Odpoveď s citáciou
Andrej to presne zhrnul.
Tak či onak, sám zistíš, že obúvanie reťazí nie je až taká sranda ako sa zdalo na začiatku, potom začne hlodať ten debilný červík že "toto určite dám aj bez reťazí" a zrazu si tam kde na začiatku tejto debaty :-D . Len jeden zážitok za všetky: nahadzoval som reťaze, začalo fest pršať ale už som to dokončil - mokrý jak myš, sadnem do auta a do 2 minút prestalo pršať. Autom som prešiel bez problémov a prešiel by som aj bez reťazí, lebo ťažba sa nekonala a LKT nerozbili cestu na kašu ako som očakával. Ale je na čo spomínať! :-D :-D :-D

_________________
Pajero II 3,5l V6 24v - a už v tom zase lietam...
L200 - pracovné, a to doslova!


Štv, 08.10.2020, 9:14
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 20:45
Príspevky: 3148
Bydlisko: VYCHOD PO
Odpoveď s citáciou
..len tak na okraj,niekedy Ti pomože aj takýto navijak na ťažne ,akurat musiš mat tažne //prípadne uchytit ho o oko// alebo v blizkosti nejaky pevny bod,ale ja som ho mal a spokojnost ,až kym nezhorel ,ale to bola moja chyba :lol:

https://auto.bazos.sk/inzerat/116228233 ... -vozik.php

_________________
My car is Cherokee-Jeep Grand Cherokee ! 5,2 V8,MT Goodrich,3"liftik,CB,gurtna a dobra duša za volantom.

ložiska a prislušenstvo http://www.martino-eshop.sk


Štv, 08.10.2020, 12:49
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 16.11.2008, 20:51
Príspevky: 1052
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
mám vyrobené uchytenie na jednotlivé reťaze kde si založím buď 2-3-4 reťazí na koleso LEN neviem zohnať tzv.hrotové reťaze a tie čo sa predávajú v celku mne sa neoplatí kupovať. MT pneu som nevyužil celkovo a preto mám už len AT celoročné pneu. Staré,poprípade dotrhané reťaze som nikde nevidel ani nenašiel na predaj. Po brúzdení na internete som však narazil na takéto a idem si objednať aspoň jeden kus aby som videl aspoň kvalitu.

sú to "hrotové" reťaze a pokiaľ je to aspoň trocha kvalitné nie je čo špekulovať v tej cene.

https://www.aliexpress.com/item/4000269 ... Hbh8iEGwbA

***

_________________
Nissan Pathfinder R51 2005 128kW malá "expedičná" úprava: ASFIRpredný nárazník + ochrana spodku, IRON MANpodvozok, BFG KO2pneu,navijáčik


Sob, 17.10.2020, 9:24
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 16.03.2009, 1:26
Príspevky: 2391
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Luther píše:
Za skúšku by stáli aj výjazdové pásy tzv. "recovery tracks":
https://www.youtube.com/watch?v=xkI2qPsa96I

takto to vypadá v praxi:
Príloha:
1662_resize_of_img_6668_edited_1.jpg
1662_resize_of_img_6668_edited_1.jpg [ 80.99 KiB | Zobrazené 4523 krát ]

Príloha:
1662_resize_of_img_6672_edited_1.jpg
1662_resize_of_img_6672_edited_1.jpg [ 120.47 KiB | Zobrazené 4523 krát ]


Fungujú výborne. Ale v blate sa dokážu tak zaplniť blatom, že problém znečistenia zostáva (kam potom s nimi). A sú potom kurefsky ťažké.
Mám ich už 10 rokov.

_________________
Jenki

Patrol GR (Y61) 2,8 TD6 Wagon, Family Off Road Edition
Subaru Outback 3,6 H6, SUV Edition
Pajerko II, 3,5 V6 automat, SWB, Off Road Edition - predané


Pia, 30.10.2020, 22:07
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 19 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Google [Bot]


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: