Ináč norma nestanovuje druh hasiacého prístroja vo vozidle, tak tu je ukážka zopár vlastností:
RUČNÉ HASIACE PRÍSTROJE
Ručné /RHP/ rozdeľujeme podľa druhu náplne na
- vodné
- vzduchopenové
- práškové
- halónové
- snehové
VODNÝ RHP je naplnený vodným roztokom uhličitanu draselného, ktorý zabezpečuje jeho mrazuvzdornosť do -30º C. Prístroj je vhodný na hasenie pevných organických látok /papier, textil, slama, drevo/, ďalej na hasenie horľavých kvapalín, ktoré sa zlučujú /zrieďujú/ s vodou,
Ako metylalkohol, etylalkohol, ketóny, acetón a lieh. Nesmú sa používať pri hasení elektrických zariadení pod prúdom, horčíka a jeho zliatín, sodíka, karbitu, draslíka.
VZDUCHOPENOVÝ RHP je naplnený saponátovými penidlami, ako pyronil a podobne, zmiešaným s vodou. Prístroj je vhodný na hasenie pevných organických materiálov, horľavých kvapalín /benzín, laky, oleje, smola, decht a podobne/.Nesmie sa používať na hasenie elektrických zariadení pod napätím, draslíka, sodíka, horčíka a jeho zliatin.
Nie je vhodný ani na hasenie kvapalín, ktoré sa zlučujú s vodou, lebo pena ich účinky narušuje, ďalej kvapalín, ktoré majú nízky pod varu, lebo pary týchto kvapalín prenikajú vrstvou peny a ďalej horia. Náplň zvyčajne býva do 10 Kg.
PRÁŠKOVÝ RHP má náplň z jemného prášku, kde veľkosť jedného zrnka je 3 – 5 mikrónov.
Jeho zloženie je na báze kyslého uhličitanu sodného a rôznych prímesí, alebo fosforečnanu
amónneho. Na práškových hasiaich prístrojoch je začiatočnými písmenami abecedy /A – E/
čitateľné vyznačená použiteľnosť prístroja na hasenie jednotlivých horľavých látok :
A – na pevné horľavé materiály
B – na horľavé kvapaliny
C – na horľavé plyny
D – na zliatiny kovov
E – na zariadenia pod ele. prúdom
Náplň označená písmenami A, B, C, D, E je univerzálna, môžeme ňou hasiť prakticky všetko.
Náplň má hmotnosť od 0,5 – 10 Kg. Na rozvírenie prášku v nádržke prístroja sa používajú interné plyny. V najnovších práškových hasiacich prístrojoch je prášok vo forme gelu a využíva sa plyn FM-100, ktorý nie je halón a nespôsobuje ozónovú dieru, ale priaznivo vplýva na životné prostredie. Je síce cenovo drahší ako doteraz známe a v praxi používané hasiace prístroje, ale má garanciu 15 rokov pomerne väčší hasiaci účinok.
Práškový RHP sa používa v múzeách, archívoch, galériách, kde sú uložené materiály vysokej
Historckej a finančnej hodnoty. Dobre sa ním hasia autá, elektrické zariadenia, tekuté horľaviny, a podobne. Nie je vhodný na hasenie voľne uloženého papiera, pilín, hoblín, prachu, múky, výpočtovej techniky a iných sypkých materiálov.
HALÓNOVÉ RHP
V požiarnej ochrane sa kedysi používal tetrachlór ako hasiaca látka. Od sedemdesiatych rokov sa nesmie používať a kvôli škodlivím účinkom na ľudský organizmus, najmä v uzavretých priestoroch, ich výroba bola zastavená. Dnes s používa ako náplň aerosolové, tetraflourbimetanové a iné halonové prvky, ktoré sú prakticky nejedovaté. Halónové RHP sú vhodné najmä na hasenie zariadení jemnej mechaniky, počízačov, dajú sa použiť v uzatvorených priestoroch, čo je ich veľkou výhodou, umožňujú hasiť nimi i elektrické zariadenia.
Nesmú sa nimi hasiť horiace ľahké kovy, lebo môže dojsť k prudkým chemickým reakciám.
Sú nevhodné na hasenie pevných horľavých materiálov.
SNEHOVÝ RHP je vhodný najmä na zariadenia pod elektrickým prúdom, na menšie množstvo horľavých kvapalín, plynov a potravín .
Nesmieme ním hasiť sypké látky či anorganické alebo organického pôvodu, hliník, draslík, horčík. Zle hasí horenie tuhých /pevných/ látok. Vytvára mráz vyše 70º C. Pri otvorení fľaše dochádza k premene kvapalného oxidu uhličitého na tuhý oxid uhličitý. Pretlak vo fľaši závisí od okolitej teploty.
Poznámky k použitiu hasiacich prístrojov, ktoré nie sú v návodoch:
halonové prístroje - už by sa nemali používať ale ak sú k dispozícii, pozor na ich toxicitu v uzavretom prostredí
snehové prístroje - pozor na návod, možné časti na držanie, efektívne manipulovať s ventilom aby hasivo šlo len na potrebné miesta
vodné prístroje - ak sú k dispozícii tak aplikovať najmä na molitanové súčasti
penové prístroje - pozor na rozrušenie penového poľa v prípade plošného hasenia pohonných hmôt
práškové prístroje:
- pred použitím potriasť - počas mesiacov prevážania v aute je prášok ubitý
- naraziť poistku a počkať 4-5 sekúnd - vzduch z patróny musí mať čas vniknúť pod usadený prášok a zvíriť ho natoľko aby sa dostal k hubici. V opačnom prípade hrozí, že hubicou vypustíme vzduch a dve tretiny náplne ostanú v prístroji bez pohonného média
- pozor na inhibičný efekt (hasiť po vetre). Inhibičný efekt spôsobí, že vplyvom vyvíjanej tepelnej energie čiastočky prášku horia, pohlcujú tepelú energiu. Oblak prachu vzbudí dojem, akoby sa na zlomok sekundy plameň priblížil až k prístroju - čo je v podstate pravda. Čiastočky odoberajú tepelnú energiu horiacemu predmetu a efekt utlmenia horenia nasleduje až potom.
Čiže z vyššieuvedeného vyplíva, že najvhodnejčí prístroj je práškový. Ale pozor - väčšina požiarov vzniká na miestach voľne nedostupných - napr. v dutinách palubnej dosky (rôzne skraty) a tie sa dajú uhasiť iba plynnými HZ. Najlepšie by bolo nosiť 1x prášok a 1x plyn
