Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Pia, 19.04.2024, 16:56
Dnes je piatok 19. apríla 2024, meniny má Jela a zajtra Marcel




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 22 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
 Jimny off road Thassos 2010 
Autor Správa
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 16.03.2009, 1:26
Príspevky: 2391
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
No, tak som sa 6 dní motal po ostrove Thassos na prenajatom Suzuki Jimny. Je to tu krajina zasľúbená off roadu, väčšina ciest je tu "nespevnená" a nikto nerobí žiadne problémy, proste to tu volajú "safari".
Jimny bolo sériové, na pneumatikách Bridgestone Dueler HT, takže žiadne extra vybavenie - napriek tomu sme nikde nemali problém. Auto malo len elektricky radené 4WD a redukciu. Po celý čas bolo sucho, cesty majú veľmi často kamenistý podklad prerušovaný vodnými stržami ktoré vznikajú počas prudkých letných búrok, treba byť veľmi opatrný, lebo cesty často vedú ponad strmé zrázy. Dostali sme sa aj na najvyšší kopec ostrova (hora Ypsarion 1208m, takže 1208 výškových metrov) a paradoxne toto bola najjednoduchšia výprava, vlastne po rozbitej poľnej ceste. Ostatné, neplánované výpravy boli celkom zaujímavé, plné prekvapení ako vypadnuté skaly, spomínané strže, prudké výjazdy a hlavne kľukaté horské cestičky a chodníčky, mramorové lomy a podklad ako divoká roleta a nikde ani človiečika, len divoké kozy a krásna príroda. A more.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

_________________
Jenki

Patrol GR (Y61) 2,8 TD6 Wagon, Family Off Road Edition
Subaru Outback 3,6 H6, SUV Edition
Pajerko II, 3,5 V6 automat, SWB, Off Road Edition - predané


Naposledy upravil jenki dňa Štv, 22.07.2010, 8:07, celkovo upravené 2



Uto, 20.07.2010, 11:15
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 23.03.2009, 19:28
Príspevky: 811
Bydlisko: Brezno,Banská Bystrica
Odpoveď s citáciou
Poslať 
jenki ticho závidím :wink:

_________________
http://www.wsa.sk/ všetko pre offroad a expedície


Uto, 20.07.2010, 20:58
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 27.10.2008, 19:09
Príspevky: 623
Bydlisko: Bacuch
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Jenki neviem zaostrit na tie dve holky na korbe lebo som bol dnes na ocnom vyberali mi sponu z oka takze holky si pozrem nikdy jindy ale takuto dovolenu by som bral samo ze aj s tou posadkou na korbe :P

_________________
Off Road je choroba a preto mam rád blato lebo je Liečivé


Uto, 20.07.2010, 21:26
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 27.11.2006, 22:58
Príspevky: 597
Bydlisko: Banská Štiavnica
Odpoveď s citáciou
Poslať 
no jo, na Thassose som bol uz dva razy.. presne ako pise Jenki. nadherna nedotknuta priroda a cistucke more.. pekne su horske dedinky, napr. Teologos.. najblizsie tam ale idem len na dvoch kolesach ;)

_________________
Dodge Durango 3.6 FlexFuel Limited 2015
Ex: Jeep GrandCherokee Limited 2,5 TD 2" spacers, Rancho 5000
Ex: Jeep GrandCherokee Limited 5,9 LX V8 SelecTrac, Flowmaster, K&N
Ex: Jeep GrandCherokee Overland 4.7 H.O. Rancho 5000 1,5"


Str, 21.07.2010, 11:53
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 16.03.2009, 1:26
Príspevky: 2391
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Poslať 
samuaz píše:
Jenki neviem zaostrit na tie dve holky na korbe lebo som bol dnes na ocnom vyberali mi sponu z oka takze holky si pozrem nikdy jindy ale takuto dovolenu by som bral samo ze aj s tou posadkou na korbe :P

No tak to pŕŕŕ... obe sú ešte hodne pod zákonom a jedna, tá mladšia je moja dcéra. A strieľam fakt dobre. :twisted: :twisted: :twisted:

_________________
Jenki

Patrol GR (Y61) 2,8 TD6 Wagon, Family Off Road Edition
Subaru Outback 3,6 H6, SUV Edition
Pajerko II, 3,5 V6 automat, SWB, Off Road Edition - predané


Str, 21.07.2010, 17:59
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 27.10.2008, 19:09
Príspevky: 623
Bydlisko: Bacuch
Odpoveď s citáciou
Poslať 
:oops: ups uz som ticho :-)

_________________
Off Road je choroba a preto mam rád blato lebo je Liečivé


Str, 21.07.2010, 21:09
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 16.03.2009, 1:26
Príspevky: 2391
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Ospravedlňuje ťa tá špona v oku... :-D :-D :-D inak by si si všimol, že tú moju dcéru si už v Brezne videl.
Pridám ešte pár foto z potuliek po ostrove a tiež foto kolegu Roveristu z Holandska, ktorý sa tam utáboril ako každý rok so svojím Defenderom 130.
Zaujímavosťou je prekonávanie veľkých výškových rozdielov na malú vzdialenosť, také prejazdy mramorovými baňami/lomami sú naozaj zážitkom aj kvôli prachu, jemnému ako púder. V plnom obsadení som mal štandardne redukovanú 2 až 3 ale Jimny to zvládal v pohode. Bežné je prekonať napr. 400 výškových metrov na vzdialenosti pár km od úrovne mora po vrchol mramorovej bane. Som rád, že som nezažil tento rok žiadnu búrku (2x v minulosti na toto neobišlo), lebo na gumách H/T by to bolo asi dosť nepríjemné.
Takto je len plno pekných zážitkov a fotografií. Pár ešte prikladám.
Obrázok Obrázok Obrázok

Obrázok Obrázok Obrázok

_________________
Jenki

Patrol GR (Y61) 2,8 TD6 Wagon, Family Off Road Edition
Subaru Outback 3,6 H6, SUV Edition
Pajerko II, 3,5 V6 automat, SWB, Off Road Edition - predané


Str, 21.07.2010, 22:04
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 28.01.2009, 23:51
Príspevky: 791
Bydlisko: Preßburg
Odpoveď s citáciou
Poslať 
samuaz píše:
Jenki neviem zaostrit na tie dve holky na korbe lebo som bol dnes na ocnom vyberali mi sponu z oka takze holky si pozrem nikdy jindy ale takuto dovolenu by som bral samo ze aj s tou posadkou na korbe :P


Najlepšie na tom je, že keď chcem ja na to zaostriť (bez špony v oku), tak sa mi zjaví toto:

Šešťdesiatnička Máziková priznáva: Opaľujem sa hore bez!
22.07.2010
BRATISLAVA – Tá sa veru nezdá! Speváčka, ale aj výborná tanečnica, Eva Máziková (60) nie je žiadna hanblivka. Topky.sk zistili, že blondínka nemá problém zhodiť vrchný diel plaviek a opaľovať sa hore bez.

Tá už dávno nie je pod zákonom, ale podľa mňa by už zasa mala byť :-D :-D :-D


Štv, 22.07.2010, 1:23
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 16.03.2009, 1:26
Príspevky: 2391
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Poslať 
OT:
Neboj Johnny, Mázikovú na dovolenku so sebou brať nebudem.

Teraz ma napadlo, že požiadam Findera, aby túto tému prehodil do cestovania. Pokúsim sa zoskenovať mapu ostrova 1:50000 , ktorá je dostupná až od 2007, dovtedy som sa tam túlal podľa mapy na uteráku. Na mapu by som dal absolvované trasy, pre prípadných nasledovníkov. Nie sú to veľké vzdialenosti (najazdil som celkovo 300km) lebo ostrov má po obvode cca100km, ale aspoň sa dá ľahšie zorientovať, lebo značenie tam síce je, ale treba mať predstavivosť...a tiež grécka abeceda nám robila problémy, to z geometrie fakt nestačí a lokálne nápisy sú len v gréčtine. A zablúdiť tam nieje vôbec problém, doložím časom ďalšie snímky.

_________________
Jenki

Patrol GR (Y61) 2,8 TD6 Wagon, Family Off Road Edition
Subaru Outback 3,6 H6, SUV Edition
Pajerko II, 3,5 V6 automat, SWB, Off Road Edition - predané


Štv, 22.07.2010, 7:50
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 16.03.2009, 1:26
Príspevky: 2391
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Tak doplňujem odkaz na mapu, nič lepšie som nevymyslel, lebo na náhľad musí mať obrázok pod 300kB a to už je mapa nečitateľná.
http://picasaweb.google.sk/jozef.jenki. ... Adventure#

_________________
Jenki

Patrol GR (Y61) 2,8 TD6 Wagon, Family Off Road Edition
Subaru Outback 3,6 H6, SUV Edition
Pajerko II, 3,5 V6 automat, SWB, Off Road Edition - predané


Štv, 22.07.2010, 10:35
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 16.03.2009, 1:26
Príspevky: 2391
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Tak páni, oprava, už to ide aj s náhľadom:
Obrázok

Upozorňujem, že mapa je aj tak dosť veľká...

_________________
Jenki

Patrol GR (Y61) 2,8 TD6 Wagon, Family Off Road Edition
Subaru Outback 3,6 H6, SUV Edition
Pajerko II, 3,5 V6 automat, SWB, Off Road Edition - predané


Štv, 22.07.2010, 10:58
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 16.03.2009, 1:26
Príspevky: 2391
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Obrázok Obrázok Obrázok
Ostrov Thassos napriek svojmu neveľkému územiu poskytuje naozaj rôzne prekvapenia - salaš albánskeho pastiera, všadeprítomné polodivoké kozy aj nezabudnuteľný výhľad zo skalného vrchu nad mramorovým lomom smerom na camp a pláže Golden Beach.

Zažiť východ slnka na horskej ceste vo výške cca 600m nad morom bolo fantastické, veď pred pol hodinkou bola na brehu mora ešte tma.
Obrázok Obrázok Obrázok
Orientácia je komplikovaná, napriek dreveným tabuliam s nápismi (táto bola úplne najväčšia) - žiaľ, gréčtina sa už u nás v školách bežne neučí a dosť ťažko sme identifikovali o čo by mohlo ísť.
Obrázok Obrázok Obrázok
Túto rannú adventúru sme ukončili odhadom vo výške 600 - 700m nad morom vysadením pasažiera a vrátili sme sa do tábora, aby sme vyrazili okľukou na najvyšší bod Thassosu - vrch Ypsarion.
Na tento vrch sme šli riadnou okľukou cez vnútrozemie, lebo sme chceli doraziť hore ešte v ten istý deň a ranná skúsenosť hovorila, že nie je problém sa motať po horských chodníkoch aj pol dňa bez dosiahnutia cieľa. Každá cesta je metódou pokus -omyl, lebo značenie je síce občas urobené, ale drevené tabuľky 25-30x10cm v gréčtine nám moc nepomohli, naviac, videli sme ich len zopár...a tam, kde ich nebolo treba.
A tak sme vyrazili s mierne obmenenou posádkou... a pod vlajkou Pajero Clubu Slovakia.
Obrázok Obrázok Obrázok
Po zaujímavom prejazde horskou cestou, ktorú by zvládlo aj bežné auto (možno až na záverečný úsek asi 1-2km) sme sa mohli nabažiť neskutočného výhľadu. Behom cca 1,5 hodiny sme prekonali výškový rozdiel 1208 metrov.
Obrázok Obrázok Obrázok
Z vrcholu sme si určili aj ďalší hrubý smer cesty, teraz nám už na čase nezáležalo a rozhodli sme sa "prekľučkovať" cez hrebeň horského masívu, ktorý je na strednom obrázku v riadku vyššie. Celá cesta sa pohybovala vo výškach 500 až 800m nad morom a viedla kamenistými úbočiami, borovicovými lesmi a tiež opustenými lomami na mramor kde okrem stôp po rezaní mramoru pripomínali človeka len čísla na kvádroch, čo zostali nespracované. Mimochodom, táto červená farba, neuveriteľne trvanlivá, sa používa aj na rôzne iné nápisy a prípadne aj na turistické info, samozrejme v gréčtine, s celkom zrozumiteľnými piktogramami a minimapkami, ale aj na úplne vážne nápisy typu STOP, DANGER, EXPLOSIVE, ktoré môžete nájsť na mramorových kvádroch na začiatku aktívnych lomov. Nečakajte žiadne tabule ani podobné výstražné upozornenia, toto je celá angličtina, s ktorou sa stretnete.
Obrázok Obrázok Obrázok
Obrázok Obrázok Obrázok
Obrázok Obrázok Obrázok
Výhľad na hlavné mesto ostrova Thassos, tiež nazývané aj Limenas, nás po prechode hrebeňa vo výške 1031m nad morom veľmi potešil, vedeli sme, že cesta dolu je možná, ale netušili sme, aká bude ešte kľukatá. Vedie popod kótu s kaplnkou a pokračuje popod hrebeň až na dohľad veľkého komunikačného strediska (1135m n.m.) aby následne začala padať v rôznych serpentínach, prerušovaných vodnými stržami až na akúsi "Thassoskú magistrálu" vo výške nejakých 500-600m, ktorá v nespočetných zákrutách vedie akoby po hrboľatej vrstevnici.
Obrázok Obrázok Obrázok
Obrázok Obrázok Obrázok
Táto cesta bola najdlhšia, akú sme stihli absolvovať, chceli sme vyjsť najmä na vrchol ostrova, ostatné bolo dielom improvizácie.

Na ďalší deň sme vyrazili na mramorovú pláž, tentoraz aj s úmyslom odchytiť moreplavcov na okružnej plavbe. Pláž je dostupná len po vode, alebo vozidlom 4WD, posledný úsek je dosť komplikovaný a výjazd nazad na prvý raz nemusí byť ani pre dospelé off road vozidlo samozrejmý. Cestou sme znovu obdivovali motocykel zrejme už dlho zaparkovaný na okraji cesty, akoby práve majiteľ odišiel si sadnúť do tieňa - ale ani po 10-tich dňoch sa nikto neobjavil. Pod zrázom sme nikoho nevideli...nuž, snáď to nie je žiadna tragická spomienka.
Obrázok Obrázok Obrázok
Obrázok Obrázok Obrázok

Časom sa ešte určite nájdu ďalšie zábery, videá, a vlastne aj fotografie z prvého - prieskumného däa, kedy som sa rozhodol časť trasy preskúmať na štvorkolke. Bolo to po prvý raz v mojom živote, ale asi zostanem u klasických off roadov, minimálne vo veľkosti Jimnyho. Auto ma ani raz nesklamalo, šlo ako hodinky, aj keď som mu asi občas siahol na dno možností. Určite by si zaslúžilo poriadne pneumatiky, mimochodom, na ostrove som pochopil, na čo sú vlastne gumy AT, toto je doslova miesto pre ne. Krásne prostredie, kombinácia mora a nádherných hôr, nič lepšieho si neviem predstaviť.
Určite sa na Thassos ešte s off road programom vrátim.

_________________
Jenki

Patrol GR (Y61) 2,8 TD6 Wagon, Family Off Road Edition
Subaru Outback 3,6 H6, SUV Edition
Pajerko II, 3,5 V6 automat, SWB, Off Road Edition - predané


Štv, 22.07.2010, 13:40
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 10.05.2007, 22:16
Príspevky: 1999
Bydlisko: Trencin
Odpoveď s citáciou
Poslať 
jenki: :smt023

takymto stylom si viem predstavit dovolenku dokonca aj v grecku... :-D


Štv, 22.07.2010, 16:38
Profil ICQ WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 16.03.2009, 1:26
Príspevky: 2391
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Poslať 
:-D ľahšie je pre mňa moderovať štýl dovolenky, ako presviedčať rodinu s tromi deťmi o expedícii ... :D keď nemám čas ani na nich. Takto aj vlk, aj kozy... však to poznáš. :lol: :lol: :lol:

_________________
Jenki

Patrol GR (Y61) 2,8 TD6 Wagon, Family Off Road Edition
Subaru Outback 3,6 H6, SUV Edition
Pajerko II, 3,5 V6 automat, SWB, Off Road Edition - predané


Štv, 22.07.2010, 20:46
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 16.03.2009, 1:26
Príspevky: 2391
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Pre úplnosť uvediem ešte pár technických detailov (možno ma Jimny boys opravia):
Vozidlo Suzuki Jimny, model 2009 ?, najazdené 19945km pri prevzatí
motor benzín (pravdepodobne 1300ccm)
karoséria soft top
prevodovka manuál, priradenie 4H a 4L (redukcie) elektronické tlačítkom na stredovom paneli, 4L sa radí cez spojku pri stojacom vozidle
pneumatiky Bridgestone Dueler H/T 684 205/70R15 (napriek podmienkam bez prierazu)
Celkovo za 6 dní najazdených 300km, z toho cca 60 po asfaltovom povrchu.

_________________
Jenki

Patrol GR (Y61) 2,8 TD6 Wagon, Family Off Road Edition
Subaru Outback 3,6 H6, SUV Edition
Pajerko II, 3,5 V6 automat, SWB, Off Road Edition - predané


Sob, 24.07.2010, 0:18
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 22 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: