Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Str, 29.05.2024, 7:10
Dnes je streda 29. mája 2024, meniny má Vilma a zajtra Ferdinand




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 156 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Ďalší
 Kolko Stoji Svietenie? 
Autor Správa
Mašinista
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 19.12.2006, 4:39
Príspevky: 1112
Odpoveď s citáciou
Poslať 
janko píše:
... ze z takeho praziaceho slnka oslepeny vletis do velkeho tiena, napr. usek v lese, alebo v meste nejaka tmava ulica, vsetko mas pred ocami cierne a aj to rychlo oprotiiduce auto je tmave. Nebodaj mas nasadene slnecne okuliare a hop, nevidis. Ked ma ten dobrak svetla, iste ho zbadas skor :wink:


za prve: zakon 315/1996 z.z. § 15 ods.1
Vodič je povinný rýchlosť jazdy prispôsobiť najmä svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať. Vodič smie jazdiť len takou rýchlosťou, aby bol schopný zastaviť vozidlo na vzdialenosť, na ktorú má rozhľad.

za druhe: nejdem kam nevidim (logicky) a uz vobec nie jak delova gula

takze o nejakom lietani do tiena ... hmmmm


svietit pocas slnecneho dna sa mi zda naozaj zbytocne

a z druheho konca: 45 W maju klasicke obycajne ziarovky do hlavnych svetiel, halogeny maju 55 (resp. 60 W dialkove u H4).. umyselne nespominam 100W ... to len na upresnenie
ALE ... obrysky su sice teoreticky 23 W (plus budiky), ked vsak nacpete parkovacky do vsade tak su z toho dokopy skoro dalsie hlavne svetla... pamatnici z TN pamataju mojho trabanta, na obryskach to bolo presne 129 W ... je pravda ze sa oktavky na uzsej ceste uhybali v noci az do jarku, v domneni ze ide trambus :-D ... hm no ale co tym chce basnik... nejde o to ci je to koruna sedemdesatses alebo dve, ide o skutocnost ze dokopy s hlavnmi je to dost slusny odber, a co sa minie na svietenie nedostane sa do baterky (tu ma niekto zacne ukrizovavat ze to nie je tak, ze baterku to dobija rovnako... teoreticky nanajvys, v praxi casto zistene ze prilisne svietenie je na baterke dost poznat, pokial teda nenacpete do kufra 180Ah z liazky :-D, tam to je poznat tiez ale o hodne neskor)
rozhodne nie som notoricky nesvietic, akonahle je naznak sera, alebo inac znizena viditelnost, svietim poctivo, svietim aj ked vacsina este nesvieti... ale nesvietim ked svieti oskar tak ze luce z halogen skor vrhaju tien :-D .. to sa mi naozaj zda zbytocne.

na druhej strane je rozhodne plus, ze celorocne svietenie znizi pocet nesvieticov, ktori su schopni prislusnika presviedcat o neznizenej viditelnosti aj o tristvrte na jedenast vecer,ktori zazinaju az vtedy ked uz sa da ist akurat tak po hmate...

takze suma sumarum, trochu mi v tom celom chyba vseobecny zdravy rozum, svietit v lete ked slnko pece tak ze na pristrojovke spravite prazenicu je blbost, nesvietit za kazdu cenu ani bohovi kym aspon tusim kde je priekopa je este vacsia... svietit sa ma vtedy ked zacina prestavat byt vidiet... je mi jasne ze policia u nas to bude natruc kontrolovat v juli ked je ceklom slusne vidiet na cestu aj cez bryle k autogenu... ja neviem. doma svietim ked nevidim. ked je svetlo zhasinam. mam sa dat vysetrit?

pekny den praje

_________________
Bežný automobil v základnej výbave.
Nóóikdyž.. :smt077


Sob, 23.12.2006, 5:09
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 04.12.2006, 15:26
Príspevky: 1254
Bydlisko: Trenčín
Odpoveď s citáciou
Poslať 
trabik bol cool, sak si nad nim stravil hodiny :wink: a o tvojich odberoch by sa dalo polemizovat, teda ak si nevykuchal ine el spotrebice.
Ale mas pravdu, ja som za svietenie tiez koli tomu aby sa svietilo radsej stale ako by nemal niekto svietit ked uz by bolo potrebne.
Inac je to dost subjektivny pocit ci treba a ci netreba uz svietit. Mohli sa stanovit trebars hodiny kedy uz musis svietit aj ked mas bryle od autogenu

_________________
na cestach umiera cim dalej tym viac ludi...budem radsej jazdit po chodniku...
Nikdy nesúper s blbcom.
Stiahne Ťa na svoju úroveň a tam Ťa prevalcuje svojimi skúsenosťami....
"Byť človekom nie je fakt, ale možnosť ..."


Sob, 23.12.2006, 8:18
Profil ICQ
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 12.10.2006, 20:37
Príspevky: 3263
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
Poslať 
V Mercedesi mam ampermeter s plusovou a minusovou hodnotou 50A.Po zhaveni cca 30sek. a nastartovani,zapnuti svetiel,kurenia alternator dava az 45 A.Postupne a casom nabijaci prud klesne na cca5A a menej,podla svetiel.Na kratkych cestach mi to nestihne baterku ani nabyt a musim ju davat na nabijacku.Najvecsi odber je pri zhaveni a startovani.

_________________
Patrol GR, kde neprejdem tam pretiahnem!!!


Sob, 23.12.2006, 11:47
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:19
Príspevky: 1872
Bydlisko: Východ pri KE
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Milan píše:
Na kratkych cestach mi to nestihne baterku ani nabyt a musim ju davat na nabijacku.


Ide hlavne o to aky tam mas alternator s akym vykonom.....to je rozhodujuci ukazovatel....ak mas vela spotrebicov velkeho vykonu, trvale odbery a slaby alternator tak je jasne, ze nebude stihat vsetko zasobovat.

_________________
Ak mozem vytiahnem....potiahnem.


Sob, 23.12.2006, 11:55
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 23:07
Príspevky: 907
Bydlisko: EU
Odpoveď s citáciou
Poslať 
No hlavne na starších diesloch to žhaví stále,aj ked je motor teplý...takže tam je najvačšia spotreba... 8) :roll:


Sob, 23.12.2006, 15:27
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 12.10.2006, 20:37
Príspevky: 3263
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Teply motor musim zhavit min.20s.Inak neodpali.V zime som si na nabijacku zvykol a v lete ju nedavam.aspon ked sa nemusi svietit to tak nevybija.Neoplati sa mi investovat do auta,za rok,dva pojde do srotu.

_________________
Patrol GR, kde neprejdem tam pretiahnem!!!


Sob, 23.12.2006, 16:50
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 17:20
Príspevky: 4200
Bydlisko: St. George SVK
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Netvrdím, že svietenie za dňa v lete nemá NIKDY zmysel. Len tých pár zriedkavých prípadov mi nepripadá na uzákonenie. To štát stavia občanov do pozície tupcov, ktorí nevedia sami zareagovať na potrebu zasvietiť. Je to niečo podobné ako by sme všetci museli povinne chodiť s plávacími vestami len preto že traja ludia ročne spadnú z mostov do riek, a keby mali vesty tak sa neutopia.

K tým žhavičom...ak treba moc žhaviť, je kompresia na odchode. Za predpokladu že sú žhaviče OK. Kamarát s diskoverou vôbec nepotrebuje žhaviť. Tie TDi-čka majú tak skvelú kompresiu, že žhaviče sú tam snáď len na ozdobu. Napokon piesty tam majú tuším až päť krúžkov. Jeep má len tri...dva tesniace a jeden stierací :oops: :?

_________________
Strieborný Šíp & Čierny Hawran


Sob, 23.12.2006, 18:13
Profil
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Diesel... to Ti neprejde.

Ad 1.) u nás sa neriadime zdravým rozumom ale zákonmi. Preto musia byť zákony postavené podla najsprostejšieho predstavitelného blba. Ostatný majú smolu.

Ad 2.) denné svietenie má význam aj vtedy, keď si to neuvedomuješ. V periférnom videní lepšie postrehneš svietiace auto aj na poludnie v slnečný letný deň....alebo v zrkadle .... alebo cez zaprášené, opršané a tak uschnuté zadné sklo... atd atd atd

To už by som si lepšie vedel predstaviť vzburu proti iným bodom predpisu...
:roll:


Sob, 23.12.2006, 18:21
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 17:20
Príspevky: 4200
Bydlisko: St. George SVK
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Martin 4 píše:
Diesel... to Ti neprejde.

Ad 1.) u nás sa neriadime zdravým rozumom ale zákonmi. Preto musia byť zákony postavené podla najsprostejšieho predstavitelného blba. Ostatný majú smolu.

Ad 2.) denné svietenie má význam aj vtedy, keď si to neuvedomuješ. V periférnom videní lepšie postrehneš svietiace auto aj na poludnie v slnečný letný deň....alebo v zrkadle .... alebo cez zaprášené, opršané a tak uschnuté zadné sklo... atd atd atd

To už by som si lepšie vedel predstaviť vzburu proti iným bodom predpisu...
:roll:


Aj tak je to pikačovina. :smt151

_________________
Strieborný Šíp & Čierny Hawran


Sob, 23.12.2006, 19:00
Profil
Frajer
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 27.10.2006, 8:57
Príspevky: 237
Bydlisko: Belper UK
Odpoveď s citáciou
Poslať 
U nas kdyz mel vejit zakon o celorocnim sviceni v platnost tak se samozrejme vedli sahodlouhe diskuse a dnes uz to nikomu ani neprijde, a z vlastni zkusenosti jsem read ze se sviti, protoze nekteri lide nesvitily ani za spatnych podminek a clovek pak byl prekvapenej kde se tam to auto vzalo. Jako ridic kamionu jsem pro sviceni. Urcite.

_________________
***********************************
Mitsubishi Pajero 2.5 Td
Original Japan import
***********************************


Ned, 24.12.2006, 8:39
Profil
Učeň

Registrovaný: Pia, 20.10.2006, 23:35
Príspevky: 38
Bydlisko: vychod
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Ked uz ste to nacali, kedze vacsina z Vas sa pohybuje po znecistenych necestach, neda mi nezdoraznit, ze zakonodarca pamatal aj na to, ze "cinna plocha svetiel nesmie byt ... nadmerne znecistena." Takze nielen ze svietime, ale svietime cistymi svetlami. :lol: Inak som za stale svietenie, za tych par koruniek to urcite stoji.

_________________
Mitsubishi Pajero II, SWB, 2,5 TD.


Ned, 24.12.2006, 11:54
Profil
Pajero compatibile
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 11:04
Príspevky: 2172
Bydlisko: Licavca City
Odpoveď s citáciou
Poslať 
práve ma skoro šlak trafil - krvopotne napísaný príspevok mi odpálilo do prdele...
- takže skrátená verzia - Dieselko a iní odporcovia svietenia, ale v dobrom - ak nesvietite kôli sebe, robte to , prosím vás, kôli nám ostatním a to napriek tomu, že v lete cez deň nemusíte...
- "len" dvakrát za 25 rokov jazdenia som nevidel po hlavnej ceste prichádzajúce auto, bolo to v lete, oba razy išlo o zatienenú ulicu a neosvetlené tmavé auto...keď mi veľký mercedes prefrčal okolo čumáku fabie, krvi by sa mi nedorezal, možno sekunda ma delila od večnosti, alebo od offroadenia na invalidnom vozíčku...
- jasné, chlapci, vám sa to určite nemôže stať...inak prajem vám, a to úprimne, aby ste nikdy nemuseli ľutovať, že ste nesvietili, alebo že nesvietil niekto iný...
- ak váhate, tak prosím vás, sviette keď nie kôli sebe, tak aspoň kôli nám ostatným, fakt to nie je drahšie, ako ľudské životy...

PS dôvera v ľudí je pekná vec, ale nie je pravdou, že nie sú blbí a vedia čo kedy robiť, pravdou je, že sú blbí, alebo maximálne ľahkovážni, bezohľadní a teda vlastne blbí... takže ja som radšej za osvetleného blbca, ako neosvetleného inteligenta, sorry :smt025

_________________
:smt017 Krásnu blondínu, abo nadupaný off????? ..... :smt115 Poradím sa s tou brunetou v mojom pajero šport!!!!!... :smt025


Ned, 24.12.2006, 14:57
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 08.10.2006, 12:22
Príspevky: 408
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Jano JP píše:
práve ma skoro šlak trafil - krvopotne napísaný príspevok mi odpálilo do prdele...


Maly trik poradim..pred tym ako kliknes na Odoslat cely text si oznac a skopiruj do schranky (Ctrl+C). Ak sa nieco poondi tak sa len vraits nazad a vlozis ho znova.... 8)

_________________
"Tým, ktorí za niečo bojujú, dáva život takú slasť, akú tí v úkryte nikdy nepoznajú." Nástenka v Khe Sanh, Vietnam, 1968


Ned, 24.12.2006, 15:08
Profil ICQ WWW
Pajero compatibile
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 11:04
Príspevky: 2172
Bydlisko: Licavca City
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Dufi píše:
Jano JP píše:
práve ma skoro šlak trafil - krvopotne napísaný príspevok mi odpálilo do prdele...


Maly trik poradim..pred tym ako kliknes na Odoslat cely text si oznac a skopiruj do schranky (Ctrl+C). Ak sa nieco poondi tak sa len vraits nazad a vlozis ho znova.... 8)

Dufi, díky, prišiel som na to...ale pravá príčina je, že som mal telefonát a odpálilo ma to z netu, pri pripojení zas odpálilo príspevok... :evil:

_________________
:smt017 Krásnu blondínu, abo nadupaný off????? ..... :smt115 Poradím sa s tou brunetou v mojom pajero šport!!!!!... :smt025


Ned, 24.12.2006, 15:18
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 17:20
Príspevky: 4200
Bydlisko: St. George SVK
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Samozrejme do krvy sa tu hádať nebudem, ani nevidím v letnom svietení nič tvrdého protestovania hodné. Treba sa len vedieť na to pozrieť trošku s dialky a principiálne. Ludský mozog je v svojej úžasnej dokonalosti aj občas dosť blbý. Hlavne čo sa týka vnímavosti dôležitých signálov. Ak bude každé auto celý rok nonstop svietiť, tak to časom už nebude tak výrazný signál ako teraz. Je to podobný princíp ako registrovanie vône. Mozog prioritne vníma len aktívnu zmenu vône. Keď je vôňa statická bez zmeny počas dlhšej doby, mozog ju už nevie identifikovať. Keď budú plné cesty svietiacich aut za jasného dňa, ludia si na to zvyknú(ich software rozpoznávania objektov v mozgu :D ) a rozdiel nehodovosti bude za pár rokov rovnaký. Krátkodobo sa ale určite zníži.

_________________
Strieborný Šíp & Čierny Hawran


Ned, 24.12.2006, 15:18
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 156 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: